6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyelőre a Netflixre is áll ugyanaz, mint az összes többi diszruptív, forradalmasító vállalatra: a régimódi jogszabályok és keretek miatt elveszhet mindaz, amiért érdemes használni egy ilyen szolgáltatást. Kérdés az is, hogy mivel lehet megnyerni a magyar felhasználókat?

Idén Magyarországra is megérkezik a sorozatstreamingelés királya, a Netflix. A cég tegnap jelentette be a már régóta sejtett gigaexpanzióját: 130 országban válik elérhetővé "az internet TV-csatornája", olyanokban is, mint Oroszország, India, vagy Dél-Korea.

Országok, ahol a Netflix elérhető. Forrás: Netflix.com
De mi az a Netflix? Egy amerikai internetes szolgáltatás, amely jó minőségű videós tartalmakat nyújt a felhasználóknak havidíjért cserébe. A videós tartalmak alatt filmek és sorozatok végeláthatatlan tárházát értjük, amelyekért egy hónapra fizethetünk 8, 10 vagy 12 euró a szolgáltatás minőségétől függően, így hozzáférve a teljes adatbázishoz.

Az amerikai on-demand szolgáltató már korábban beígérte, hogy erősíti jelenlétét világszerte, most a Consumer Electronics Show (CES) sajtótájékoztatóján Reed Hastings ügyvezető igazgató be is jelentette a 2016-os lerohanást, így gyakorlatilag az egész világon - kivéve Kína, Észak-Korea és Szíria - elérhetővé válik a vállalat kínálata, még az Antarktiszon is.

Egy nappal a bejelentés előtt elemezte a Privátbankár a Netflix helyzetét. Akkor azt írtuk, a médiacég indulása óta ugyan hasít a tőzsdén (Tavaly 148 százalékot nőtt a papír értéke. A bejelentést követően 117 dolláron, tíz százalékos emelkedéssel zárta a napot), azonban ez a növekedés nagyon gyenge lábakon áll: a cég rosszul muzsikál, ha profittermelésről van szó. A legutóbbi jelentésnél 1,7 milliárd dolláros bevételből mindössze 29 millió dollár profitot tudott realizálni. A mostani terjeszkedés egyik fő célja ezen arányok változtatása, ami jó eséllyel sikerül is a jelenlegi 60 milliós felhasználószám - várhatóan drasztikus - növekedése miatt. Cél a 200 millió feliratkozó, ami messze nem tűnik lehetetlennek úgy, hogy már 170 országban lesz jelen a vállalat.

Ted Sarandos tartalomért felelős vezető ás Reed Hastings CEO. Fotó: EPA/Miguel A. Lopes

A cég mindemellett nagyon helyesen  beszállt a tartalomgyártásba is az utóbbi időkben. Olyan sorozatok indultak a hálózatukon, mint a többszörös díjnyertes House of Cards, az egyik legjobb szuperhős-sorozatnak kikiáltott új Daredevil, illetve a szintén képregény-adaptáció Jessica Jones, de óriási siker a Pablo Escobar életét eredeti felvételekkel feldolgozó Narcos is, hogy csak néhányat említsünk. Úgy tűnik tehát, hogy minden adott ahhoz, hogy az audiovizuális tartalmakért rajongó magyarok jól szórakozzanak olcsón és legálisan. Egy probléma van csak,

nem biztos, hogy a Netflix legjavát nézni tudjuk majd Magyarországon.

A terjesztőknek ugyanis megvan az a jó szokásuk, hogy a nagyobb bevételért, adókedvezményért, jogszabályi kötelezettség miatt csak meghatározott régiókban engedélyezik az anyag megtekintését. Bizonyára mindenki belefutott már a képen látható üzenetbe, ha nem a Netflixen, akkor például a Youtube-on, majd heves szidalmak közepette próbálta máshonnan beszerezni a tartalmat. Egy biztos: nem lesz ez másként a magyar Netflix esetében sem. Egyelőre nem tudni, mi lesz elérhető a hazai kínálatban és mi nem, de vannak és voltak olyan top sorozatok, amelyek például kizárólag az Egyesült Államokban vagy Egyesült Királyságban érhetők el, és minden esély megvan rá, hogy hazánk is kimarad majd néhány jó fogásból. A képen látható Better Call Saul például nem látható az amerikai Netflix-felhasználóknak, az Alkonyattól pirkadatig című kultfilm sorozatváltozata pedig szintén az Egyesült Királyság kizárólagosságával indult.

A tartalom limitálásán túl más, kellemetlen tapasztalatok is érhetnek: egyelőre nem tudni, hogy milyen országspecifikus tartalmakkal akar majd operálni a cég, ha egyáltalán készül erre. Ez nem csak azt jelenti, hogy egyelőre nincs hír magyar gyártású sorozat debütálásáról, de olyan apróságokról is le kell mondani valószínűleg, mint a magyar felirat, vagy szinkron, amelynek azért rengeteg tisztelője/igénylője és komoly hagyománya van itthon.

2015.01.08. Update: a 444.hu jóvoltából könnyedén megtudhatjuk, hogyan rakjunk magyar feliratot a Netflixes tartalmakhoz, úgyhogy katt át.

Van megoldás mindenre

Nem arra gondolunk, hogy még mindig simán le lehet majd az összes sorozatot és filmet torrentezni minden további nélkül, a feliratozók pedig továbbra is elkészítik hozzájuk a feliratokat, hanem arról, hogy azért valahol idegesítő 2015-ben, amikor minden hálózatban van mindennel, hogy országhatárok miatt nem férhetünk hozzá legálisan egy sorozathoz, amiért egyébként fizettünk. Okoskodni kell majd, és meg kell tanulni, hogyan maszkoljuk el az IP-címünket, hogy a rendszer ne lássa, melyik országból lépünk be. Meg kell tanulnunk VPN-t konfigurálni, hogy azzal rejtsük el a saját hálózatunkat, ezzel kikerülve a limitálást. Nem nagy meló, szoftveresen megoldható, de nem akar ezzel foglalkozni az ember a pénzéért.

Valószínűleg az Európai Bizottság egységes digitális piacárért felelős biztosa, Andrus Ansip sem nézhette békében a kedvenc sorozatait, hiszen Brüsszel fontos célként határozta meg a digitális piac egységesítését az Európai Unión belül. Komolyra fordítva a szót: a döntéshozók látják és érzik az országhatárokkal operáló jogszabályok idejétmúltságát, ráadásul egyértelmű az is, hogy jelentős bevételekhez jutna a költségvetés, ha ezek a digitális határok leomlanának. Az EB becslései szerint az évente 415 milliárd eurós bevételt és munkahelyek százezreit jelentené. Tavaly december készült el a digitális egységes piaci stratégia, amelynek kulcseleme, hogy 2016 végéig az internetes termékek és szolgáltatások elérhetőbbek legyenek az európai fogyasztók és vállalkozások számára.

Azért komolyan aggódni nem kell. Már az is elég örömteli, hogy legálisan beszerezhetővé válnak olyan sorozatok és filmek, amelyekre eddig esetleg nem volt lehetőség, ráadásul a fentebb írt nyelvi akadályok valószínűleg nem jelentenek problémát kezdetben a Netflix potenciális célcsoportjánál, a későbbiekben pedig ki tudja, mi jön? Talán Netflixen nézzük majd a következő nagy költségvetésű magyar sikerfilmet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Kaptak egy újabb tockost a bolti kasszák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 15:48
Van olyan ország Európában, nevezetesen Spanyolország, ahol a vásárlók jelentős része még mindig idegenkedik attól, hogy az önkiszolgáló pénztáraknál fizessen az áruházakban.
Vásárló Garantáltan ki fogja borítani a szülőket az egyik legnépszerűbb karácsonyi gyerekjáték
Buksza blog | 2024. november 17. 08:19
Próbára teszi a szülők türelmét, amikor gyermekük a karácsonyra kapott mentőautóval napokon át nínózik, ám az idei ünnepek alatt nem csupán hangot, hanem szagot is kibocsáthat a legnépszerűbb játék.
Vásárló Méregdrága termék diszkontból: megjött közel 2 millió forintos edénykészlet
Buksza blog | 2024. november 17. 08:12
Az amerikai Costco a tagsági díjas diszkontkereskedelem mintapéldánya, ám rendszeresen előáll luxustermékkel is. A vásárlók körében általában nagy tetszést aratnak méregdrága csecsebecséi.
Vásárló A “mentes” trend előretörése a szépségápolásban
Márkázott tartalom | 2024. november 15. 10:14
A különböző divathullámok nemcsak a ruhaiparban ütik fel a fejüket az egyes korszakokban, hanem a szépségápolásban is. Nincs ez másképp a jelenben sem, amikor is a “mentes” trenddel találkozunk úton-útfélen.
Vásárló A boltláncok hadat üzennek az éttermeknek
Buksza blog | 2024. november 11. 12:58
Az európai fogyasztók Magyarország éves GDP-jének négy és félszeresét költik élelmiszerekre és italokra. Ennek egy részét vagy vendéglőben fogyasztják, vagy áruházban veszik, és otthon felmelegítik.
Vásárló A Lidl összes boltja bezár december 24-én
Buksza blog | 2024. november 11. 12:36
December 23-án sokáig lesznek nyitva a Lidl-boltok, utána jön a háromnapos szünet. 
Vásárló Egy hét alatt kiürítették a boltokat, de a Lidl tartja magát
Buksza blog | 2024. november 11. 11:57
Romániában az Ukrajnából importált olcsó tojás okoz gondot a termelőknek, Szlovákiában pedig a madárinfluenza miatt keletkezett tojáshiány. Magyarország északi szomszédjánál rossz a helyzet.
Vásárló Bajban a színes palackok, hirtelen jött az 500 százalékos áremelkedés a szlovákoknál
Buksza blog | 2024. november 11. 10:32
A vásárlóknak elvileg mindegy, hogy az üdítő, amit az áruházakban megvesznek színes vagy fehér műanyagpalackban van-e, ám kiderült, hogy gyakorlatilag a színes palackos innivaló drágább.
Vásárló Valami nem stimmel a boltokban: itt az újabb élelmiszer-drágulás
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. november 11. 05:42
Az általános infláció szeptemberben régen látott mélypontra esett, de az élelmiszerek továbbra is az átlag fölött drágulnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint is – a Privátbankár Árkosár felmérése pedig kifejezetten magas éves áremelkedést mutatott ki novemberben is. Van, ami már majdnem kétszer annyiba kerül, mint egy éve – megnéztük azt is, mennyiből lehet megúszni az idei libalakomát.
Vásárló Előzzük meg a penészedést az újonnan épített otthonokban!
Márkázott tartalom | 2024. november 10. 14:02
Nem csupán a régi házakban, hanem az újonnan épült otthonokban is sokak életét megkeseríti a penész, amely nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem az egészségre is káros hatással van, pénzbe kerül a folyamatos eltávolítása, így minél előbb meg kell szabadulni tőle.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG