A Magyar Nemzet értesülései szerint nem pusztán a már bejelentett 13 egységét zárhatja be Magyarországon a Tesco, a társaság belső számításai szerint még további 31 egység egységet jegyeznek a láncnál, amelyek felett ott lebeg a megszűnés veszélye, mivel úgynevezett üzemi eredményük ezen áruházaknak is tartósan negatív. A lap szerint a bezárás oka nem a kormányzati intézkedések lehetnek, hanem az, mert egyértelművé vált, hogy a Tesco nem képes az üzleteket az adott helyen nyereségesen működtetni.
Miért épp most?
Ez vélhetően így is van, ugyanakkor dőreség lenne nem párhuzamot vonni a boltbezárások és a kormányzati intézkedések között. A megnövekedett terhek közül az élelmiszerlánc-felügyeleti díj drasztikus emelkedése azonnal érződik, ami pedig a veszteséges láncokkal kapcsolatos, elvben 2017-től érvényes szabályozást illeti, fontos látni, hogy a társaságoknak, akik el akarják kerülni, hogy a bezárás fenyegesse őket, az idén és 2016-ban is nyereségesen kell működniük. A fentiek okán az, hogy a Tesco úgy határoz, hogy az eddig akár csak márkaépítési szempontok alapján fenntartott üzleteinek jövőjét átgondolja, teljesen érthetőnek tűnik. Nem kizárt, hogy egyes egységek esetében született volna bezáró döntés, de kérdéses, hogy mi lett volna a menetrend a korábbi körülmények között.
Azt, hogy valóban a legkevésbé perspektivikus üzletekről van szó, azt mindennél jobban mutatja, hogy a 13 bezárásra ítélt Tesco iránt a CBA sem mutat érdeklődést. „Nem jelentkeztünk be a megüresedett áruházak felvásárlására, manipulatív találgatások kaptak szárnyra egy régebben elhangzott nyilatkozat alapján, amely teljesen más témában született” – cáfolta a Nemzetnek a sajtóban megjelent híresztelések a CBA kommunikációs igazgatója, Fodor Attila, aki szerint 13 rossz helyen megnyitott árusítóhelyről beszélünk a Tesco kapcsán.
A Spar nyitni akar
Ugyanakkor három fővárosi szupermarkettel és február végéig három benzinkúton működő egységgel bővül a Spar-hálózata mondta el a Spar Magyarország Kft. kommunikációs vezetője, annak kapcsán, hogy a HVG.hu arról írt, hogy a több mint negyven Spar-üzletből hamarosan 9-12 egységre kerül lakat hazánkban, mert így próbálják csökkenteni a társaság veszteségeit. A Spar legfőbb törekvése a franchise rendszer kiépítése, amellyel például a Sparnak eddig 325 millió forintos közterhet jelentő élelmiszerlánc-felügyeleti díj 9 milliárd forintra emelkedését is ellensúlyozhatják. A 453 milliárd forintos forgalmú, osztrák tulajdonú Spar Magyarország Kft. a Plus bolthálózat 2008-as felvásárlása óta veszteséges, amihez hozzájárult, hogy szerencsétlen időpontban vettek fel svájcifrank- és euróhiteleket. A láncnál úgy döntöttek, a korábban tervezett 59 millió euró helyett idén 25 millió eurót költenek a magyar piacon.