Tegyük fel, hogy az önvezető autóddal elkerülhetetlen a baleset. Két kimenetel jöhet szóba: vagy meghal egy csecsemő, egy rabló és egy nő, vagy meghal egy férfi, egy nő és egy nyugdíjas. Figyelembe veheted, hogy az első kimenetel szereplői a piros lámpa ellenére léptek a zebrára - ilyen és ehhez hasonló kérdéseket tesz fel az MIT tesztje, amelyből kiderül, milyen viselkedést várunk el a mesterséges intelligenciától extrém szituációkban, amelyek halálesettel is járnak.
A feladat csak annyi, hogy eldöntsük, melyik kimenetel az elfogadhatóbb számunkra, de figyeljünk oda: a tesztben választanunk kell szabálytalankodók, idősek-fiatalok, fittebbek és túlsúlyosak, gyerekek és felnőttek, illetve magas és alacsony társadalmi státuszú emberek élete között.
A Science egy tanulmányt is megjelentetett, amelyben szintén hasonló kérdéseket tettek fel a vizsgált alanyoknak. Ebből kiderült, hogy a többség inkább az utilitariánus, haszonelvű megközelítés alapján döntött, azaz még akkor is a halálesetek minimalizálására törekedett, ha a sofőr is életét veszítette. Amikor azonban arról kérdezték az alanyokat, hogy milyen kocsit vásárolnának, a válaszadók többsége döntött amellett az autó mellett, amely elsősorban az utasait védi a balesetektől.
Az önjáró autók lassan már elérhető közelségbe kerülnek, és már baleset is volt. Érdemes tehát mihamarabb elgondolkozni, hogy te milyen autóban mernél utazni és milyen döntéssel értenél egyet? A választ ne tartsátok magatokban, várjuk kommentben!