4p
Karácsonykor drasztikusan megnő a veszélye annak, hogy a gyerekek valamilyen kibertámadás áldozatai lesznek. Mielőtt átadjuk az új mobilt, tabletet vagy bármit, amit ajándékba vettünk, érdemes átvenni, hogy milyen biztonsági lépéseket kell megtennünk a biztonságos használathoz.

Az iskolai szünetek alatt a gyerekek az átlagosnál is több időt töltenek az interneten, a szülők fele szerint a gyerekeket célzó kibertámadások száma folyamatosan nő - derül ki a Kaspersky Lab globális kiberbiztonsági vállalat legfrissebb felméréséből.

A cég felmérése szerint a szülők több mint harmada úgy véli, nem tudja kontrollálni gyerekei online jelenlétét. A kutatás szerint a szülők 50 százaléka tart attól, hogy gyerekeik nem megfelelő tartalommal találkoznak az interneten. A gyerekek naiv világképe rendkívül sebezhető a kiberfenyegetésekkel és veszélyes tartalmakkal szemben, amelyek elárasztják a világhálót, és ezért a szülői felügyelet elengedhetetlen, főként az iskolai szünetek alatt - figyelmeztetett Andrei Mochola, a Kaspersky Lab Consumer Business részlegének vezetője.

Mit tehet a szülő?

Több lépést is tehetünk azért, hogy a gyerekünket megóvjuk a kártékony vírusoktól, adathalász kísérletektől és a nem neki való weboldalaktól.

1. Használjunk víruskeresőt és vírusirtót

Ez igazán nem szorul komolyabb magyarázatra, mindössze talán annyit érdemes hozzáfűzni, hogy nem érdemes pusztán az operációs rendszerekbe épített vírusdetektort használni. Viszont rengetegen megspórolják maguknak a valamirevaló vírusirtó és kereső letöltését. Ne maradjunk védtelenek! Telepítsünk akár egy ingyenes verziót is a népszerűbb kiberbiztonsági appok közül mindegyik eszközünkre, de érdemes ilyenkor karácsonykor a leárazásokat is keresni, így jó áron védhetjük be a kütyüket.

2. Frissítsük az operációs rendszert és a vírusirtót

Időről időre érkeznek frissítések az operációs rendszerekhez is, amelyek hibajavításokat és biztonsági rések befoltozását tartalmazzák. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a legfrissebb verziót használjuk, hiszen így bezárjuk a rosszindulatú programok előtt a kiskapukat. Tegyük ugyanezt a vírusirtóval és keresővel is, hiszen így az újabb támadók ellen is bevédhetjük magunkat.

3. Böngésszünk biztonságosan

Minden népszerűbb böngészőprogramban van valamilyen beépített védelem a gyanús és fenyegető weboldalak ellen, ami megakadályozza, vagy legalábbis figyelmeztet az előtt, hogy az oldalra érkeznénk. Kapcsoljuk be ezt a funkciót, hogy elkerüljük ezeket a weboldalakat!

4. Ne legyen automatikus a letöltés

Ahhoz, hogy problémát  okozzanak a gépünkön, az esetek nagy részében telepítenünk kell valamilyen kártékony szoftvert vagy appot. Soha ne hagyjuk, hogy automatikusan történjen a letöltés! Állítsuk be, hogy a rendszer mindig rákérdezzen, ha valamit le akar tölteni. Így ellenőrizhetjük, hogy mi kerül az eszközünkre. Fontos, hogy csak biztonságos forrásból töltsünk le tartalmat, amelyek bizonyosan nem károsak az eszközeinkre.

5. Állítsunk fel egy feketelistát

Rengeteg olyan alkalmazás van, amelyek segítségével letilthatunk weboldalakat vagy korlátozhatjuk, hogy ki férjen hozzá. Így megakadályozhatjuk, hogy a gyerekünk olyan helyre tévedjen, ahol semmi keresnivalója.

6. Beszélgessünk a gyerekkel

Ahogy minden mást is, úgy a biztonságos netezés szabályait is meg kell tanulnunk. Éppen ezért fontos, hogy elmondjuk a gyerekeknek, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk, mik a kockázatok és hogyan védekezhetnek ellene. Ezzel elérhetjük, hogy még időben észrevegyék, ha olyan oldalon járnak, ahol veszély leselkedhet rájuk. Nem csak a vírusok és adathalászok miatt kell beszélnünk erről a témáról. Rengeteg veszélyt tartogatnak a közösségi oldalak, a chatszobák vagy a népszerűbb közösségi applikációk, hiszen sosem lehetünk biztosak abban, hogy mindenki annak adja ki magát, aki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Folytatódhat a csokirémálom
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 15:43
Az elmúlt évek arról szóltak, hogy a kakaóbab-termelő vidékeken kialakult kedvezőtlen időjárás miatt felment az ára a csokoládé nélkülözhetetlen összetevőjének. Most újabb rossz hírek jöttek. 
Vásárló Európa közepén rabszolgamunkával vádolnak egy vállalatot
Buksza blog | 2025. január 1. 15:21
Nem kell a világ szegény sarkaiba menni azért, hogy rabszolgamunkával vádolható cégeket találjanak a hatóságok, bírósági dokumentumok szerint elég Észak-Olaszországban körülnézniük.
Vásárló Átlépett az öt számjegyű ligába az Aldi, a Lidl és a Penny hármasa
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2024. december 30. 05:45
Tavaly még 10 ezer forintnál kevesebbet kellett fizetni a javarészt alapvető élelmiszereket tartalmazó kosárért a diszkontokban. Az idén viszont csaknem 12 ezer forintot. 
Vásárló Új címke került a régi élelmiszerekre, amitől „egészségesebbek lettek”
Buksza blog | 2024. december 22. 17:09
A korábban mérgelődő élelmiszeripari vállalatok észrevették, hogy egyre többen kapnak súlycsökkentő gyógyszereket, ami magában hordoz egy jó lehetőséget.
Vásárló Luxuscikkek „bagóért”: megjelent a „lefelé eladás”
Buksza blog | 2024. december 22. 16:16
A luxustermékek egyik jellemzője volt, hogy a piacuk válságálló, érzéketlenek az általános kereslet hullámzására, ám ez sem látszik már örök igazságnak.
Vásárló Veszedelmes járvány jelent meg Magyarország határánál
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 13:21
Szerbiában a magyar határ közelében ismét megjelent az afrikai sertéspestis, ami jelenős veszteséget okozhat a sertésállományban. A belgrádi kormány rendkívüli intézkedéseket vezetett be.
Vásárló Kapaszkodjon: ilyen idén egy trendi karácsonyfa
Elek Lenke | 2024. december 21. 10:19
Az idei karácsonyi dekorációkban a fenntarthatóság, a természetesség és a letisztult stílus keveredik a fényűző, csillogó elemekkel.
Vásárló Így kell ételt és pénzt menteni – Ön már muncholt?
Elek Lenke | 2024. december 20. 15:12
Egy magyar startup forradalmasította az ételmentést, miközben divattá tette a fenntarthatóságot.
Vásárló Már a munkavállalók vannak jobb alkupozícióban, nem a munkáltatók – interjú Szimeiszter Sándorral, a JYSK vezérével
Csernátony Csaba | 2024. december 19. 05:46
A vásárlóknak kínált termékek kiválasztásában a mesterséges intelligencia helyett inkább az emberi döntésben bízik Szimeiszter Sándor, a JYSK Magyarországért, Görögországért és Ausztriáért felelős országigazgatója. A dán kiskereskedő cég nem tervez jelentős további áruháznyitásokat Magyarországon, mert közel lefedettnek tekintheti a piacot. Ugyanakkor más, hagyományos boltláncokkal szemben jól boldogul az online értékesítéssel a JYSK.  A cégvezető beszélt arról is, hogy a gyenge forint milyen hatással lehet az árcímkékre. 
Vásárló Ezért éri meg az állítható asztal beszerzése az irodába
Márkázott tartalom | 2024. december 16. 10:49
Minden döntés, ami magas beruházási költséget igényel, alapos megfontolás eredménye. Az üzleti környezetben ez már megszokott dolog, de elkerülhetetlen, hogy olyan környezetet alakítsunk ki magunk körül, ami az irodai munkavégzés fizikai terheit csökkentheti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG