"Beleharapok az almába, tudom, hogy ezt szeretnék" - így zárta sajtótájékoztatóját Budai Gyula a Tescoban. |
Az előzetes elemzői várakozások 4-5 milliárd font közötti veszteséget valószínűsítettek a legnagyobb brit kiskereskedelmi hálózat 2014-2015-ös pénzügyi évére. A Londoni Értéktőzsdén (LSE) szerda reggel közzétett beszámoló a Tesco történetének eddigi legrosszabb éves eredményét mutatja, és a modern brit gazdaságtörténetben is az egyik legnagyobb éves vállalati veszteség.
Egy éve még jól ment
Tesco még 2,26 milliárd font éves adózás előtti nyereséget ért el. Az egyszeri tételeket kiszűrő közvetlen, alapszintű adózás előtti eredmény tavaly 961 millió font volt, ám a cég jóval több mint 6 milliárd font értékleírásra kényszerült elsősorban ingatlanportfoliójában.
A Tesco néhány hónapja munkába állt új vezérigazgatója, Dave Lewis a szerdai beszámolóban elismerte, hogy a cégnek nagyon nehéz éve volt, de közölte, hogy már megkezdődött az újjáépítés. Lewis már tavaly teljes gazdálkodási fordulatot hirdetett meg. Ennek jegyében a cég első lépésként bezárta 43 veszteséges nagy-britanniai üzletét, és törölte további 49 új, korábban tervbe vett nagyáruház felépítését.
Sose ment ennyire rosszul a bolt
A Financial Times korábban azt írta, a cég csaknem százéves történetének eddigi legrosszabb éves eredményében kulcsfontosságú tényező az ingatlanvagyon-értékben eszközölt leírás, amely a többtucatnyi bezárásra ítélt nagy-britanniai bolt, illetve a szintén többtucatnyi felhagyott üzletépítési nagyberuházás értékveszteségeit tükrözi.
Mi a helyzet nálunk? A külföldi érdekeltségek közül Magyarországon a január 3-áig tartó 19 hétben 2,5 százalékkal, az időszak átlagán belül a karácsonyi szezonban 4,2 százalékkal nőtt a Tesco forgalma a cég néhány hete Londonban közzétett időközi beszámolója szerint. |