Virágok és mécsesek Hanauban. EPA/SASCHA STEINBACH |
Túlzás nélkül sokkolta a német társadalmat, hogy szerda este egy 43 éves német férfi tüzet nyitott két vízipipabárban, majd rálőtt egy autóra a nyugat-németországi Hanauban. Összesen kilenc embert gyilkolt meg, majd édesanyjával és magával is végzett.
Sokkban Németország
A német újságok és televíziók vezető hírekben foglalkoznak a rémtettel, és próbálják felderíteni annak hátterét. Angela Merkel kinyilvánította részvétét, és sajtónyilatkozatában közölte:
A nyomozás első megállapításai szerint a támadó szélsőjobboldali, rasszista indíttatásból cselekedett, a más származású, vallású és kinézetű emberek iránti gyűlöletből gyilkolt.
Hozzátette:
A rasszizmus és a gyűlölet méreg, amely jelen van a német társadalomban, és túl sok bűncselekményhez vezetett már.
Megdöbbenését és együttérzését fejezte ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság német elnöke és számos más uniós vezető is.
De ki volt valójában a tettes? Bár a háttér teljes feltárásához több idő kell, egyelőre úgy tűnik, hogy a vérengzés egyszerre tekinthető egy beteg elme ámokfutásának, valamint szélsőjobboldali terrorcselekménynek.
Nem volt nője
Német sajtóhírek szerint a férfi eddig polgári, minden feltűnéstől mentes életet élt: az érettségi és a polgári szolgálat után banki tisztviselőnek képeztette ki magát, majd a Bayreuthi Egyetemen tanult közgazdaságtant.
A Spiegel információi szerint rendőrségi ügye korábban nem volt, és a német alkotmányvédelmi hivatal adatbázisában sem szerepelt – azaz nem tartották számon olyan személyként, aki veszélyt jelent az alkotmányos rendre.
Egy furcsaság azonban mindenképp volt az élettörténetében: saját bevallása szerint soha nem volt felesége vagy barátnője.
Az utóbbi 18 évben kizárólag azért nem volt (barátnőm), mert nem akarok nőt, mivel tudom, hogy megfigyelnek
-írta magáról. A férfi ugyanis aktív volt az interneten, saját weboldala és Youtube-csatornája volt, és a világhálón hátrahagyott egy 24 oldalas levelet is, amelyben életét és ideológiai meggyőződéseit mutatja be.
Beteg képzetek
A levélben a többi között arról ír, hogy több ezer németet figyel meg egy titkosszolgálat, amely képes arra, hogy olvasson a gondolataikból, és bizonyos fokig képes arra is, hogy irányítsa őket.
A férfi tavaly novemberben feljelentést is tett egy ismeretlen titkosszolgálat ellen, közölte ma délelőtt Peter Frank német főállamügyész. Hozzátette ugyanakkor, hogy a beadvány nem tartalmazott rasszista megnyilvánulásokat, ezért nem indítottak nyomozást az ügyben.
A tettes már gyerekkorában is úgy érezte, hogy megfigyelik, huszonéves korára pedig már biztos is volt benne.
A levélben rasszista, szélsőjobboldali nézeteket is megfogalmaz. Azt írja például, hogy az iszlám destruktív, a német nép kimagaslik a többi közül, majd felsorol több mint kéttucatnyi államot, amelyeket szerinte el kell pusztítani. Kifejezi szimpátiáját Donald Trump amerikai elnök iránt is, de megemlíti Jürgen Klopp német sztáredzőt, a Német Labdarúgó Szövetséget, a Bayreuthi Egyetemet és a hollywoodi filmeket is.
Február 14-én pedig közölt egy videót a Youtube-on, amelyben titkos földalatti katonai támaszpontokról beszél, és harcra szólít fel. Irományait azonban nem igazán vették komolyan: a kommentelők gúnyolódtak rajta, szidták, és egy mihaszna szerencsétlennek nevezték.
Az eddigi információk alapján a férfi a gyilkosságokat egyedül hajtotta végre. A nyomozók azt még vizsgálják, hogy kapcsolatban állt-e korábban szélsőjobboldali személyekkel vagy szervezetekkel.
Paranoid skizofrén
Az elkövető tehát minden jel szerint mentálisan beteg volt. Andreas Reif pszichiáter a FAZ-nak azt mondta: paranoid skizofréniában szenvedhetett. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez nem diagnózis, hiszen azt egyetlen tett vagy dokumentum alapján nem lehet felállítani.
A paranoid skizofrének egy, a valóságtól elszakadt képzetvilágban élnek, amely sok esetben hosszú évek alatt alakul ki bennük.
Holger Münch, a Német Szövetségi Bűnügyi Hivatal elnöke szintén azt mondta, hogy a tettesnek súlyos pszichotikus betegsége volt a nyomozók előzetes véleménye szerint.
Kirekesztenék az AfD-t
Német baloldali és zöld politikusok a gyilkosságok után a populista jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt alkotmányvédelmi hivatal általi megfigyelését, illetve kiközösítését követelték. Az AfD közleményben undorító bűncselekménynek nevezte a vérengzést, valamint együttérzését fejezte ki az áldozatoknak és hozzátartozóiknak.
Horst Seehofer német belügyminiszter mindenesetre bejelentette, hogy egész Németországban növelik a rendőri jelenlétet. Egyúttal „rasszista, jobboldali terrorista merényletnek” nevezte a gyilkosságokat, és arra is felhívta a figyelmet, hogy ez már a harmadik ilyen támadás néhány hónapon belül.