A Magyar Nemzet friss cikke szerint több száz forinttal is drágulhat egy doboz cigaretta, ha a Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter által múlt héten bejelentett adóemelés bekövetkezik. A lapnak két dohányipari dolgozó, aki belülről ismeri a piacot azt mondta: csaknem 200 forinttal drágulhat egy doboz cigaretta, ha bevezetik a négyforintos szálankénti adózást.
Lázár János a múlt héten jelentette be az új különadót, amely szálanként négy forint, dobozonként 76 forint adóterhet jelent. Úgy fogalmazott: a kormány minden eszközzel próbálja növelni a dohányipar terheit, hogy csökkentse a dohányzást Magyarországon.
A dohánycégekkel (vagy legalábbis egy részükkel) egyébként is háborúban áll a kormány: bő két hét múlva már csak a központi trafikellátó szállíthat dohányárut a trafikokba, néhány nagy szereplő azonban nem hajlandó arra szerződni, hogy a versenytársai árulják az ő termékeiket is. Akkor most 20 évig nem árulnak Magyarországon Marlborót? >>
1200 forint egy doboz cigiért?
A dohányipari szakemberek szerint ezt a fogyasztókra hárítják majd a gyártók, ami jóval több terhet jelent a szálankénti négy forintnál. Erre ugyanis rá kell számolni a 27 százalékos áfát, a körülbelül 25 százalékos jövedéki adót, valamint az árrést - ha ezeket összeadjuk, akkor jön ki a dobozonkénti 200 forintos emelés - írja a lap.
Egy átlagos, középkategóriás cigaretta ára a jelenlegi ezer forintról hamarosan 1200 forintra lehet kalkulálni. A cigaretta árának változását az alábbi grafikonon szemléltettük korábbi összeállításunkban:
Mindenki sodor, vagy az aluljáróban vásárol
Ilyen árszínvonalnál már jelentős a veszélye annak, hogy tömegesen fordulnak a feketepiac felé a fogyasztók.
A NAV adatai szerint egy év alatt bő 2 százalékkal, 15 millióval csökkent a (legális) cigarettaforgalom. A trend évek óta tart, a fogyasztók áttérnek a cigisodrásra: ezt nem csak az utcán, a buszon, a munkahelyeken láthatjuk, hanem a NAV jövedéki statisztikájában is tetten érhető (ahogy az is, hogyan spájzolnak be a magyarok egy-egy áremelkedés bejelentése esetén).
Összességében azonban még a sodrással együtt is csökken a fogyasztás - azt azonban nehéz megbecsülni, hányan szoktak le a cigiről, és hányan a legális cigivásárlásról.
Szinte naponta számolunk be a pénzügyőrök újabb és újabb csempészcigaretta-fogásairól is: ez jelentheti a felderítés hatékonyságának javulását, de a forgalom élénkülését is. A Privátbankár.hu információi szerint a csempészetben kisebb fennakadást nem a NAV razziái, hanem a menekültek áradata okozott: a határ lezárása előtt sok helyen hiány alakult ki a feketepiacon, miután a bűnözők egy időre átálltak a jóval jövedelmezőbb embercsempészetre.
Áttérnél az e-cigire? Nem biztos, hogy jó ötlet Az ÁNTSZ épp a napokban adott ki egy tanulmányt arról: az elektronikus cigaretta sem veszélytelen az egészségre, a kifújt vízpára propilén-glikollal, glicerinnel, aldehid, keton és észter vegyületekkel telített. A tanulmány nagy felháborodást váltott ki az e-cigi kedvelői körében, vitatják az ÁNTSZ megállapításait, és azt vágják az ÁNTSZ fejéhez: biztos a dohánylobbi fizette le őket. A kormány mindenesetre szigorításra készül: a napokban a kormány honlapján megjelent egészségügyi jogszabályokat módosító törvénytervezet szerint az elektronikus cigarettát csak ott lehet használni, ahol dohányozni is lehet. Részletek >> |