2016. januárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 1,7, naptárhatástól megtisztítva 2,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 1,4 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene, amiben elsősorban a magas bázis hatása játszott szerepet. A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 6, az üzemanyag-kiskereskedelemben 4,4 százalékkal emelkedett a forgalom.
2016. januárban az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem forgalma folyó áron 637 milliárd forint volt. Az országos kiskereskedelmi forgalom 50 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 15 százaléka az üzemanyagtöltő állomások hálózatában realizálódott.
2016. januárban az előző év azonos időszakához viszonyítva, naptárhatástól megtisztítva: az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 2,2 százalékkal nőtt. (Az első becslésben közölt adattól a második becslés adata +0,1 százalékponttal tér el.)
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 1,4 százalékkal csökkent. Az élelmiszer-kiskereskedelem 78 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,1 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,5 százalékkal nőtt.
A nagy beszerzések időszaka
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene 6 százalékkal emelkedett. Növekedtek az eladások a bútor-, műszakicikk- (12 százalék), a textil-, ruházati és lábbeli- (11 százalék), a használtcikk- (10 százalék), a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk- (4 százalék), valamint a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszerüzletekben (0,8 százalék). A forgalom volumene csökkent az iparcikk jellegű vegyes üzletekben (8,7 százalék).
Az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 15 százalékkal emelkedett, ezzel folytatódott az évek óta tartó bővülés. Az üzemanyagtöltő állomások forgalma 4,4 százalékkal nőtt. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 6,3 százalékkal nőttek.