Andor László az unión belüli szabad munkaerő-áramlással kapcsolatos, nemrégiben hangoztatott brit felülvizsgálati szándékokra reagálva a Financial Timesnak kijelentette: nincs bizonyíték arra, hogy a Nagy-Britanniába érkező munkavállalók kiszorítanák a hazai munkapiacról a brit dolgozókat. A szociális és foglalkoztatási biztos szerint az Európai Bizottság jogi lépéseket is tervez Nagy-Britannia ellen, ha London nem vonja vissza azt a diszkriminatív intézkedést, amelynek alapján a törvényesen Nagy-Britanniában élő és ott adót fizető uniós állampolgárokat külön tesztnek vetik alá, mielőtt jogosulttá válnának a nekik járó szociális juttatásokra.
Andor nyilatkozata előtt a brit belügyminiszter a hétvégén közölte, hogy a kormányzó Konzervatív Párt az uniós tagállamokból érkezők szabad beutazásának felülvizsgálatát fontolgatja. Attól tartanak, hogy az Unió bővítésének és az akadálytalan utazási szabadságnak nagyarányú gazdasági migráció lesz a következménye. A belügyminiszter hozzátette: felkérte William Hague külügyminisztert arra, hogy az unión belüli szabad utazás is legyen része annak a stratégiai felülvizsgálatnak, amelyet a brit kormány tervez Nagy-Britannia és az Unió jövőbeni viszonyának meghatározására.
A belügyminiszter nem nevezte meg azokat a tagállamokat, amelyeket a szabad beutazás esetleges brit felülvizsgálata érinthet. A Sunday Times által név nélkül idézett más kormányzati források szerint ugyanakkor Románia és Bulgária ebbe az országcsoportba tartozna. David Cameron brit miniszterelnök a BBC televízió hétvégi politikai magazinműsorában kijelentette, hogy egyetért a belügyminiszter által megfogalmazottakkal. Cameron közölte: hisz az európai egységes piacban és az utazási szabadságban, ám nemrégiben meglátogatott két helyi gyárat, és feltette azt a kérdést, hogy mekkora a más uniós tagállamokból érkezett munkavállalók aránya a két üzemben. Az egyikben azt válaszolták, hogy 50 százalék, a másikban azt, hogy 60 százalék, miközben Angliában is rengeteg a munkanélküli - tette hozzá a kormányfő.