A Dun&Bradstreet (D&B) nemzetközi cégminősítő adatai szerint Svájcban 2011-ben három százalékkal, 4 379-re nőtt azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek fizetésképtelenné váltak. Ugyanakkor minden eddigi rekordot megdöntött az újonnan alapított vállalkozások száma, tavaly 39 665 céget alapítottak Svájcban, 5 százalékkal többet az egy évvel korábbinál.
A vállalati csődök 3 százalékos növekedéséhez hozzájárulhatott a svájci frank felértékelődése is, amely kifejezetten rosszul érinti a hazai, elsősorban exportra épülő vállalatokat. A svájci frank 2011 végére közel 15 százalékkal lett drágább, mint egy évvel korábban.
A harmadik negyedévben a svájci gazdaság növekedése jelentősen lassult, a frank erősödése mély nyomott hagyott a reálgazdaságon, az erősödő devizának elsősorban az exportőrök látták kárát. Svájc exportjának jelentős részét a jó minőségű, magas hozzáadott értékkel rendelkező termékek teszik ki, mint például órák, luxus termékek, gépipari termékek.
A svájci jegybank annak érdekében, hogy megakadályozza a frank további erősödését, és annak káros hatásait a gazdaságra, szeptemberben 1,20-as árfolyamküszöböt állított fel az euróval szemben, és közölte, hogy korlátlan mennyiségben hajlandó devizát vásárolni e szint védelmének érdekében.
A piacokon gyakran merül fel az a szóbeszéd, hogy az SNB fontolgatja az árfolyamküszöb 1,25-re, vagy akár 1,30-ra történő emelését is. Mindeközben a kormány és az exportőröket tömörítő több szervezet is politikai nyomást gyakorol a központi bankra a küszöb emelése érdekében.
Nemrég Peter Spuhler parlamenti képviselő és cégtulajdonos is úgy nyilatkozott: károsnak tartja az erős árfolyamot, véleménye szerint 1,35 feletti árfolyamra lenne szükség ahhoz, hogy a svájci munkahelyek megmaradjanak. A küszöb emelését szorgalmazzák a szakszervezetek is, akik szerint ha nem gyengítik a frankot, tömeges leépítésekre, a svájci ipar egy részének külföldre való kiszervezésére lehet számítani a közeljövőben.