5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

KKV
A FLY Budapesten ültünk le beszélgetni Assaf Luxembourg izraeli vállalatfejlesztési tanácsadóval. Arra voltunk kíváncsiak, miben látják a magyar startup-ökosztisztéma hibáját a Startup Nemzet tagjai és tanulhatunk-e valamit az ország fejlődési pályájából. Annyi biztos, hogy Izraelben sem fenékig tejfel minden.

A természeti kincsektől mentes, folyamatos háború és konfliktus sújtotta ország gyakorlatilag majdnem a semmiből lett néhány év alatt az első számú befektetési célpont. Assaf Luxembourg szerint Magyarországban is megvan erre a potenciál.

A csillagok is együtt állnak

“Ma mindenki az ökoszisztéma kifejezést használja, amikor egy nemzet vállalkozói környezetét akarja leírni. Azonban a lényeget sokkal pontosabban megragadja a klaszter kifejezés.” mondja Luxembourg.

 

 

A fogalom gazdasági definíciója Michael Portnertől, a Harvard Business School professzorától származik. Modernebb értelmezésben olyan lokációt jelent, ahol egyszerre találkoznak a megfelelő források, emberi energia és potenciál egy ágazat különböző részeiből, azért, hogy valamilyen fenntartható és kompetitív előnyhöz jusson az iparág.

“Nem csak a techszektorra kell gondolni. Szerinted melyik a leghíresebb klaszter? Megmondom: Hollywood. Képzelj el egy kávézót, ahová bemegy a forgatókönyvíró. Steven Spielberget keresi, hogy végre valaki elolvassa a nyamvadt szkriptet. Az írónak ehhez tudnia kell, hogy a kávézóban kell keresgélnie, ha producert akar fogni. Egy közös tér, ahol a szakma több területéről kapcsolódnak össze egy közös célért, hogy a néző a végén lásson egy jó filmet.”

A gondolat hatalma

Assaf Luxembourg

A BDO Israel üzletfejlesztési csoportjának vezetője. Foglalkozik vállalati tanácsadással és marketinggel is. Egyik szakterülete az izraeli high-tech vállalkozói szektor, de rendszeresen tart előadást nemzetközi közönség előtt Izraelről, mint márkáról. Bővebben róla itt olvashat még >>>>>

Luxembourg szerint Izrael tankönyvi példája lehetne annak, hogyan lehet egy nemzet véletlenül sikeres. Itt nem úgy mentek a dolgok, mint Kínában, vagy régen más, szocialista országokba. “Szó sem volt arról, hogy azt mondja valaki, itt egy 10 éves terv, elkülönítjük az állami forrást, legyünk mi a startup nemzet! Az egész a 90-es évek környékén kezdődött, amikor az izraeli kormány beindította a Yozma-programot, hogy összekösse a kockázati tőkéseket a vállalkozókkal. Ez az, amit például Magyarország is megpróbált átvenni.”

A Yozma magyarul kezdeményezést jelent, méghozzá Izrael esetében az állam részéről, 1993-ban. A külföldi kockázati tőkéseknek kedvezményes adózást, a vállalkozásoknak pedig ugyanakkora összeget ígértek, mint amennyivel a kockatőkések szálltak be egy-egy üzletbe. Az eredmény kirobbanó volt: az országban befektetett kockázati tőke kevesebb mint egy év alatt ugrott 58 millió dollárról 3,3 milliárdra. A startup-rakéták ezzel berobbantak és a kockázati tőkét bevonó kezdő vállalkozások száma megnyolcszorozódott. 1999-re Izraelt csak az Egyesült Államok előzte meg a GDP-vel arányos magántőke-befektetésekben.

“Jellemezd egy szóval Budapestet egy külföldinek!”

A Yozmához hasonló támogatási program itthon a Jeremie és a Gazella, mindkettőnek vannak támogatói és kiábrándult résztvevői, de egyelőre inkább örülünk, hogy vannak. A programok egyszerű kopipésztje azonban hosszú távon nem tudja hozni a szektor várt felemelkedését megfelelő pozicionálás nélkül. “Az államnak ismernie kell az összetevőket: az országot, a várost, az állampolgárokat. Mi az, ami az ország “DNS-ét” alkotja? Mi az, ami egyedivé teszi a őket a piacon? Milyen értékeket tud adni más országoknak? Ha tudjuk ezekre a választ, elkezdhetünk klasztert építeni köré.”

A kulturális különbségekből adódik, hogy hiába keressük az univerzális megoldásokat, muszáj átszabni azt, ami egyszer máshol már bevált. “Az a gyógyszer, ami az én betegségemre jó, nem biztos, hogy segít a tiéden. Az izraeliek nyersek, e mellé nagyon közvetlenek és harsányak. Ez látszik azon, ahogy közlekedünk és ahogy sorba állunk a boltban, de kifejezetten jót tesz a kreatív iparnak. A kormány ezt a “gént” felismerte 1993-ban, erre épített.” mondja Luxembourg.

Saját farkába a kígyó

Az izraeli ökoszisztéma akár önmaga áldozata is lehet a szakértő szerint. Jelenleg az országban a legmagasabb az egy főre eső startupok száma, ami a vállalkozók helyzetét keservesen nehézzé teszi. Beszűkülnek a befektetési lehetőségek, és szinte lehetetlen megkülönböztetni magunkat  más szolgáltatásoktól. A vállalkozók hihetetlen gyorsaságban inflálódnak - még akkor is, ha foggal-körömmel küzdenek a kiemelkedésért. Izraelben akkora a zaj Luxembourg szerint, hogy azt sem veszik észre, ha te vagy a legjobb abban, amit csinálsz.

Ebből kifolyólag a kockázati tőkések sincsenek könnyű helyzetben: képtelenek megállapítani, hogy jó helyen költik-e a pénzüket. A kormány a jó kezdeményezésekre akarja irányítani a figyelmet, de ha ez nem sikerül, akkor azok maradnak fent hosszú távon, akiknek korán kellene bukniuk.

Luxembourg azt mondja, az a kérdés, hogy ismeri-e az állam a saját - mondjuk úgy - “DNS-ét”? Képes-e kiemelni és megmutatni a pozitívumokat a nemzetközi szemeknek, amelyek idehozzák a tőkeerős befektetőket? Nem elég a versenyelőnyök felismerése, fel is kell rá építeni a megfelelő technológiai ökoszisztémát.

Nem biztos, hogy ezek a startupoknak kedveznek majd. Lehet, hogy a történelem során a központi, mindent átfogó intézkedések voltak hatásosak és az óriáscégekkel tud majd egy ország előrébb lépni. “Nem kell feltétlenül Startup Nemzetté válni és az nem is jelent feltétlenül jót. Minden nemzetnek megvannak az erősségei. Minden kultúra képes felmutatni a többinek valamilyen értéket. Azonban nektek kell megmondani, hogy mi az az erősség, mert más nem fogja tudni.”

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Már néhány perc alatt megtudhatja, vállalkozása megfelel-e a pályázati feltételeknek
Natív tartalom | 2024. november 13. 11:21
A pályázási folyamatot megkönnyítő, új digitális előszűrő szolgáltatás érhető el októbertől az MBH Csoport mikro-, kis- és középvállalatoknak szóló BUPA platformján. A cégek azonban nemcsak a pályázatokhoz, hanem teljes életútjuk során asszisztenciát kaphatnak a digitális felületen.
KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG