4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korábban úgy tűnt, az amerikai elnök nem kezd már komolyabb manőverbe, béna kacsaként tölti elnöksége utolsó évét. Ezzel szemben most belehúzott, mintha hirtelen be akarná pótolni, amit a külpolitikában hét évig kihagyott: leszámol a Talibánnal, Irakból kiűzi az Iszlám Államot, közben látványosan barátkozik a korábbi ellenségekkel.
Castro megragadta a lehetőséget. Kép: EPA/ALEJANDRO ERNESTO

A folyamat első lépése a 60 éve ellenséges Kubával való békülés volt: Obama odautazott, és barátilag üdvözölte az ifjabb (bár már 85 éves) Castrót, Rault, a sok évtizedig uralkodó Fidel öccsét. A lépés megítélése meglehetősen vegyes volt Amerikán belül, de úgy tűnik, Obamának tetszenek a korábbi ellenségekkel való teátrális találkozások, hisz most ellátogatott Hirosimába, ezt követően pedig Vietnamba, ahol eltörölte a fegyverembargót.

Belehúzott

Ennél viszont sokkal lényegesebb, ami az utolsó pár napban azon a két helyen történt, melyeket Amerika háborúban szabadított fel a szélsőséges diktatúrák alól, de azt hitte, ennyi elég is, a béke és prosperitás magától is eljön. Nem így lett, sem Irakban, sem Afganisztánban, és ezzel a helyzettel eddig nem is tudott mit kezdeni az elnök. Most azonban aktivizálta magát mindkét helyen.

Afganisztánban már egy ideje az a stratégia, hogy az afgán kormány tárgyal a kevésbé szélsőséges tálibokkal, megpróbálja őket koalíciószerűen bevonni a hatalomba. A szervezet szélsőséges vezetőinek ez nem tetszik, ők a 2001 előtti totális, terrorra épülő hatalmat akarnák. Mit lehet ilyenkor tenni, ha nem akar Amerika újra véget nem érő szárazföldi háborúba bocsátkozni? Zseniális módszert találtak: egy vezető nélküli repülővel, azaz drónnal kilőtték a Talibán szélsőséges vezérét.

Senki sem bújhat el

Lehet erre azt mondani, hogy majd jön egy másik, de ez nem ilyen egyszerű. Egyrészt egy kemény és szélsőséges vezetőt nehezen pótol egy ilyen szervezet, hisz ritkán akad hasonlóan alkalmas ember a feladatra, és sokszor az új vezető békülékenyebb és együttműködőbb. Másrészt az a tény, hogy a szuperhatalom bármikor, bárhol, bárkit ki tud iktatni, rettegéssel tölti el a harcias tálibokat. Bármilyen vezetőt választanak, annak minden telefonját lehallgatják, futárait nyomon követik, bemérik, és úgy döntenek, saját emberi élet kockáztatása nélkül megölhetik.

Ugyanez a módszer az Iszlám Állam esetében is célravezető, amióta módszeresen levadásszák a vezetőit, látványosan meggyengült a szervezet. Emellett Obama az iraki hadsereget is alaposan ellátta fegyverzettel és tanácsadókkal, hogy a korábban az iszlamisták elől megfutamodó sereg most képes legyen visszafoglalni a két éve elveszett városokat. Most épp a Bagdadhoz közel fekvő, ezért meglehetősen fontos Falludzsa ostromát kezdték meg, hosszas előkészítés után.

Iraki Sztálingrád

A város környékét már tavaly birtokba vették, azóta a tágabb körzetét is megtisztították, hogy ne kaphassanak erősítést a benn lévő terroristák, és csak ez után kezdődik meg a város ostroma, mint egykor Sztálingrádnál. Az ostrom gondos légi előkészítéssel kezdődik: a város körüli és a városban jól azonosítható ellenséges célpontokat helikopterekről módszeresen kilövik. Ugyanakkor nem akarnak ajtóstul rontani a házba: a városban még 100 ezer lakos van, az ő életük megkímélése elsődleges cél, ráadásul arra is vigyázni kell, hogy a síita iraki hadsereg ne kerüljön összetűzésbe a szunnita lakossággal.

Előbb kellett volna

Obama tehát belehúzott, hogy elnöksége látványos sikerekkel érjen véget. Kár, hogy nem jóval előbb tette, már a szíriai polgárháború korábbi szakaszában, de legkésőbb az Iszlám Állam megalakulásakor. Elkerülhető lett volna a szíriai és az iraki vérontás nagy része, valószínűleg Európa megúszta volna a menekültáradatot, nem is beszélve néhány terrortámadásról. A zűrös térséget nem lehet magára hagyni, a béketeremtésre, majd fenntartásra feltehetően még több elnöki ciklusán át szükség lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG