Valahogy oldják meg
A mintegy 250 demonstráló először a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. Pozsonyi úti székháza előtt tüntetett. Az egybegyűltek előtt Demeter Csaba, a HUNALPA Magyar Közforgalmi Pilóták Egyesületének elnöke arról beszélt, hogy az állami vállalat nem foglalkozik saját munkavállalóival, csak egymásra mutogatnak az állami felelősök. Ezért azt követelik, hogy oldják meg a helyzetet, és mindegy, hogy hogyan, de fizessék ki a törvény szerint járó pénzt a dolgozóknak.
Demeter szerint nem igaz, hogy a bérgarancia alap minden költséget fedez, és mindaddig demonstrálni fognak, amíg nem teljesítik a követelésüket.
Hol a vagyon?
Az egyesület elnöke a rövid beszéd után átadott egy petíciót a vagyonkezelő munkatársának. Ebben a járandóság kifizetése mellett azt követelik, hogy a kormány ismerje el felelősségét a Malév tönkretételében. Követelik emellett a 75 százalékos különadó eltörlését, továbbá magyarázatot kérnek arra, hogy hova tűnt a nemzeti légitársaság vagyona, és miért csak 3 milliárd forint volt az üzem beszüntetésekor. Törvénymódosítást is követelnek, hogy a bérgarancia alapból minden dolgozó megkaphassa a teljes összeget.
A demonstráció résztvevői ezt követően átvonultak a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Fő utcai épülete elé, ahol szintén átadták ugyanezt a petíciót.
Felélték
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a demonstrációra közleményben reagált, amelyben azt írták: a vállalat felélte saját tőkéjét, az értékes vagyonelemeket kiárusították, így a cég értéke jelentős mértékben csökkent. A munkavállalók a bérgarancia alapból juthatnak hozzá pénzükhöz, ennek terhére 2012-ben és 2013-ban összesen bruttó 1,36 milliárd forintot fizettek ki. A dolgozói bérek kifizetésének ütemére a felszámolónak nincs befolyása - írták.
A Malév 2012. február 3-án reggel 6 órakor állt le 66 év működés után. Felszámolásának befejezésére a bíróság legutóbb a június végét szabta határidőül.
Üdülő eladó! Nemrég újabb vagyontárgyakat hirdetett meg a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Zrt.. Egyebek mellett újra megpályáztatják a légitársaság egykori balatonlellei üdülőjét is. Részletek >>> |
A Malév felszámolója, a Nemzeti Reorganizációs Zrt. ugyanakkor nemrégiben azt közölte, hogy a folyamatban lévő bírósági eljárások és a vagyontárgyak értékesítésének nehézségei miatt a cég felszámolása tovább csúszhat.
A felszámoló tájékoztatása szerint a jelenleg még fennálló követelés bruttó 9,1 milliárd forint, ebből 2,6 milliárd a nettó munkabér. A felszámolási vagyon a dolgozói követelések mintegy 27 százalékára nyújtana fedezetet, a 2,5 milliárd forint vagyonból mintegy 700 milliót lehetne a dolgozóknak átutalni, 1,5 milliárd forint az államkasszába kerülne adók és járulékok formájában.