5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2016 kiváló év volt a magyar ingatlanbefektetési piacon, 2017-re pedig további növekedés várható, a régióban a befektetők elsöprő többsége legalább annyit akar költeni, mint tavaly. A legnagyobb növekedést az irodapiacon várják a szakemberek, a bővülésnek azonban gátat szabhat az építési költségek megugrása és a szakemberhiány. A CBRE friss EMEA-régiós ingatlanbefektetési felméréséből szemezgetünk.

Az EMEA (Európa, a Közel-Kelet és Afrika) régióban a CBRE friss felmérése szerint az ingatlanbefektetők 475 milliárd dollárt készülnek befektetni 2017 során. 85 százalékuk legalább annyit költene, mint tavaly, 40 százalékuk pedig konkrétan növelné is az összeget.

Hova és mibe fektetik a pénzt? Budapest egy vonzó hely

Németország továbbra is a legvonzóbb befektetési terep a régióban az Egyesült Királyságot megelőzve, érdekes azonban, hogy a Brexit okozta bizonytalanságok ellenére növekszik az érdeklődés a szigetországbeli befektetések iránt.

A 2016-os brit piacra azért rányomta bélyegét a Brexit:

Németország és az Egyesült Királyság mögé a harmadik helyre pedig komoly ugrást követően feljött az északi országokat magába foglaló régió.

Ha a városok szintjén vizsgáljuk a legvonzóbb befektetési célpontokat, továbbra is London áll az élen, de már nem emelkedik ki annyira a mezőnyből, mint az elmúlt években. A második helyen szorosan követi Berlin, a harmadik pedig Madrid. Jó hír, hogy Budapest a 11. helyen áll, azaz még mindig a legvonzóbb célpontok között szerepel, gyakorlatilag egy kalap alá veszik Prágával, Stockholmmal, Frankfurttal és Münchennel a befektetők.

Ami a szektorokat illeti, a befektetők körében még mindig az irodapiac a legnépszerűbb (a megkérdezettek 34 százaléka szerint), bár némi csökkenést mért ezen a téren a CBRE. Az ipari ingatlanok piaca a második legnépszerűbb, ezen belül több mint duplájára emelkedett a logisztikai ingatlanokat vonzónak találók aránya, ami így önmagában is megelőzte a kereskedelmi ingatlanok piacát (16,4 százalék).

Miközben a 2017-es évvel kapcsolatban alapvetően abszolút pozitívak a befektetők várakozásai az EMEA régióban, azért számos kockázatot azonosítottak: a legtöbben a vártnál gyorsabban emelkedő kamatok miatt aggódnak, a második helyen egy, a keresletet megroppantó globális gazdasági sokktól való félelem áll, a harmadik helyre a túlárazottság, az ingatlanpiaci buborék kialakulása szerepel.

Nagyon ment a budapesti ingatlanpiac – mi lesz 2017-ben?

Ami a magyar fővárost illeti: 2016-ban 1,5 milliárd euró értékben hajtottak végre ingatlanbefektetéseket Magyarországon, ezen belül 35 százalék volt a magyar befektetők aránya. A konferencián megszavaztatták a jelenlévő szakembereket, hogy mit várnak 2017-re a piactól: a jelenlévők többsége további növekedést vár. 43 százalék kisebb, 23 százalék nagyobb növekedést vár (akár 1,8 milliárd euró fölé). A jelenlévők harmada viszont a tavalyi számoktól elmaradó számokat vár 2017-től.

A budapesti befektetések 55 százaléka az irodapiacon valósult meg, 29 százaléka pedig a kereskedelmi ingatlanok piacára összpontosult. Mindeközben a bérbeadottsági mutatók minden szektorban rekordszintre emelkedtek.

A CBRE rendezvényén résztvevő szakmai szereplők szerint 2017-ben a hazai befektetők és a hagyományos európai befektetők lesznek a legaktívabbak a piacon, több mint 40 százalék szavazott mindkét opcióra. 10 százalék alatt maradt az amerikai és tengerentúli valamint az új, közel-keleti, orosz, kínai befektetőket a legaktívabbnak várók aránya.

A piacot jól ismerő szakemberek a legtöbb befektetést a budapesti irodaberuházások területén várják, 69 százalék szerint ez a szektor vonzza majd a legtöbb új tőkét. 14 százalék szerint a szabadidős és hotelberuházásokba érkezik majd a legtöbb tőke, 8-8 százalék szerint a kereskedelmi illetve az ipari ingatlanok vonzzák majd a legtöbb friss tőkét. A panelbeszélgetésben részt vevő Vörös Gábor, az Unicredit ügyvezető igazgatója szerint az ipari bővülést erőteljesen alulbecslik a jelenlévők, legalábbis az Unicreditnél ennél a súlynál lényegesen nagyobb igény jelentkezik ipari beruházások finanszírozására.

A hozamok tovább csökkenhetnek, a költségek nagyot ugranak

Az ingatlanpiaci hozamok Budapesten 25-50 bázispontot csökkentek 2016-ban, a jövővel kapcsolatban igen nagy volt a jelenlévő szakemberek várakozásainak szórása. A legtöbben ugyan a hozamok további csökkenésére számítanak, de eltérő mértékben, miközben 22 százaléknyi szavazat érkezett arra, hogy a hozamok a jelenlegi szinteken maradnak és 16 százalék azt várja, hogy emelkedni fognak az ingatlanpiaci hozamok 2019 végéig.

A szektor szempontjából fontos folyamat, hogy az építési költségek 15-25 százalékkal nőttek, de a panelbeszélgetésben részvevő Kovács Attila (Horizon Development) úgy látja, további 15 százalékos emelkedés még simán benne van a képben, ha tetszik, hanem. A speciális munkaerő jelentős arányban ugyanis külföldre ment, emellett sok cég bedőlt az elmúlt 8 évben.

Nem véletlen, hogy a jelenlévő hazai ingatlanfejlesztési piaci szereplők számára egyértelműen a növekvő építési költségek jelentik a legnagyobb kockázatot (a résztvevők 56 százaléka voksolt így), amit 30 százalékkal az európai illetve amerikai politikai turbulenciák követnek (30 százalék).

A finanszírozás költsége pedig most ugyan valóban alacsony, ám emelkedésre lehet számítani - hangzott el a beszélgetésen.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Bombaerős lesz Budafok és még viszonylag olcsó is
Mester Nándor | 2024. november 20. 18:58
Idén az első 9-10 hónapban a négyzetméterárak átlagosan 9-10 százalékkal emelkedtek a budai kerületekben. Ezen belül a városrész északi és déli része vitte a prímet, Óbudán 20, Újbudán 15 százalékos volt a drágulás 2023 azonos időszakához képest. Mi most a XI. és a XXII. kerületet, két szomszédos körzetet vizsgáltuk meg és jelentős eltéréseket találtunk.
Ingatlan Csúcson a panelek ára – két számjegyű drágulást mértek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 11:36
Budapesten már az átlagár is ütős, de van, ahol bőven millió felett adnak egy panel-négyzetmétert.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az újragondolt közlekedés segíthet az eladóknak Egerben
Mester Nándor | 2024. november 13. 19:03
Nincs kiugró ingatlanforgalom a hevesi nagyvárosban és lakásberuházások terén is elmarad a hasonló méretű hazai városoktól. A kínálat műszaki szempontból közepesnek mondható, de egyes városrészekben a felújítások után már budapesti szintű a színvonal. Hiányzik azonban az egyértelmű városfejlesztési stratégia, ez gátolja az ingatlanállomány gyors javítását, ám ha megszületik és meg is valósítják, akkor az elhozhatja a nagyobb befektetői kedvet is – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Hova tovább emelni? Kivéreztetik az albérlőket
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 15:59
Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben. Ez a szezonális okok mellett azzal magyarázható, hogy a bérlők már egyre nehezebben tartanak lépést az albérlet-drágulással. 
Ingatlan Meglepő, melyik vidéki városban a legmagasabbak a lakásárak
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 19:16
Követi a fővárosi drágulási ütemet a vidéki lakáspiac: éves szinten majdhogynem a budapestivel megegyező mértékben emelkedtek a négyzetméterárak, különbség legfeljebb a lakástípusok között mutatkozik az Otthon Centrum (OC) harmadik negyedéves összegzése szerint.
Ingatlan Mennyire drágább Budapesten bérelni egy lakást, mint Európa más fővárosaiban?
Mester Nándor | 2024. november 6. 18:54
A lakásárak szinte minden uniós országban szép lassan ismét emelkedő pályára álltak. A bérleti díjak ugyancsak meglódultak, mi most az utóbbiakat nézzük meg. Mivel sorozatunk az értékmeghatározási szempontokat vizsgálja, most is ezeket vesszük előre, amikor arról írunk, hogy melyik fővárosban éppen mennyiért lehet hosszú távra kivenni egy lakást.
Ingatlan Még egy adat érkezett arról, hogy mennyire leállt a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:47
2024 I–III. negyedévében 8709 új lakás épült, 19 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 14 551 volt, 2,3 százalékkal elmaradt a 2023. I–III. negyedévitől.
Ingatlan A szállodalobbi az egyetlen nyertese az Airbnb terézvárosi betiltásának
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 17:09
2026-tól nincs rövid távú lakáskiadás a kerületben.
Ingatlan Változhat az otthonfelújítási program
Privátbankár.hu | 2024. október 31. 16:27
A 2006-ig használatba vett ingatlanokra is kiterjesztenék.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Indulhat a házvadászat a Dunakanyarban
Mester Nándor | 2024. október 30. 18:59
Értékállóságban nem áll rosszul a Dunakanyar, az elmúlt 10-12 évben épített lakások, házak jól tartják magukat, bár nem olyan ütemben drágultak, mint a fővárosiak többsége. Még az árvíz sem tudta fékezni az áremelkedést, s aki egyedi villára vagy felújítandó domboldali házra vadászik, az akár sikerrel is járhat – derül ki sorozatunk mostani részéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG