A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása.
Kis mozgások a nemzetközi piacokon
Készüljünk a legrosszabbra? Rendkívül szigorú szankciók Oroszországgal szemben katasztrofálisak lennének a globális gazdaságra is, szélsőséges esetben a nyersolaj világpiaci ára majdnem a duplájára nőne, és ez mély recesszióba taszítaná a világ számos vezető gazdaságát - figyelmeztettek nemrég szakértők. Részletek >> |
A GKI Energiakutató friss előrejelzésében azt írja: a Reuters adatközlése alapján a július 21 - július 25-i héten a benzin ára a mediterrán piacon heti átlagban 0,5%-kal csökkent, a gázolajnál 0,5%-os volt az áremelkedés. A Brent kőolaj spot ára a héten 1 dollárral emelkedett, heti átlagban 105,2 dolllár/hordó volt az ár. A Brent 1 hónapos határidős ára a héten csak kicsit emelkedett, míg a WTI ára csökkent, ezért a két olajfajta közötti árkülönbség ismét 6 dollárra emelkedett. A különböző piacokon a gázolaj ármozgása követte az olajárak változását.
A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 0,1%-kal gyengült.
Nagy változásra nem kell számítani
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében 0,5%-2,0%-os árcsökkenés tapasztalható, a gázolajnál 0,4-0,6% körüli volt az árak emelkedése. Ezen a héten az árfolyam változása kicsit drágította az üzemanyagok árát (tompította az árcsökkenést).
A mediterrán tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – az üzemanyagáraknál nem indokolt semmilyen változtatás, azonban az észak-európai piacokon történt változások is legfeljebb 2 forintnyi benzin árcsökkenést eredményezhetnek.
Maradunk 420 körül
A fenti adatok alapján a benzin ára 420 forint/liter körül ingadozhat, a gázolaj ára 422 Ft/liter körül mozoghat - írja a GKI Energiakutató.