Az iskolai szünetek alatt a gyerekek az átlagosnál is több időt töltenek az interneten, a szülők fele szerint a gyerekeket célzó kibertámadások száma folyamatosan nő - derül ki a Kaspersky Lab globális kiberbiztonsági vállalat legfrissebb felméréséből.
A cég felmérése szerint a szülők több mint harmada úgy véli, nem tudja kontrollálni gyerekei online jelenlétét. A kutatás szerint a szülők 50 százaléka tart attól, hogy gyerekeik nem megfelelő tartalommal találkoznak az interneten. A gyerekek naiv világképe rendkívül sebezhető a kiberfenyegetésekkel és veszélyes tartalmakkal szemben, amelyek elárasztják a világhálót, és ezért a szülői felügyelet elengedhetetlen, főként az iskolai szünetek alatt - figyelmeztetett Andrei Mochola, a Kaspersky Lab Consumer Business részlegének vezetője.
Mit tehet a szülő?
Több lépést is tehetünk azért, hogy a gyerekünket megóvjuk a kártékony vírusoktól, adathalász kísérletektől és a nem neki való weboldalaktól.
1. Használjunk víruskeresőt és vírusirtót
Ez igazán nem szorul komolyabb magyarázatra, mindössze talán annyit érdemes hozzáfűzni, hogy nem érdemes pusztán az operációs rendszerekbe épített vírusdetektort használni. Viszont rengetegen megspórolják maguknak a valamirevaló vírusirtó és kereső letöltését. Ne maradjunk védtelenek! Telepítsünk akár egy ingyenes verziót is a népszerűbb kiberbiztonsági appok közül mindegyik eszközünkre, de érdemes ilyenkor karácsonykor a leárazásokat is keresni, így jó áron védhetjük be a kütyüket.
2. Frissítsük az operációs rendszert és a vírusirtót
Időről időre érkeznek frissítések az operációs rendszerekhez is, amelyek hibajavításokat és biztonsági rések befoltozását tartalmazzák. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a legfrissebb verziót használjuk, hiszen így bezárjuk a rosszindulatú programok előtt a kiskapukat. Tegyük ugyanezt a vírusirtóval és keresővel is, hiszen így az újabb támadók ellen is bevédhetjük magunkat.
3. Böngésszünk biztonságosan
Minden népszerűbb böngészőprogramban van valamilyen beépített védelem a gyanús és fenyegető weboldalak ellen, ami megakadályozza, vagy legalábbis figyelmeztet az előtt, hogy az oldalra érkeznénk. Kapcsoljuk be ezt a funkciót, hogy elkerüljük ezeket a weboldalakat!
4. Ne legyen automatikus a letöltés
Ahhoz, hogy problémát okozzanak a gépünkön, az esetek nagy részében telepítenünk kell valamilyen kártékony szoftvert vagy appot. Soha ne hagyjuk, hogy automatikusan történjen a letöltés! Állítsuk be, hogy a rendszer mindig rákérdezzen, ha valamit le akar tölteni. Így ellenőrizhetjük, hogy mi kerül az eszközünkre. Fontos, hogy csak biztonságos forrásból töltsünk le tartalmat, amelyek bizonyosan nem károsak az eszközeinkre.
5. Állítsunk fel egy feketelistát
Rengeteg olyan alkalmazás van, amelyek segítségével letilthatunk weboldalakat vagy korlátozhatjuk, hogy ki férjen hozzá. Így megakadályozhatjuk, hogy a gyerekünk olyan helyre tévedjen, ahol semmi keresnivalója.
6. Beszélgessünk a gyerekkel
Ahogy minden mást is, úgy a biztonságos netezés szabályait is meg kell tanulnunk. Éppen ezért fontos, hogy elmondjuk a gyerekeknek, hogy milyen veszélyek leselkednek rájuk, mik a kockázatok és hogyan védekezhetnek ellene. Ezzel elérhetjük, hogy még időben észrevegyék, ha olyan oldalon járnak, ahol veszély leselkedhet rájuk. Nem csak a vírusok és adathalászok miatt kell beszélnünk erről a témáról. Rengeteg veszélyt tartogatnak a közösségi oldalak, a chatszobák vagy a népszerűbb közösségi applikációk, hiszen sosem lehetünk biztosak abban, hogy mindenki annak adja ki magát, aki.