MTI Fotó: Mohai Balázs |
Nem történt számottevő elmozdulás a kereslet és a kínálat egyensúlyában az idei év első hónapjaiban a XIII. kerület ingatlanpiacán: a február erősebb hónapnak mutatkozott, míg január és március teljesen átlagos volt a Balla Ingatlanirodák XIII. kerületi irodája számára - mondta Tóth Viktória, az iroda vezetője.
Úgy tűnik, hogy a kínálat elkezdett bővülni, viszont ezzel együtt mintha a kereslet is erősödne, ami elsősorban az új építésű ingatlanok iránti fokozódó érdeklődésben mutatkozik meg.
Lenyomhatja a használt lakások árát a csok
A növekvő érdeklődés valószínűleg a csok hatása, bár a támogatás feltételeinek teljes mértékben megfelelő, újépítésű lakások majd csak 2016 őszén vagy 2017 elején kerülhetnek piacra, és ekkor lehetnek hatással a forgalomra és az árakra.
Az ingatlanközvetítő várakozásai szerint az újépítésű lakások négyzetméterára közelíteni fog a használt lakások árához, így semmi nem indokolja majd, hogy a vevők használt lakás vásárlása mellett döntsenek, különösen, hogy új lakás vásárlása estén még nagyobb mértékű állami támogatáshoz is juthatnak.
Stagnáló árak, készpénzes vevők
Egyelőre azonban még csak stagnálnak az árak a piacon, miközben az irányárak 4-5 százalékos alku lehetőségét is tartalmazzák. Egyedül az újépítésű lakásoknál nem beszélhetünk alkuról, ott csak listaáron tudnak lakáshoz jutni a vevők.
A vevők többsége egyébként most is készpénzért vesznek ingatlant. Akadnak közöttük befektetők, akik bérbeadásra vagy felújításra vásárolnának, hogy aztán a korszerűsített lakást továbbadják. A kerületben külföldi vásárlók - elsősorban oroszok és ázsiaiak - is rendszeresen megjelennek, és természetesen ők is készpénzért vásárolnak lakásokat.
Jelzáloghitelre történő vásárlás inkább csak a kisebb összegű ingatlanok (10-12 millió forint környékén) esetében jelenik meg, és jellemző a korábban megszokottnál rövidebb, 7-10 éves törlesztési idő.
Reális négyzetméterárak és túlárazó tulajdonosok
A vevők leginkább a 30-50 négyzetméteres, illetve a nagyobb, 70-110 négyzetméteres lakásokat keresik a kerületben. Ez azt jelenti, hogy az egy, másfél, illetve kétszobás lakások, valamint a nagyobb három-négyszobások kelendőek. A panellakások iránt is megnövekedett a kereslet a kerületben, aminek az az oka, hogy olcsóbbak, mint az ugyanolyan méretű és szobaszámú téglalakások.
Panellakásoknál 280-340 ezer forint között, téglalakásoknál 400-480 ezer forint között, újépítésű ingatlanoknál 450-550 ezer forint között alakulnak az átlagos négyzetméterárak a XIII. kerületben. Ezeket a négyzetméterárakat elsősorban az elhelyezkedés befolyásolja, valamint az olyan ismert tényezők, mint az ingatlan állapota, elosztása, közvetlen környezete, a közlekedési adottságok, stb.
A tulajdonosok egyébként gyakran a reálisnál magasabb árat szabnak meg ingatlanuk irányáraként, így aztán az eladás sokszor komoly nehézségekbe ütközik.
Rossz a helyzet a bérlakáspiacon
A bérlakáspiac sem mutat túl egészséges képet, azaz rossz a helyzet. Ez egészen pontosan azt takarja, hogy alig van kiadó lakás, ha pedig megjelenik egy-egy a piacon, akkor azt irreálisan magas árért adná ki a tulajdonosa.
Az árakat az elhelyezkedés, a közlekedési adottságok, a lakás állapota és bútorozottsága határozza meg. Ahogy haladunk a kerület külső része felé, úgy csökkennek az árak: míg a belső részeken, újépítésű házakban akár 120-150 ezer forintot is kénytelen vagyunk kifizetni egy 30 négyzetméteres garzonért havonta, addig a külső részeken 70 ezer forintért bérelhetünk egy ilyet.
Belső-Lipótváros a legvonzóbb
A legkedveltebb és így a legdrágább rész egyébként a kerületben Újlipótváros, ezen belül is leginkább Belső-Lipótváros, azaz a Pozsonyi utca, a Szent István körút, a Pannónia utca és a Csanádi utca által határolt terület. Ez hagyományosan a legmagasabb presztízsű része a kerületnek, természetesen a legmagasabb árakkal.
A kiemelkedően magas árak oka, hogy szépen parkosított környékről van szó, ahol sok a kulturális program, a játszóterek, boltok, bevásárlási lehetőségek, és mindezek mellett még a közlekedés is kiváló. Aki itt akar ingatlant vásárolni, annak meg kell barátkoznia az átlagosan 500 ezer forintra rúgó négyzetméterárakkal.
Az átlagárat olyan, még drágább részek húzzák fel, ahol 600-800 ezer forintot is elkérnek a tulajdonosok a lakásaikért négyzetméterenként. Ezek közé tartozik az Újpesti rakpart, a Kleopátra ház, a Cézár ház vagy a Római kert, de ugyanennyibe kerülnek a belső részeken a dunai panorámás, legfelső emeleti lakások. Ezekért olykor egymillió forintot is elkérnek négyzetméterenként, ugyanakkor az eladásuk meglehetősen hosszúra nyúlik, minimum egy éves értékesítési idővel lehet számolni.
A kerületben a másik végletet Angyalföld panellakásai képviselik, melyek négyzetméterára 250-280 ezer forint környékén alakul egy felújítandó ingatlan esetében.