1p
A várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot a Monetáris Tanács. A Nemzetgazdasági Minisztérium villámgyorsan elítélte a jegybanki akciót, helyette a pénznyomdákat felpörgető jegybankokat sorolják követendő példaként.

Az elemzők többsége 50 bázispontos kamatemelést várt a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának ülésén. A felmérésben részt vevő 19 elemző közül 12 várt 50 bázispontos kamatemelést, 5 elemző 25 bázispontra számított, ketten pedig úgy vélték, hogy a monetáris tanács változatlanul hagyja a 6,5 százalékos jegybanki alapkamatot.


A jegybanki alapkamat alakulása 2008 júniusa óta

Az elemzői vélemények szerint a forint gyengülése csak korlátozottan jelent meg a novemberi inflációban, azonban a következő hónapokban a forint további gyengesége, valamint a jövedéki adók és az áfa emelés miatt az alapkamat 7 százalékra emelését valószínűsítették.

A forint a döntést megelőző percekben 301,4 forinton állt az euróval szemben, majd a kamatemelés hírére 300,6-ra erősödött.

A jegybank Monetáris Tanácsának november végi ülésén döntött arról, hogy a január óta 6 százalékos szinten lévő alapkamatot 50 bázisponttal 6,50 százalékra emeli. Simor András jegybankelnök a kamatemelést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormányzati intézkedések, és a lassú növekedés alacsonyan tartják az inflációt, a forint gyengülése viszont kockázatokat rejt.

 


A jegybanki alapkamat néhány gazdaságban

 

Simor András a kamatdöntés hátteréről 15 órakor tart sajtótájékoztatót, amelyről élőben tudósítunk.

Villámreakció a Nemzetgazdasági Minisztériumtól

A kamatemelés gátolja Magyarország egészséges gazdasági növekedését - ez a véleménye a Magyar Nemzeti Bank mai döntéséről a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, melyet pillanatokkal a kamatdöntés nyilvánosságra kerülése után már el is juttattak szerkesztőségünknek.

A kamatemelés azon túl, hogy akadályozza a gazdasági növekedést, szembe megy az Európai Unió országaiban zajló folyamatokkal. Az Európai Központi Bank mellett az uniós államok központi bankjai is kamatot csökkentenek, ezzel is elősegítve hazájuk gazdasági növekedését - írja a minisztérium. Az NGM szerint a jegybanki kamatemelés elsősorban a hazai kis- és közepes vállalkozásokat érinti hátrányosan, növelve azok versenyhátrányát, és akadályozva őket a saját- és a GDP-növekedés előmozdításában.

Magyarország alapvető célja, hogy a válság után az unió egyik legversenyképesebb gazdasági környezetét biztosító állama legyen. Ezért konzultált a nemzetgazdasági miniszter korábban már Simor András jegybankelnökkel azokról a monetáris eszközökről, amelyekkel élénkíteni lehet a gazdasági növekedést, hasonlóan a világ nagy központi bankjai, így az Európai Központi Bank, a Fed vagy a brit jegybank, a Bank of Englandhez hasonlóan - sorolja a mennyiségi lazítást, kötvényvásárlási programot, azaz a pénznyomda beindítását választó jegybankokat az NGM közleménye.

Ország Jelenlegi alapkamat Vált. Előző alapkamat
Brazília 11,00%




11,50%
India 8,50%




8,25%
Oroszország 8,25%




8,00%
Magyarország 7,00%




6,50%
Kína 6,56%




6,31%
Indonézia 6,00%




6,50%
Dél-Afrika 5,50%




6,00%
Chile 5,25%




5,00%
Mexikó 4,50%




4,75%
Lengyelország 4,50%




4,25%
Ausztrália 4,25%




4,50%
Dél-Korea 3,25%




3,00%
Izrael 2,75%




3,00%
Új-Zéland 2,50%




3,00%
Szaúd-Arábia 2,00%




2,50%
Norvégia 1,75%




2,25%
Svédország 1,75%




2,00%
Törökország 1,50%




1,75%
Kanada 1,00%




0,75%
Eurózóna 1,00%




1,25%
Csehország 0,75%




1,00%
Dánia 0,70%




0,80%
Nagy-Britannia 0,50%




1,00%
Egyesült Államok 0,25%




1,00%
Svájc 0,25%




0,50%
Japán 0,10%




0,10%
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína megorrolt Európára, itt vannak a következmények
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 13. 13:59
Válaszlépések a szankciók miatt.
Makro / Külgazdaság Bajok lehetnek az egyik legfontosabb statisztikával
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 13. 12:56
Jelentős változtatást javasolt a Munkaügyi Statisztikai Hivatal (BLS) új potenciális vezetője, E.J. Antoni. 
Makro / Külgazdaság Trump nem bír magával: most egy elemzőre szállt rá
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 13. 12:32
Most a Goldman Sachs vezető elemzőjének eltávolítását követeli Trump.
Makro / Külgazdaság Elkerülhetetlenek a megszorítások a választások után? Ma délután Klasszis Klub Live Bod Péter Ákossal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 13. 09:03
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Fontos hírek érkeztek a német gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 13. 09:02
Júliusban az előző havival megegyező 2,0 százalékos szinten maradt a németországi infláció a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis végleges adatokon alapuló szerdai jelentése alapján.
Makro / Külgazdaság Áll a bál az Egyesült Államokban: Trump már keresi az új jegybankelnököt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 13. 07:46
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter kedden kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek 50 bázisponttal kellene csökkentenie a kamatlábakat szeptemberi ülésén, hozzátéve, hogy a Fed-nek már júniusban csökkenteni kellett volna a kamatlábakat.
Makro / Külgazdaság Az elemzők se értik, mi történik Németországban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 12. 12:43
A vártnál is nagyobb mértékben romlott a hangulat a német gazdaságban.
Makro / Külgazdaság A norvégok megint kaszáltak majdnem 70 milliárd dollárt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 12. 11:53
Nemzeti vagyon gyarapítása norvég módra.
Makro / Külgazdaság Drágább vagy olcsóbb lesz a tankolás szerdától?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 12. 10:42
Becsapós kérdés.
Makro / Külgazdaság Egy fegyverszünetet már aláírt Trump – az utolsó pillanatban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 12. 10:09
Néhány órával azelőtt, hogy élesedtek volna a „vám-atombombák”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG