1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ötletelésbe kezdtek az olaszok, Mario Draghi, az EKB vezetője valamint a "Super Mariónak" is nevezett olasz miniszterelnök 1000 milliárd euróra hizlalná az Európai Stabilitási Mechanizmus keretösszegét, mellyel a bajbajutott eurózónatagokat mentené Brüsszel. Az európai kötvénypiac így levegőhöz jutna, de van egy akadály.

Az olasz miniszterelnök és honfitársa, Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke azt akarja, hogy az ideiglenes jelleggel létrehozott EFSF-et az év közepén felváltó állandó stabilitási mechanizmus, az ESM 500 milliárd eurós keretét megduplázzák a tagállamok. Az alapot a pénzügyi nehézségekkel küzdő eurózónatagok megsegítésére hozták létre - úgy tűnik a két olasz közgazdász így akarna válaszolni az S&P csoportos leminősítésére, amit a EFSF kiváló minősítéstől való megfosztása követett.

A két olasz törekvése mögött felsorakozna Spanyolország, Portugália, és meglepetésre Franciaország is - aki az euró megmentéséért tett erőfeszítések kapcsán először kerülhet szembe Németországgal. Angela Merkel biztosan elutasítja ugyanis, hogy 1000 milliárd eurósra hizlalják az alapot, ami Draghi és Monti szerint levegőhöz juttatná az európai kötvénypiacot, mely történetében soha nem volt olyan nyomás alatt, mint az idei első negyedévben (márciusig 500 milliárd eurónyi adósságot kellene megújítani).

A német Spiegel beszámolója szerint Draghi előterjesztése arról szól, hogy az év közepétől életbe lépő ESM olyan forrásokat is megkapjon, melyek nem kerülnek felhasználásra az ideiglenes létrehozott EFSF-ből: így a már vállalt 500 milliárd eurós alap 750 milliárdra hízhatna. A maradékot Draghi és Monti szerint újabb tagállami vállalásokból kellene előteremteni - ez az az ötlet, ami szinte biztosan kiveri majd a biztosítékot, az Unió legnagyobb nettó befizetőjeként számon tartott és az eurózóna-tagállamok megmentésében eddig is oroszlánrészt vállaló Németországnál. Angela Merkel meglehetősen nagy politikai kockázatot vállalna egy ilyen terv felkarolásával, a németek egyre nehezebben tűrik ugyanis, hogy uniós tagállamokat mentenek adófizetőik pénzéből - az utóbbi félévben készült felmérések szerint, ha csak a német adófizetőkön múlna, Görögország már az övezet, de az Unió tagállama sem lenne. Ráadásul Németország már decemberben is megduplázta az ESM-hez nyújtandó támogatását.

"Ezermilliárdot mondott?"


Mindazonáltal egy 1000 milliárdosra hizlalt mentőalap újabb nyugtatót jelenthetne a befektetőknek és lejjebb szoríthatja az európai kötvényhozamokat - többek között olasz és spanyol állampapírokból az EKB már amúgy is bevásárolt, hogy csökkentse a feszültséget. A németek szempontjából az olaszok ötlete mellett csak az szólhat, hogy az EKB így talán visszavehetne az államapapír-aukciókon mutatott aktivitásából.

A központi bank szerepfelfogása ugyanis egyre inkább mutat egy európai kötvénykibocsátás irányába, mint sem a "klasszikus", az árstabilitást fenntartani igyekvő jegybanki szerep irányába, ez pedig nem igazán tetszik Berlinnek, a közös kötvénykiadással Németország bizonyosan rosszul járna. Az európai válság eszkalálódásával az is előfordulhat, hogy Merkelnek végül a két rossz közül a kisebbet kell majd választania - miközben március végéig el kellene fogadni a fiskális paktumot, mely - első lépésben - az euróövezeti tagállamok költségvetési politikáját hangolja össze.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG