Új építésű, eladó lakások. Mellette egy már lakott, új társasházi épület a főváros IX. kerületében. Kép forrása: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba |
Az idei első negyedév a 2008-as válság óta a legerősebb évkezdésnek bizonyult a Duna House felmérése szerint, azon belül is az éves szezonalitást tekintve a március számít az egyik legerősebb hónapnak. Igaz, a 2018. márciusi becslés mintegy 3 százalékkal elmaradt az előző két év márciusának értékétől, összességében 1- és 5 százalékkal több adás-vétel történt az ingatlanpiacon január óta, mint 2016- és 2017-ben, tudta meg a Privátbankár.hu.
Az év első három hónapjában is folytatódott az ingatlanárak emelkedése, így a cég Országos lakásárindexe nominál értéken 137-es értéken áll, ami reál értéken is 4 százalékponttal magasabb, mint a 2008-as bázis adat. Az országos adatok tekintetében megmaradt a növekvő tendencia. A Panel árindex ugyanakkor nominál értéke 150, míg a Tégla árindex 126 ponton áll, utóbbi reál értéken is már csak 4 százalékponttal van elmaradva a bázisértéktől.
Egyre nagyobb lakásokat keresünk
A fővárosban 2017. I. negyedévéhez képest nőtt a 60-80 négyzetméter közötti lakások aránya, és csökkent a 40-60 négyzetméteres ingatlanoké. A Duna mindkét oldalán a 600 ezer forint feletti négyzetméteráron értékesített ingatlanok aránya emelkedett a tavalyi év elejéhez képest a legtöbbet: Budán 15-, Pesten 9 százalékpontot. Budán 2018 elején az értékesített lakások 42 százaléka 40 millió forint felett cserélt tulajdonost, míg Pesten csak az ingatlanok 16 százaléka haladta meg ezt az összeget.
Vidéken – a Közép-Magyarországi régiót leszámítva – a 40-60 négyzetméter közötti lakások voltak a legkeresettebbek a tavalyi, és az idei év első negyedévében is. Pest megyében a 60-80- és a 80-100 négyzetméteres ingatlanok aránya is magasabb volt, mint az ország többi területén. A Közép-Magyarországi régión kívül elenyésző a 40 millió forint feletti lakások aránya, a 25 millió forint felett értékesített ingatlanok aránya épphogy meghaladja a 10 százalékot.
Égbe szállnak a panelárak
A budai panelek esetében már magasan 400 ezer forint feletti négyzetméterárat és 23 millió forint feletti átlagárat láthatunk a friss adatok között, míg a pesti oldalon is közelít a piac a 400 ezer forintos négyzetméter- és a 20 milliós átlagárhoz. A két negyedév összehasonlítása minden esetben 20 százalékot meghaladó drágulást mutat.
A használt téglalakások esetében ugyanakkor nem beszélhetünk ilyen mértékű drágulásról, bár így is jelentős a különbség. A belvárosi és a budai kerületekben is 600 ezer forint fölé emelkedett a négyzetméterár, de pesten is 460 ezer forint felett van már az átlag. Az alku lehetősége szinte minden ingatlantípusnál 4 százalék közelében van, egyedül a pesti paneleknél lehet ennél kevesebbet, mindössze 2 százalékot faragni az eladási árból.
Mindenki a szerencsés XIII.-ra hajt
Március hónapban is a XIII. kerület volt a legkapósabb a fővárosban. Tavalyhoz képest a VI. kerületben volt a legnagyobb (3,8%) növekedés az érdeklődők arányában, így múlt hónapban, a kerület a harmadik legnépszerűbb volt Budapesten. Angyalföld és a VI. kerület mellett kiemelkedően népszerű volt még a II., VII. és a XIV. kerület is. Továbbra is elsősorban a nagyon jó állapotú lakásokat keresik, vidéken azonban sokkal nyitottabbak a kisebb felújításokra.
A lakások állapota talán kevésbé, az elhelyezkedése azonban nagyban befolyásolja, hogy mennyi idő alatt lehet túladni rajtuk. A panellakások értékesítési ideje minden esetben gyorsult az előző év márciusához képest, így vidéken átlagosan 2 hónapon belül elkelnek az ingatlanközvetítői hálózatok által értékesített lakások, de a Pesti oldalon is csak pár nappal haladja meg ezt az értéket. A használt téglalakásoknál ennél jóval hosszabb idővel érdemes számolni: Budapest esetében 3-4 hónap az átlagos értékesítési idő, ezen belül a belvárosban a legrövidebb (107 nap) az eladáshoz szükséges idő.