A Magyar Posta Zrt.-Magyar Villamosművek Zrt.-MFB Invest Zrt. konzorciuma lesz a negyedik mobilszolgáltató a magyar piacon, miután megnyerte a 900 megahertzes frekvenciasáv 5 megahertz szélességű egybefüggő "A"-blokk árverését.
Az árverésen további blokkokat is értékesítettek, ezeket a Magyar Telekom Nyrt., a Telenor Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Zrt. nyerte. A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság közleménye szerint a nyertesek a blokkokért összesen 43 milliárd 875 millió 590 ezer forint plusz áfa összeget ajánlottak.
Az NMHH Ostrom utcai székháza |
Az „A” frekvenciablokk kikiáltási ára mindkét licitálási fordulóban 4 milliárd forint volt, az 1 MHz-es sávszélességű „B” blokkok darabjáé 700 millió forint, míg a 0,8 MHz-es „C” blokké 560 millió forint volt. A nyertesek 15 évre szereztek jogosultságot a frekvenciablokkok használatára.
Nem meglepetés
Az NMHH döntése nem meglepő, a Magyar Posta vezette állami konzorcium csak akkor bukhatta volna el az "A" blokkot, ha érvénytelen ajánlatot tesz le, azért ugyanis csak az állami konzorcium "szállt harcba" a licit első fordulójában. Ha ez érvénytelen lett volna, akkor lehetett volna újra ajánlatot bejelentenie - immár mind a négy szolgáltatónak együttesen az összes blokkra vonatkozólag.
A döntés azt jelenti, hogy az állam megjelenik a mobilpiacon, mint szolgáltató. Piaci szakértők korábban az árak és a "befagyott" piaci helyzet változását várták a negyedik szolgáltató piacra lépésétől. Az, hogy ez az állam lesz, még egy csavart rejthet magában - mindenesetre a hazai piacon nagyon dolga lesz a negyedik szolgáltatónak, a piaci pozíciók megmerevedése miatt.
Nem ütközik uniós jogba
Aranyosné Börcs Janka, Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) főigazgatója kedden Budapesten sajtótájékoztatón elmondta, az árverés sikeres volt, hiszen egyrészt magas áron keltek el a blokkok, másrészt pedig a verseny erősödik, mivel egy új szereplő léphet a piacra.
Hozzátette, a hatóság úgy alakította ki frekvenciagazdálkodási politikáját, illetve az árverési feltételeket, hogy új piaci szereplő jelenhessen meg, s minél gyorsabban épüljön tovább a szélessávú mobilinternet-hálózat. Az árverési formát pedig részben azért választották, mert ez a legátláthatóbb a résztvevők számára, illetve , mert ez a leghatékonyabb eladási forma.
Kérdésekre válaszolva Kollár Péter főigazgató-helyettes elmondta, az egybefüggő blokkért tudatosan nem kértek magasabb árat, mert helyzetbe akarták hozni az új szereplőt. Kifejtette, a működő szolgáltatók már kiépített piaci pozíciókkal rendelkeznek, s ezért tőlük magasabb ajánlatokat vártak.
Kolláth Gábor főigazgató-helyettes elmondta, az új szolgáltatónak az év végre Budapesten belvárosi területet már le kell fednie saját hálózattal, s 2014 év végéig az összes 30 ezernél nagyobb települést is.
Aranyosné Börcs Janka elmondta, az állami szereplő indulása nem ütközött az uniós jogba, a szabályozás annyit kíván meg, hogy az eljáró hatóság ezektől teljesen független legyen.
A jogorvoslattal kapcsolatban elhangzott, a nyilvántartásba nem vett, de pályázó szolgáltatók az eljárás érdemi lezárását követően élhetnek ezzel a lehetősséggel. Hivatalos tudomása még nincs a hatóságnak arról, hogy megtámadják-e a folyamatot lezáró határozatot.