6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Boldogtalan bérlőből boldog szomszéd lesz Nagy-Britannia az uniós kilépés után, jelentette ki Tim Montgomerie budapesti előadásán. Boris Johnson brit kormányfő egyik tanácsadója szerint a kilépésnek ugyan lesznek átmeneti költségei, de szerinte még így is jól járnak majd. Úgy véli, hogy az új kormány a Brexit mellett az északi országrészek fejlesztésére és a bevándorlás korlátozására koncentrál majd. Montgomerie nem ért mindenben egyet a Fidesszel, de a nemzetet ő is fontosnak tartja.
Tim Montgomerie. Forrás: Wikipédia

Folyamatosan mosolygok múlt csütörtök óta

- ezzel a mondattal csapott a húrokba Tim Montgomerie konzervatív brit politikai aktivista, blogger és újságíró a Danube Institute rendezvényén, Budapesten.

Sorsdöntő választás

Azon persze nincs mit csodálkozni, hogy örült a Konzervatív Párt fölényes választási sikerének, hiszen ő Boris Johnson kormányfő különleges tanácsadója.

Megéltem már néhány választást, de ez volt a legfontosabb közülük

- mondta a publicista. Ezt a többi közt azzal indokolta, hogy a konzervatív győzelemnek köszönhetően végre megtörténik a Brexit, azaz beteljesítik a 2016 júniusi népszavazás döntését. Ezzel azt jelzik – fűzte hozzá – , hogy a demokrácia igenis működik.

Bérlőkből szomszédok

Kiemelte: most történt meg először, hogy egy nemzet úgy szavazott: elege van az Európai Unióból.

Eddig boldogtalan bérlők voltunk. Most boldog szomszédok leszünk

- jelentette ki. Szerinte a kilépés után jelentős befektetések indulhatnak el, kétoldalú egyezményeket köthetnek a kulcsfontosságú európai országokkal, és speciális viszonyt alakíthatnak ki Magyarországgal.

Lesznek költségek, de...

A közönség egyik tagjának a felvetésére, miszerint számos elemzőintézet komoly gazdasági visszaesésre, nyolc százalékos GDP-csökkenésre számít a Brexit miatt, azt mondta: nem ért egyet ezekkel a becslésekkel.

Szerinte a kilépésnek ugyan lesznek átmeneti költségei, de a brit gazdaság rugalmas. Ráadásul most meglesz a lehetősége arra, hogy a saját igényeire szabja például az ipari szabályozást, és saját érdekeit képviselje a világkereskedelemben.

Lehet, hogy kisebb lesz a növekedés, de legalább nagyobb lesz a rend és a biztonság

- fűzte hozzá.

Válságban a Munkáspárt

A Munkáspártról megjegyezte: a baloldali politikai erő most számos hagyományosan munkáspárti körzetet, bányászvárost is elvesztett, mivel – mint fogalmazott – tarthatatlan ígéretekkel kampányolt. (Más elemzői vélemények szerint ugyanakkor ezek a szavazók a Brexit miatt mentek át a konzervatívokhoz – a szerk.)

Hozzátette: szeretné, ha a Munkáspárt egy mérsékelt, erős és hiteles párt lenne, mivel ez a kormánynak is jót tenne. Ez már csak azért is hasznos lenne – magyarázta –, mert nem lehetnek örökké hatalmon a konzervatívok, ezért fontos, hogy legyen egy normális alternatíva.

Szerinte egyébként a Munkáspártot belső ellentétek feszítik:

Van egy intellektuális, egyetemi szárny, és van egy munkásosztályt képviselő szárny. Ez a két szárny nem beszél egymással.

Thatcher örülne

Montgomerie a Konzervatív Pártról természetesen már jobb véleménnyel volt. Mint mondta, a mostani irányvonal a korábbinál keményebb álláspontot képvisel bevándorlás ügyében, keményebb fellépést ígér a bűnözéssel szemben, és jobban figyelne a társadalom alsóbb rétegeire.

A Konzervatív Párt továbbra is hisz az individualizmusban, ugyanakkor jobban a közösséghez kapcsolja az egyént, hisz az erős nemzetben és a közösségekben is.

Margaret Thatcher nagyon elégedett lenne a modern Konzervatív Párttal és a Brexittel

- véli a publicista.

Mi lesz most?

Ami az új kormány gyakorlati intézkedéseit illeti, szerinte a kabinet – a Brexit végrehajtása mellett – az északi országrészek fejlesztésére és a bevándorlás korlátozására koncentrál majd:

Az emberek nem akarják, hogy bárki bármikor idejöhessen az EU-ból. Boris Johnson ausztrál típusú bevándorlási rendszert szeretne. Hisz a bevándorlásban, ugyanakkor kontrollálni szeretné azt.

A konzervatív blogger egyúttal Johnson egyik legfontosabb döntésének nevezte, amikor ősszel kizárta soraikból a rebellis (a parlamentben Brexit-ügyben ellene szavazó) képviselőket. Szerinte a választók jutalmazták, hogy Johnson személyében végre egy olyan politikus került hatalomra, aki elkötelezett a Brexit végrehajtása iránt.

Mint mondta, január végén ki kell lépni az EU-ból, jövő év végére pedig le lehet zárni a kereskedelmi tárgyalásokat Brüsszellel.

Jövőre letesszük az alapokat, de néhány kérdés elhúzódhat

- fejtette ki.

Ne ugráljanak a skótok

A skót kérdéssel kapcsolatban – a választásokat Skóciában megnyerő Skót Nemzeti Párt újabb referendumot szeretne az uniós kilépés miatt arról, hogy elszakadjanak-e Nagy-Britanniától – elmondta: Boris Johnsonnak mandátuma van arra, hogy kivezesse az országot az EU-ból.

Hozzátette: Skóciában az elmúlt években választások és referendumok követték egymást, ezért most már nyugalomra, stabilitásra lenne szükség. Utalt arra is, hogy az unionista erők még mindig többségben vannak, Skóciát és Angliát pedig több mint 300 éves kapcsolat köti össze.

A skót-angol-walesi viszony rendben lesz, Észak-Írország kérdése már nehezebb

- jelentette ki. Szerinte ugyanakkor, ha a kereskedelmi kapcsolatokat jól kezelik az északír kérdésben, az jó hatással lehet a többi területre is. Az erőszak kiújulását senki sem akarja, fűzte hozzá.

Nem ért mindenben egyet a Fidesszel, de...

Az új kormány populizmusára vonatkozó felvetésre azt mondta: a média mindig a színpadon lévőkre, a politikusokra – Orbán Viktorra, Nigel Farage-ra, Donald Trumpra – fókuszál, pedig inkább a közönséget kellene megvizsgálnia, egész pontosan azt, hogy miért szavaznak az emberek populista politikusokra.

A magyar kormánypárttal kapcsolatban megjegyezte: nem támogatja mindenben a Fidesz politikáját, azzal viszont egyetért, hogy a nemzet számít, a globalizáció pedig nem tesz jót a nemzetnek.

Most csúnya populisták győztek vagy bátor szabadságharcosok? Tényleg hülyék a britek vagy csak mások nem bírják elfogadni a külön utas politikát? És miért lett ekkora sztár Boris Johnsonból? Tíz kérdés, tíz válasz a Brexitről videókommentárunkban:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG