5p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

KKV
Míg a lakossági hitelek többnyire átláthatóak és könnyedén behatárolhatóak a fogyasztási és lakáscélú kölcsönök mentén az ajánlatok, ugyanez már nem mondható el a vállalkozóknak szóló banki finanszírozási lehetőségekről. Nagyon könnyen elveszhet egy kezdő vállalkozó a külső finanszírozási módok útvesztőjében, ezért összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot a Bank360 segítségével.
(Fotó: depositphotos.com)

Egy kezdő cégvezető, akinek pénzre lenne szüksége, napokat szánhat arra, hogy megismerje a bankok tucatnyi termékét és kiválassza közülük a legjobbat. Éppen ezért a Privátbankár kérésére a Bank360 most összeszedte, hogy melyek azok a legfontosabb tényezők, amelyekre érdemes odafigyelni, ha vállalkozói hitel lenne a megoldás.

A megoldás kulcsa: tegyél fel jó kérdéseket

Szánj időt arra, hogy tisztázd a következő kérdéseket:

●     Mire szánja a cég a kölcsönt?

●     Mennyi pénzre van a vállalkozásnak szüksége?

●     Milyen időtávra venné fel a hitelt?

●     Képes-e a vállalkozás önerőt fizetni?

●     Képes-e a vállalkozás fedezetet bevonni?

Ha legalább ezeket a kérdéseket megválaszolod, már egy lépéssel közelebb kerülsz az ideális hitel kiválasztásához, hiszen nem mindegy, hogy a munkabérek kifizetésére veszel fel kölcsönt vagy egy nagyberuházáshoz. Mint ahogy az sem mindegy, hogy havonta visszatörlesztenéd, vagy egy hosszabb futamidő alatt apránként fizetnéd vissza a felhasznált összeget.

Ismerd meg a lehetőségeket

Ha a fenti kérdésekre megvannak a válaszok, már igazán nem nehéz kiválasztani, hogy mire van szüksége a cégnek. Mérjük fel, hogy melyik kölcsön lehet számunkra a legmegfelelőbb.

Egy rövid lejáratú rulírozó hitel például nagyon jellemző, ha szabad felhasználású kölcsönre van szüksége a cégnek, amelyet újra és újra felhasználhat a hitel lejártáig a visszafizetés arányában. Ideális például, ha szezonálisan változnak a bevételeink, de folyamatos forrásszükséglete van a  cégnek. Hasonló termék a folyószámlahitel, amiből fizethetünk akkor is, ha egyébként erre nem lenne fedezet a számlánkon. Ilyen rövid futamidejű kölcsönöket jellemzően párszázezer forinttól több tízmillió forintig igényelhetjük a cég árbevételétől függően.

Szintén a rövid lejáratú, fedezetlen hitelek közé tartozik a kicsit nagyobb összegű forgóeszközhitel, amelyet a készletek beszerzésére fordíthatunk.

Ha már nagyobb összegre van szükségünk, erre is megtalálhatjuk az ideális eszközt a bankok kínálatában: vállalkozásfejlesztési hiteleket, beruházási kölcsönt, projekthitelt vagy értékpapír fedezetű lombard hitelt is felvehetünk. Mivel jellemzően nagyobb összegről és nagyobb kockázatról van szó, itt már szigorúbb a hitelbírálat: a bankok fedezetet és önerőt várnak el, üzleti tervet és megfelelő árbevételt, akár több évre visszamenőleg.

Ne csak a piaci lehetőségeket vizsgáld meg

Nem csak a bankok aktívak a vállalati hitelezés területén: az államnak is nagyon fontos, hogy prosperáljanak a hazai vállalkozások, ezért a kölcsönök között államilag támogatott konstrukciókat is találhatunk, amelyek kedvezőbbek a piaciaknál. Ez a kedvezmény jellemzően a kamatok terén nyilvánul meg, azaz a hagyományos termékekhez képest olcsóbban vehetünk fel hitelt. Ilyen hitelek például a különböző MFB-hitelek és Széchenyi-hitelprogram termékei, előbbi esetében például találhatunk 0 százalékos kölcsönöket is.

Készülj fel az igénylésre: rengeteg adatra lesz szükség

Mindenképpen fel kell készülnie a cégnek arra, hogy a bank minden szempontból megvizsgálja a vállalkozás hitelképességét és egy nagyon alapos vizsgálat után dönt csak a hitel nyújtásáról. A következő tényezőket veszik figyelembe a Bank360 szerint:

●     fő tevékenység

●     vagyon

●     árbevétel

●     cégalapítás dátuma és lezárt üzleti évek száma

●     mérleg és eredménykimutatás több évre visszamenőleg

●     főkönyvi kivonatok

●     meglévő hitelállomány

●     lejárt tartozások

●     a megvalósítani kívánt hitel célja

●     ügyvezető vagy cég ellen indított korábbi hatósági eljárások, stb.

Látható tehát, hogy igencsak jól járunk, ha bevonjuk az igénylés folyamatába a cég könyvelőjét is. Persze nem csak a fentiekre lesz szükség. Az igénylés során be kell nyújtanunk egy üzleti tervet is a nagyobb összegű hitelek esetében, amely a megfelelő felhasználásról győzi meg a bankot, sőt, az sem ritka, hogy a vezetőség szakmai tapasztalatait is ellenőrzik.

Rengeteg időt spórolhat tehát a vállalkozás, ha még időben elkezdi beszerezni a hiteligényléshez szükséges megfelelő dokumentumokat és összeállítja a bírálathoz szükséges adatokat.

Amire feltétlen figyelj: díjak, költségek

Ahogy a lakossági hiteleknél, úgy a vállalkozói kölcsönöknél is talán a legfontosabb kérdés, hogy mennyibe kerül a kölcsön. A kölcsönöknél érdemes beszerezni a bankoktól a konkrét árazást, mert sok bank csak “egyedi ajánlatot” jelenít meg a weboldalán a pontos kamatok helyett. A vállalkozói hiteleknél általában felmerül a kezességvállalás kérdése is, pl. a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. nyújt ilyen szolgáltatást. Ennek a díja is eltérhet bankonként. Általában szükség van vállalkozói számla nyitására is, aminek szintén van költsége, így érdemes ezt is összesíteni, amikor a hitelfelvétellel kapcsolatos költségeket összesítjük.

Tájékozódj a döntés előtt

Ahogy azt fentebb is láthattuk, a vállalkozói hitelfelvétel egyáltalán nem olyan egyszerű, mint például egy lakossági személyi kölcsön igénylése. Érdemes alaposan körüljárni a kérdést és több bank ajánlatát megvizsgálni és összehasonlítani, ha pedig úgy néz ki, megvannak a legkedvezőbb kölcsönök, kérjünk előbírálatot a bankoktól!

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG