Giuseppe Conte és Donald Trump (Fotó: EPA/JIM LO SCALZO) |
Napjainkban Rómában egyesül az EU két nagy válsága: az eurózóna gondjai és a migrációs krízis. Olaszország valójában mára az EU bukott állama lett, egy ketyegő pénzügyi és politikai időzített bomba, amelynek kifelé áll a rúdja az európai integráció jelenlegi formájából. Az olasz politikai felfordulás természetesen nem kerülte el Trump figyelmét, aki a második világháború utáni első amerikai elnökként nem egy erős, hanem egy gyenge Európát akar, és mindent megtesz a Berlin-Párizs tengely gyengítésére.
Az új transzatlanti tengely
Hétfőn ezért rendkívül szívélyesen fogadta Giuseppe Conte olasz miniszterelnököt a Fehér Házban. Trump és az új olasz kormány több témában is azonos állásponton van. Mindketten éles ellenzői a liberális bevándorlási politikának. Washington és Róma is Putyin-barát politikát folytatnak és szkeptikusan nézik a Moszkva-elleni szankciókat. Nem sokra tartják a szabadkereskedelmet sem és az ezzel összefüggő nemzetközi szerződéseket – Trump rendszeresen ócsárolja az észak-amerikai Naftát, míg Conte az EU és Kanada közötti szerződés (Ceta) ellensége.
Figyelemreméltó, hogy míg Conte a Fehér Házban tárgyalt, az olasz belpolitika erős embere, Matteo Salvini belügyminiszter éles hangú üzenetben támogatta meg Theresa May brit miniszterelnök lebénult kormányát. Salvini szerint Brüsszel csaláshoz folyamodik a Brexit-tárgyalások során és arra biztatta Mayt, hogy hagyja faképnél EU-s tárgyalópartnereit.
Salvini azt a célt tűzte ki maga elé, hogy létrehozza és sikerre viszi jövő tavasszal az Európai Parlamenti (EP) választásokon a hasonló gondolkodású nacionalista pártok páneurópai szövetségét. „Olaszországban a következő harminc évig kormányon maradunk, Európában pedig megalakítjuk a "populisták szövetségét" és ledöntjük Brüsszel falait” - mondta Salvini egy pártünnepen egy hónapja. Nem véletlen tehát, hogy Steve Bannon, Trump volt stratégiai tanácsadója, akit a jelek szerint a Fehér Ház titokban kinevezett az „EU szétveréséért felelős utazó nagykövet”-nek, májusban Rómában kezdte európai körútját.
Bannon és Moszkva
Mint ismeretes, mind Salvini, mind Bannon nagy tiszteletben áll a magyar miniszterelnöknél. A Budapesten előadást tartó Bannont egy órás megbeszélésen fogadta Orbán május végén. Múlt pénteken pedig a szokásos rádió-interjújában Orbán támogatásáról biztosította //www.miniszterelnok.hu/orban-viktor-a-kossuth-radio-180-perc-cimu-musoraban-30/ Bannon új európai „Mozgalom” nevezetű eurószkeptikus szervezetét, amely Brüsszelben is irodát nyit. Arra Orbán nem tért ki, hogy ő, mint Kína nagy csodálója, mit szól Bannon azon álláspontjához, miszerint az USA jogos kereskedelmi háborúban áll Pekinggel és hamarosan éles háború kezdődhet a Dél-kínai-tengeren.
Káncz Csaba |
Bannon bevallottan európai lázadást szeretne szítani, ám az első elutasítás máris megérkezett a térségünkből, mégpedig Lengyelországból. A kormányzó jobboldali-nemzeti PiS egyik illetékese úgy nyilatkozott, hogy ők nem gondolkodnak ilyesfajta lehetőségben. Az ok az, hogy Bannont támogatja Oroszország (!), ez pedig a lengyelek szemében kizáró ok.
Legalább ennyire figyelemreméltó a brit vezető kontervatív The Times véleménye is, miszerint „a jövő májusi EP választás a mérsékelt erők, illetve azok csatája lesz, akik sötét időkbe igyekeznek visszavinni Európát. Teljesen elképzelhetetlen, hogy az uniónak, vagy a tagjainak el kellene tűrniük Bannon beavatkozását, vagy akár a jelenlétét Európában.”
Nos, a Trump-Putyin-Bannon-Salvini-Orbán tengely EU ellenes felkeléséhez ezek szerint sok európai konzervatívnak is lesz egy-két keresetlen szava.
Káncz Csaba jegyzete