A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke 52,6 pont lett. Ez nem csak azért jó hír, mert az 50 pont feletti érték egyébként is a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére utal, hanem azért is, mert a korábbi szeptemberekkel összevetve az idei érték nagyobb a hosszú távú szeptemberi átlagnál (51,8), és felülmúlja az elmúlt három év szeptemberének átlagát (52,2). A válaszadók nagyobb hányada augusztushoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be.
Így áll össze a Beszerzési Menedzser Index
A termelési mennyiség indexe növekedett augusztusi értékéhez képest, és egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi már tizenegyedik hónapja. A mostani érték átlag felettinek számít
Az új rendelések indexe enyhébben emelkedett, és a mostani így a hetedik legalacsonyabb szeptemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya így is magasabb lett, de alulmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.
A szeptemberi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett augusztushoz képest, de az ütem némileg lassult.
A vásárolt készletek növekedni kezdtek, egy hónapos csökkenés után ismét, de az ütem viszonylag gyenge.
A foglalkoztatottsági indexben 2014 januárjától majdnem mindig bővülést mért az MLBKT, csak a májusi érték jelzett enyhe csökkenést, megtörve a trendet.
Miért drágul a kiszakított császárszalonna?
Ebben a hónapban acél, alumínium, kiszakított császárszalonna és tojás kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. A szalonna drágulását már a múlt hónapban is említették a válaszadók. A KSH legutóbbi mezőgazdasági termelői árjelentése szerint a vágósertés termelői ára egyébként 3,1%-kal nőtt.
Hiányt cellulóz, élelmiszeripari alapanyagok, fa csomagolóanyag (hőkezelt fa), fenyő alapanyag, fűrészpor, hidrogén-sziliko-fluorid, kazánlemez, ruhaipari kellékek és speciális lemezek (nyomástartó edény) esetében jeleztek.
Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be a válaszadók fűrészpor és réz esetében.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelezné, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. |