Rákaptak az intézményi befektetők a papírra
A nagy keresletre tekintettel a PEMÁK mennyiségét az Államadósság Kezelő Központ négyszáz millió euróval megemelte 2013. január 11-én. Az így összesen egymilliárd euróra megemelt mennyiség azóta gyakorlatilag elfogyott. A 2015/X sorozatszámú kötvény értékesítése ezért 2013. január 17-én lezárul. Az új állampapírból a kibocsátás óta eltelt másfél hónap alatt a lakosság százmillió eurót meghaladó összegben vásárolt, azaz a lakosság részesedése 10% felett alakult a teljes értékesített mennyiségen belül. A belföldi intézményi befektetők aránya 88% volt, míg a külföldi vásárlóké közel 2%-ot tett ki.
Jön az új kötvény: már "csak" 4,7 százalék lesz az induló kamat
A kötvényből - mely belföldi és devizakülföldi természetes,- és jogi személyek és szervezetek számára is elérhető - most új sorozatot bocsát ki az adósságkezelő 2013. január 17-i értéknappal. Az új, 2016/X megnevezésű eurókötvény 2016. május 25-én jár le, kamatfizetésre félévente kerül sor. Kamata az előző konstrukcióhoz hasonlóan az euró zóna fogyasztói árindexe, mely novemberben 2,2% volt, plusz 2,5% kamatprémiumból tevődik össze. Ez alapján az államkötvény induló éves kamata 4,7% időarányos része lesz.
Továbbra is kiemelt szempont az állampapír elérhetősége a kisbefektetők, valamint a lakosság számára, így az értékesítést végző mind a hét forgalmazónál (Citibank, Erste Befektetési Zrt, ING Bank N.V, Magyar Államkincstár, Raiffeisen Bank Zrt, OTP Bank Nyrt, TakarékBank Zrt.) lehetséges vételi szándékra vonatkozó nyilatkozatot adni.
Azért lesz még magyar devizakötvény
Miért ilyen sikeres?Számos országban bocsátanak ki inflációkövető állampapírokat, sok helyütt mégis hiánycikknek számít, az árak így magasak, a papírok nem is mindig védenek jól az infláció ellen. Számtalan befektetési alap specializálódott a hasonló értékpapírokra. Részletek >> |
Az adósságkezelő azt is kiemeli: a PEMÁK kibocsátása és sikeres értékesítése nem helyettesíti a nemzetközi tőkepiacon történő megjelenést. Az elmúlt év decemberében közzétett 2013. évi finanszírozási terv 4-4,5 milliárd euró összegű nemzetközi tőkepiaci kibocsátással számol, melynek megvalósítása az éves kibocsátási terv szerves részét képezi. A tőkepiaci kibocsátások időzítését és devizanemét a piaci helyzet alapján határozza meg az ÁKK Zrt.