Fotó: Flickr - tonynetone / British Council |
Április 23-án lesz Shakespeare halálának 400. évfordulója, így Anglia egy hatalmas Shakespeare-parádévá alakul a hétvégére.
William Shakespeare nevét mindenki ismeri, sőt néhány drámáját a világ írástudó lakosságának nagy része még el is olvasta, és látta színházban illetve filmen. Már ez is sokat elmond az íróról, azonban a tény, hogy immáron 400 éve nem született olyan író, aki a magas irodalmat ennyire populáris módon és mégis borzasztó összetetten adja át nekünk, puszta halandóknak: ez lélegzetelállító.
Arról nem is beszélve, hogy a nem angol nyelvű emberek csupán töredékét látják a mesterműveknek. Shakespeare-t fordítani gyakorlatilag lehetetlen. Sajnos. Shakespeare költészete és műveinek tartalma továbbá humora magyar nyelvre gyakorlatilag átültethetetlen. Bár Arany János fordításai költészetükben megközelítik az eredetit, tartalmukban és humorban távol állnak az eredeti művektől. Nádasdi Ádám fordításai tartalmilag már-már megegyeznek az eredetiekkel, azonban költészetükben igen távol állnak tőlük. (A legjobb példa erre a Hamlet: érdemes elolvasni mindkét fordítótól, továbbá eredeti nyelven is. Ez elsőre ijesztőnek tűnhet, de a Hamlet angol nyelvezete a legkönnyebben érthető azoknak, akik anyanyelve nem az angol.)
Ha valahogyan túllép az ember ezen a „nüanszon”, még mindig ott a probléma a színrevitellel. Shakespeare-t rendezni és játszani talán a legnagyobb kihívás, és bár vannak sikeres alternatív megoldások az országban, valóban jó, klasszikus értelemben vett Shakespeare-t csupán az Állami Operaház tud felmutatni a Lear című előadásával Jean-Pierre Ponnelle rendezésében. (Aki teheti, feltétlen nézze meg május 29. és május 31. között >>)
Magyarországon sajnos nincs elég idő és pénz arra, hogy megteremtsék a lehetőségét egy esetlegesen jó, valóban shakespeare-i Shakespeare-előadásnak. Angliában azonban Shakespeare-hez vezet minden út. Filmen, színpadon – nem csupán a Royal Shakespeare Company, hanem a National Theatre, a Michael Grandage Company és a többiek is - operában, balettben televízióban csodálatos munkákat tesznek az asztalra.
Most hétvégén rengeteg múzeum nyitja meg időszakos Shakespeare-kiállítását, rengeteg fontos vagy rendhagyó produkció mutatkozik be, továbbá szombaton este megrendezésre kerül a Shakespeare Live!
Kiemelnénk a produkciók közül
|
A Shakespeare Live! a BBC-nek köszönhetően az egész világon élő közvetítésben lesz látható a Royal Shakespeare Theatreből. Magyarországon az Urániában lehet a műsort nézni. Az estet a Royal Shakespeare Company művészeti vezetője, Gregory Doran rendezi olyan művészek és társulatok közreműködésével, mint például Benedict Cumberbatch, Judi Dench, Helen Mirren, Sir Ian McKellen, Joseph Fiennes, a Royal Ballet, Royal Opera stb.
Ezen a honlapon megtalálhatóak a programok, tessék böngészni és elmenni ezekre - kivételesen megfizethető minden program!