Rémes dolog, ha egy ország kettéhasad a politika mentán, durvább esetben így szoktak a polgárháborúk is kialakulni. Erről szerencsére nincs szó, de ha valaki, akkor mi jól tudjuk, milyen az, amikor végzetesen polarizálódnak a vélemények, családok, rokonok kapnak össze, sértődnek meg, majd szakítják meg a kapcsolatot egymással. A világ egyik első modern demokráciájában eddig nem nagyon volt ilyen, de most felelőtlen vezetőik egy pár hónapos kampányban kettéhasították Anglia népét, a népszavazás eredménye után pedig annyira eldurvult a dolog, hogy már incidensek is történtek.
Vita a bulikon, berágtak a tinik
A Bloomberg egy manchesteri hölgyet idéz, aki a bátyja 30. születésnapi buliján szembesült azzal, hogy a társaság összeugrani készül a kérdésben. Gyorsan két részre osztották a vendégsereget, létrehozva a bulin belüli árkot, mondhatni elválasztó kordont, hogy ne inzultálják egymást. Ezt követően a hölgy leült saját nővérei közé, akik azonnal nekiestek, hogy miért szavazott a bennmaradás mellett.
Hírek szerint egész Angliában így zajlott a hétvége, a családok ezen vitatkoztak, és különösen erős törésvonalak mutatkoztak a fiatalok és az idősebbek, valamint a londoniak és a vidékiek között, de házastársi veszekedések is kirobbantak emiatt. Közben persze mindkét oldal hazaárulózza egymást, miközben azt sem tudják eldönteni, mi a haza. A kilépést pártolók ugyanis számíthattak rá, hogy Skócia menni akar, ennek tudatában hozták meg döntésüket, és mindenki tudhatta, hogy ha a kilépés az eredmény, széteshet az Egyesült Királyság.
A BBC szerint a 16 és 18 év közöttiek sokan különösen mérgesek, mert először felmerült, hogy ők is szavazzanak, de pénzügyi okokra hivatkozva ezt elvetették. Nem kizárt pedig, hogy az ő két évjáratuk akár meg is fordította volna az eredményt. Az egyikük így reagált a Twitteren: mitől demokrácia az, ha őket kizárják, és az idősebb szavazók döntése fogja meghatározni az ő még meglehetősen hosszú életüket?
Sötét indulatok vs. példás szolidaritás
Ami viszont még ennél is sajnálatosabb, hogy a kilépés-pártiak egy része úgy gondolja, máris elküldhetnek mindenkit, aki nem tetszik nekik. Inzultálják a lengyel szomszédokat, az utcán kurjongatnak, hogy megszavaztuk a kilépést, takarodjatok. Ugyanakkor szellemi színvonalukat jellemzi, hogy nem csak az európaiaknak szólogatnak oda, hanem saját korábbi gyarmati bevándorlóiknak is, noha azoknak aztán nincs sok köze Európához. Ez eszükbe sem jut, a lényeg, hogy felheccelve lehet randalírozni. Egy jó kis balhé, végül is nem lehet mindig futball-huligánkodni.
A másik oldalról sokan viszont mindent megtesznek a károk enyhítésére: Angliában dolgozó ismerőseink beszámoltak róla, hogy kollégáik, barátaik közül többen is odajöttek hozzájuk sajnálatukat kifejezni és bocsánatot kérni az angol nép nevében. Nem lesz könnyű időszak honfitársainknak sem, legalábbis a vidéki Angliában. Remélhetőleg a kedélyek lecsillapodnak kissé, és elfoglalják magukat a polgárok az új haza (Anglia, Kis-Britannia) berendezésével, vagy valahogy az utolsó pillanatban mégis visszakoznak a Brexittől. Az árok persze ott lesz sokáig, kiásni könnyű, betemetni roppant nehéz.