3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Bank of England elnöke, Mark Carney a BBC-nek nyilatkozva közölte: jó lenne, ha David Cameron kormánya tisztázná, hogyan képzeli az EU kilépésről szóló népszavazás lebonyolítását, és mit vár tőle. Cameron veszélyes útra tévedt, könnyen kicsúszhat a kezéből az események irányítása.

Jó lenne tudni a  menetrendet

A jegybankelnök szerint országa hozzáférése az EU közös piacához óriási előny, amit kár lenne feladni. Az EU a világ legnagyobb gazdasága Anglia számára a legnagyobb befektetési célpont, és egyben a legnagyobb befektető az Egyesült Királyságban. Eddig ugyan nem halasztották el a vállalkozások befektetési döntéseiket a bizonytalanság miatt, de Carney azt gondolja, mindenkinek pontosan kéne tudnia, mi a referendum menetrendje, mi lesz maga a kérdés, és persze hogy különböző kimenetelek esetén mi fog történni.

A választási kampányban a miniszterelnök 2017 végi szavazásról beszélt, de miután megnyerte a választásokat, rögtön kijelentette, hogy ezt előbbre is lehet hozni, sőt egyenesen ez a célja. Cameron terve elvileg az, hogy most a népszavazással jól ráijeszt az EU-ra, kierőszakolja, hogy országa és az EU között egyedi, lazább szerződést írjanak alá, és utána ezt megszavaztatja népével, és ha tetszik neki a megállapodás, a tagság melletti szavazásra buzdít.

Nagyot kockáztat

Csakhogy többféle gond merül így fel, a korábban már említett nemzetiségi kérdésen kívül. Egyrészt innentől fogva lesz egy komoly bizonytalansági tényező, amely, ahogy a jegybankelnök is mondta, gazdasági, befektetési döntések elhalasztásához vezethet. Emellett nehéz helyzetbe hozzá magát az Uniót. Ha elfogadhatatlanok a brit követelések, fel kell mérni, hogy jobb-e engedni nekik, és akkor megint ott a zsarolhatóság, amit már meglehetősen unnak, hisz a görögök hónapok óta mást sem tesznek, mint zsarolják a szervezetet.

Ha viszont bekeményítenek, akkor meg kell válni egy nagy tagtól, aminek megint csak nehéz felmérni a következményeit, de ebben az esetben már mindkét fél nagy bizonytalansággal néz szembe. Az EU-ban precedens lesz a kilépésre, a britek viszont végképp nem tudni, hogy járnak. Ha gazdaságilag rosszabbul járnak, akkor az EU fellélegezhet: mindenki látni fogja, hogy nem vonzó a brit út, ahogy nem vonzó a görög sem.

Balul is elsülhet

Az nem valószínű, hogy a szigetország a kilépéstől önmagában fellendülésnek indulna. Ahogy a jegybankelnök is elmondta, elveszti legnagyobb piacát, vagy legalábbis nem olyan kedvező feltételekkel vesz részt benne, és ugyanez vonatkozik a befektetésekre is. A legnagyobb veszély persze a skótok kilépése.

Feltehetően mindezek miatt Cameron egyáltalán nem akar kilépni, de ezzel a módszerrel túl nagyot kockáztat. Ha menet közben elhibáz valamit, vagy a folyamatok kicsúsznak a kezéből, akkor a Brexit helyett bekövetkezhet a senki által nem óhajtott Braccident (szándék nélküli kiesés), hisz a nép már nem biztos, hogy a miniszterelnöki javaslat szerint dönt. A néplélektan bonyolult tudomány, egy népszavazás könnyen kicsúszhat szervezője kezei közül.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kína stratégiai partnerséget kötött Magyarországgal
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 20:42
Stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot írt alá Hszi Csin-ping kínai elnök és Orbán Viktor magyar miniszterelnök, mely befektetői megállapodást, mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek exportjáról szóló megállapodást és nukleáris együttműködésről szóló megállapodást is tartalmaz. A két vezető ezt közös sajtótájékoztatóján jelentette be.
Makro / Külgazdaság Nem okozott meglepetést a brit jegybank
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 13:58
Londonban döntöttek az alapkamatról.
Makro / Külgazdaság Délután nagy bejelentésre készül Orbán Viktor és Hszi Csin-ping
Privátbankár.hu | 2024. május 9. 11:12
Csütörtök délután minden kiderül.
Makro / Külgazdaság Kételyeket ébreszt a kínaiak magyarországi terjeszkedése
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:46
A magyar politika rendre nagyon pozitív színben tünteti fel a kínaiak magyarországi térnyerését, legyen szó beruházásokról vagy a külkereskedelmi forgalom növekedéséről. Pedig ez korántsem ilyen egyértelmű.
Makro / Külgazdaság Itt a döntés: kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 14:25
Az Egyesült Államokban csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 3-án záródott héten - ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America - MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor erre biztosan kitérne a hitéből: 400 milliárd euró közös pénzt fordíthatna fegyverkezésre az Unió
Litván Dániel | 2024. május 8. 05:39
Ott pihen többszáz milliárd euró egy közös alapban, amit nem nagyon használ most semmire az Európai Unió, miközben rengeteg pénz kellene Ukrajnának, illetve az uniós védelmi iparnak. A megoldás adja magát, de nem mindenki fog ebbe beleegyezni, viszont a magyar kormánynak például nincs is közvetlen beleszólása a kérdésbe.
Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG