4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A venezuelai éhezést, nyomort, gyógyszerhiány következtében meghaló betegeket a közgazdasági alapelvek, az ortodoxia gyökeres elutasítására lehet visszavezetni – írja egy egykori miniszter. Amit államosítottak az országban, az rövid úton működésképtelenné vált, ahol hatósági árakat vezettek be, ott előbb-utóbb leállt a termelés.

„A heterodoxia túladagolása megölhet” - írja a Project Syndicate oldalon Ricardo Hausmann, egykori venezuelai tervezési miniszter és egyetemi professzor. (A heterodoxia az unortodoxiához hasonló fogalom, a hagyományostól, a fő áramlattól eltérőt jelent.) A 2008-as válság óta divat lett a közgazdászokat hibáztatni, és újfajta közgazdasági gondolkodásra biztatni.

Ám nem minden jó, ami új, és nem minden új, ami jó – folytatja a közgazdász. A kínai Kulturális Forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából emlékeztet arra, hogy milyen következményei lehetnek, ha az ortodoxiát kihajítják az ablakon. Ám Venezuela újabb keletű katasztrófája is jó példa erre. A világ legnagyobb olajtartaléka felett élő emberek jelenleg szó szerint éheznek, sőt meghalnak az élelmiszer- és gyógyszerhiány következtében.

Piacgazdaságban van WC-papír

Venezuela az iskolapéldája annak, milyen veszélyekkel jár, ha a közgazdasági alapelveket elveti valaki. Az egyik ilyen elv, hogy a szociális célok elérésének a legjobb eszköze a piac. A piacgazdaságban mindenki olyan dolgokat csinál, ami másoknak hasznos, és az élelmiszer, szappan vagy WC-papír megvásárlásából nem lesz politikai rémálom, mint Venezuelában.

Az árak nem kell hogy igazságosak legyenek, az árak egy fontos információs rendszert képeznek, ami megmutatja a gazdasági szereplőknek, hogy mit állítsanak elő. Az árak szabályozása kiiktatja ezt a funkciót, és hiányt okoz a gazdaságban. Venezuelában a „Tisztességes költségekről és árakról szóló törvénynek” köszönhetően a földművesek nem termelnek, a mezőgazdasági cégek bezárnak, a termékek a feketepiacra vándorolnak. Az országban a világ egyik legmagasabb inflációja tombol, a kiskereskedőket börtönbe zárják áruvisszatartásért, a határokat lezárják a csempészet megakadályozása érdekében.

12 tojást vagy 1000 liter benzint

Az árak fixálása egy rövid út a zsákutcába, a hosszabb út ugyanoda pedig az ártámogatások rendszere – írja a szerző. Venezuela többet költ a benzin és az elektromos áram ártámogatására, mint egészségügyre és közoktatásra. Egy napi minimálbérből 12 tojást vagy 1000 liter benzint lehet venni. A dollár feketepiaci és hivatalos árfolyama között mintegy százszoros a különbség, de persze hivatalos árfolyam mellett nem kapható semmi.

Egy másik hagyományos bölcsesség, hogy nagyon nehéz az állami vállalatoknál a megfelelő érdekeltségi rendszert megteremteni, ezért állami tulajdonban lehetőleg csak kevés céget szabad hagyni, stratégiai ágazatokban vagy olyanokban, ahol a piaci mechanizmus nem működik jól. (Az állam a legrosszabb tulajdonos, ezt a magyar szocializmus tapasztalataiból is tudhatjuk – a szerk.)

Államosítva csökken a termelés

Hugo Chávez 2006-os újraválasztása után azonban farmokat, szupermarketeket, bankokat, telekomcégeket, energiaszolgáltatókat, olajcégeket és a legkülönbözőbb cikkeket termelő gyárakat államosított, az államosítás után ezek termelékenysége össze is omlott. A 2004-2013 közötti magas olajárak idején Venezuela túlköltekezett, fülig eladósodott, ahelyett, hogy a többletbevételeket félretette volna rosszabb napokra.

Az ortodoxia a történelem során összegyűjtött fájdalmas tapasztalatokat összegzi, de nem mindegyik igaz a jövőre nézve. A hibák javításához, a fejlődéshez szükség van heterodox gondolkodásra, de óvatosan kell vele bánni – fejezi be a szerző.

Vakmajom: Apokalipszis most

"Ez a végső stádiuma a venezuelai állam összeomlásának: nincs hús, nincs liszt, nincs vécépapír, nincs gyógyszer, nincs áram, 700% infláció, utcai fosztogatások és nyílt erőszak, gyilkosságok, az emberek élelmiszer híján kutyákra, macskákra, madarakra és bármire vadásznak, amit meg lehet enni. Caracasban 2015-ben 119 gyilkosság jutott 100 ezer emberre, az igen magas USA ráta 5/100 ezer."

„- Mi történne, ha államosítanák a sivatagot?

- Hiány lenne homokból.”

"Egészen biztosan tankönyvekbe fog kerülni a venezuelai őrület. Államosítás, szakértelem hiánya, konraszelektált döntéshozók, hatósági árak=káosz és hiány."

(Forrás: Itt>>> és itt>>>.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG