Tavaly a 60. volt, idén viszont lecsúszott a 63. helyre Magyarország a World Economics Forum (WEF) versenyképességi világranglistáján, amelyhez itthon a Kopint-Tárki készítette a felmérést. A szervezet minden évben megbecsüli a tizenkét komponensből számolt Global Competitiveness Indexet (GCI), amely befektetők által is nagyban elismert mutató. De már mutatunk is inkább egy térképet, ami mindent elárul:
Hasaltak az állami intézmények
A vizsgált 12 kritériumból a legrosszabb értékelést az intézményrendszerünk kapta: az állami szervezetek működését 3,5 ponttal értékelték a felmérés során megkérdezett befektetők a lehető legjobb 7-ből. A kritériumok különböző súllyal esnek latba a végső pontszám értékelésekor, az intézmények pedig az első számú mutatók között szerepelnek. A legnagyobb gond az alábbi részterületekkel vannak: állami pénzek pazarlása (2,6), durva állami szabályozás (2,6), állami pályázatok tisztázatlan kiosztása (2,6) és bizalmatlanság a politikusokkal szemben (2,0). Sajnálatos, hogy az intézményrendszer nem, hogy nem tudott élvonalba kerülni egy részkomponensben sem, de egyenesen katasztrofális a teljesítmény.
Évek óta probléma a gazdaságpolitikai instabilitás, a korrupció és a túlzott bürokrácia. Gondok vannak a kormányzati transzparenciával, a Kohéziós Alapokból származó támogatások elosztásával, ami jelentősen csökkenti a politikába és a gazdaságba vetett bizalmat - írja a Kopint-Tárki elemzésében, illetve kitér arra is, hogy az alap- és felsőoktatás minősége messze elmarad a világ élvonalától. Kiemelik továbbá, hogy az ország nem tudja megtartani a képzett állampolgárait, a fejlettséghez képest pedig óriásiak a jövedelmi egyenlőtlenségek.
A szomszédok elvertek
Akkor sem látunk szép eredményt, ha a GCI-t a összehasonlítjuk más országokéval: a Visegrádi országok közül Csehország (31) és Lengyelország (41) sokkal előrébb vannak fejlettségben, míg Szlovákia ugyan mögöttünk van (67) de óriásit lépett tavalyhoz képest előre. Románia jelenleg az ötvenharmadik a listán és szintén jön fel, míg mi csúszunk le. Az Európai Unió 28 tagországa közül mi a 24. helyre voltunk elegek, csak úgy, mint tavaly.
Ki végzett az élen?
Még mindig Svájc áll a versenyképesség első helyén, Szingapúr pedig öt éve követi a második helyen. A két ország után az Egyesült Államok, majd Németország következik.