Nem értik egymást: tüntetők a brit parlament előtt. EPA/NEIL HALL |
A várakozásoknak megfelelően elutasította a brit parlament alsóháza a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét tartalmazó, Brüsszellel kötött megállapodást péntek délután. A képviselők közül 344-en szavaztak a dokumentum ellen, és 286-an mellette.
Az egyezményt korábban már kétszer elvetették a honatyák, mindkétszer nagy többséggel. Ezúttal csak a megállapodás-csomag egyik részéről, a kilépési feltételeket rögzítő, jogilag kötelező érvényű dokumentumról vitáztak, majd voksoltak, az ahhoz csatolt politikai deklarációról nem.
Április 12-ig kell dönteniük
Londonnak most az új kilépési határidőig, április 12-ig kell jeleznie Brüsszel számára, hogy mit kíván kezdeni a Brexittel, valamint azt, hogy hajlandó-e részt venni az európai parlamenti választásokon május végén. Ha nincs előrelépés, és az EP-választásokon sem kívánnak részt venni, akkor április 12-én megállapodás nélkül szűnhet meg a brit EU-tagság.
Mostanra totális patthelyzet állt elő, a parlament ugyanis korábban nem csak a kilépési megállapodást, hanem az anélküli kilépést is egyértelműen elvetette. Az egyezményt ugyanakkor Brüsszel nem hajlandó újratárgyalni.
Az alternatíváknak sincs többségük
Ráadásul egyelőre egyetlen más alternatív Brexit-forgatókönyvnek sincs többsége a brit parlamentben – derült ki a hét közepén tartott véleményfelmérő (nem kötelező érvényű) szavazásokon.
A legközelebb a többséghez az a javaslat járt, amely szerint a Brexit után is vámunióban kellene maradni az EU-val. Ezt az indítványt csupán 264:272 arányban vetették el. A legtöbb jóváhagyó voksot pedig az a javaslat kapta, hogy népszavazást kellene tartani a kilépési megállapodásról. Ezt a képviselők 268:295 arányban szavazták le.
A legnépszerűbb indítványok jövő héten ismét a ház elé kerülhetnek, törvény azonban csak abból lehet, amelyet a képviselők legalább szűk többsége támogat. Az Egyesült Királyságnak az eredeti tervek szerint ma kellett volna távoznia az EU-ból.
(Helyszíni körképünk a témában: Ezt mondják az angolok a Brexitről. Jegyzetünk: Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket)