1 hónap alatt – 2014. áprilishoz viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek. Az élelmiszerekért átlagosan 0,3 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a csokoládé, kakaó 4,3 százalékkal, a liszt 2,7 százalékkal, a cukor 1 százalékkal, az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – 0,7 százalékkal drágultak. Csökkent a tej (1,5%) és a tojás (0,9%) ára.
A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak egy hónap alatt, 0,7 százalékkal, míg a szeszes italok, dohányáruk (0,2%) és a szolgáltatások (0,1%) ára kis mértékben nőtt. A háztartási energia ára átlagosan 2,5 százalékkal csökkent, ezen belül a vezetékes gáz esetében az áprilisi 6,5 százalékos árcsökkentés teljes egészében megjelent az árindexben.
A tartós fogyasztási cikkekért 0,3, az egyéb cikkekért (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) átlagosan 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 0,6 százalékkal csökkent.
12 hónap alatt, 2013. májushoz viszonyítva, az élelmiszerárak 0,8 százalékkal csökkentek. Ezen belül csökkent a liszt (17,7%), a cukor (15,2%), az étolaj (14,2%), az idényáras élelmiszerek (10,6%), valamint a tojás (4,6%) ára. Drágult viszont a tej (8,0%) és a sajt (9,5%). 7,8 százalékkal nőtt a szeszes italok, dohányáruk ára. Szintén áremelkedést mért a KSH a szolgáltatások esetében (1,4%), ezen belül azonban a víz- és a csatorna díja átlagosan 11, a helyi tömegközlekedésé 6,8 százalékkal csökkent. Az egyéb cikkek körében szintén áremelkedés történt (0,8%), ezen belül a járműüzemanyagok ára 0,9 százalékkal nőtt.
A ruházkodási cikkekért 1, a tartós fogyasztási cikkekért 0,6 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (12,5%). Ezen belül a vezetékes gázért 16,9, a távfűtésért 11,4, az elektromos energiáért 11,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. májushoz viszonyítva.
Az előző részek tartalmából...
Idén áprilisban a fogyasztói árak 0,1 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban. Az adatok májusi ismertetésekor Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője kiemelte: 1968 óta nem fordult elő Magyarországon, hogy csökkentek a fogyasztói árak. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy ez egyelőre nem nevezhető deflációnak, mivel ez az első hónap, amikor csökkennek az árak, ráadásul csekély mértékben.
Ha a múlt havi jelentős esést nem is mértük az árakban, a Privátbankár Árkosár friss felmérése szerint jóval olcsóbban szerezhetjük be a nagybevásárlás során az élelmiszereket, mint egy évvel ezelőtt. A hipermarketekben már focivébé-hangulat van, és dinnyét is vehetünk egész jó áron - igaz, ez még tényleg görög. Részletek >> |
Tavaly májusban a fogyasztói árak 1,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához, és 0,1 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest.
Mit vártak az elemzők?
Londoni pénzügyi elemzők arra számítanak, hogy a fogyasztói árindex áprilisi csökkenése után valószínűleg májusban is negatív, vagy nagyon alacsony lehetett az éves összevetésű infláció Magyarországon. Az MTI előzetes körképébe bevont citybeli befektetési és elemzőházak közül több is az áprilisival megegyező, 0,1 százalékos árcsökkenést jósolt tizenkét havi összevetésben a múlt hónapra.