A Magyar Szerencsejáték Szövetség keményen fogalmaz, amikor azt állítja, hogy az Országgyűlés döntése nyomán a nyerőgépipar dolgozói számára megkérdőjeleződött a jogállamiság Magyarországon. A testület elnöke szerint a Parlament kormánypárti képviselői a nyerőgépek betiltása mellett megszavazták, hogy negyvenezer munkavállaló lesz napok alatt munkanélküli, és mintegy kétszázezer családtag megélhetése került veszélybe.
A szövetség szomorúan tapasztalja, hogy a magyar kormány "homályos érveléssel", egyetlen tollvonással szüntet meg egy ágazatot, holott a nyerőgépiparág 21 évig volt komoly pillére a magyar gazdaságnak, hiszen évente 70 milliárd forintot fizettek be a költségvetésbe. Ebben a gazdasági és pénzügyi helyzetben nehezen magyarázható a kormányzati lépést, hiszen a szövetség szerint az online szerencsejáték megadóztatása ezt a kieső tételt nem fogja pótolja.
Érthetetlennek tartják az indoklás nélkül hozott döntést, hiszen nincs egy hónapja, hogy a nemzetgazdasági tárca bizakodó hangú közleményből kiderült: a következő hónapokban új alapokra helyezve felpöröghet a piac, elindulhat a szerveralapú pénznyerőautomata-üzemeltetés, aminek minden jogszabályi háttere adott volt.
Most azonban nemzetbiztonsági kockázatot, maffiózókat emlegetnek, holott a legszigorúbban szabályozott és ellenőrzött iparágról van szó. A NAV (korábban az APEH) Szerencsejáték Felügyeleti Főosztálya évente átlagosan 15 ezer ellenőrzést végzett a pénznyerő automata szektorban és az összes ellenőrzésnek csupán 3 ezrelékében találtak törvénysértést. Ez az adat pedig bármely ágazatnak a becsületére válna.
Felmerül a kérdés, hogy miért hoztak tavaly novemberben törvényt az új típusú üzemeltetési formáról, emelték ötszörösére a játékadót, és adták ki júniusban a jogszabály végrehajtási rendeletét, befektetésre biztatva mindenkit. Miért nem lehetett már akkor meghozni a mostani döntést, még azelőtt, hogy a vállalkozók beleugrottak volna a fejlesztési beruházásokba, amelyek soha nem térülnek meg. A Szerencsejáték Szövetség felteszi a kérdést, hogy ha a Fidesz krédójával ellentétes a szerencsejáték, akkor az online szerencsejáték, amelyet több országban betiltottak, miért nem az.
Az Országgyűlés döntésével megtiltotta a játéktermek és az elektronikus kaszinók üzemeltetését, pénznyerő gépek így csak játékkaszinókban működtethetők a jövőben.
Kárigényt akar bejelenteni a szerverüzemeltető
A WEBGAM Központi Játékszerver tulajdonosa a WSG Kft. megvizsgálja kárigénye bejelentésének lehetőségét, miután a pénznyerő automaták üzemeltetésének betiltásával több ezer fejlesztői munkaóra, a szerver-fejlesztők több milliárdos forintos befektetése és a beszállítók füstbe ment megrendelései vesztek oda. A cég vezetője az európai jogállami rendszerben példátlannak nevezte, hogy a parlament keddi döntésével megszüntette a játéktermeket, az e-kaszinókat és megtiltotta a játék automaták üzemeltetését.
Mint mondta: cége - abban a hitben, hogy a jogállamiság alapkövetelményeként alapozhat a jogbiztonságra és a kiszámíthatóságra, valamint a törvényhozás által meghozott jogszabályra, majd a kormány által kidolgozott végrehajtási rendeletre - megcsinálta a fejlesztéseket, auditáltatta rendszerét és szabályszerűen beadta központi szerver üzemeltetői kérelmét a Nemzetgazdasági Minisztériumnak. A tárca pár nappal a WSG Kft. engedélykérelmének befogadása után közölte, hogy a játékadó- bevételek gyors beszedése érdekében a törvényes kereteken belül sürgősen elbírálja a kérelmet, sőt kijelentették: a következő hónapokban új alapokon elindulhat a szerver alapú pénznyerőautomata-üzemeltetés.
Érthetetlennek nevezte a cégvezető, hogy tegnap reggel még minden jogszabályi háttere adott volt, hogy megbízható központi szerencsejáték szerver szolgáltatóként lépjenek piacra magyar fejlesztésű rendszerünkkel, mára viszont a cég sorsa már meg is pecsételődött.