1p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Annak idején a pénzügyi bizalom fenntartása volt a brit kormánykoalíció megalakulásának célja. Szakértők szerint, ha a mostani leminősítés megrengeti ezt a bizalmat, akkor akár politikai káosz, előrehozott választás is lehet az eredmény. Tompíthatja ugyanakkor a Moody's lépését, hogy egyre kevesebb tagja van a tripla-A klubnak.

Szakértők számára messze nem volt váratlan, hogy Nagy-Britannia 35 év után elvesztette a kitűnő, tripla-A minősítését a Moody's-nál. Az európai krízis ugyanis már jó ideje megrengette a brit exportot, annak ugyanis Európa volt a legnagyobb piaca. A válság megingatta a bankokba vetett bizalmat és az üzleti bizalmat is. Egy szempontból azonban mindenképpen áldás volt: elterelte a figyelmet a brit problémákról. Egy ismert londoni pénzügyi elemző hasonlata szerint "amikor a szomszéd háza ég, nem sokan figyelnek a te házadon rothadó vakolatra, lepusztulásra és a tetőn lévő lyukakra." Ahogy a növekedés megállt, a hiány emelkedett, a kormányzati kölcsönfelvétel egyre nőtt, úgy vált egyre biztosabbá, hogy Nagy-Britannia nem maradhat a tripla-A besorolásban, ugyanis a nagy minősítő ügynökségek árgus szemekkel figyelték a folyamatokat és csapta le egymás után a hibákra.

David Cameron: a válság hozta, a válság viheti
Az egykori oxfordi éltanuló, arisztokrata származású David Cameron vezetésével a konzervatívok megnyerték a 2006-os önkormányzati választásokat, ezután egyre kedvezőbben szerepeltek a közvéleménykutatók felméréseiben. Cameron folyamatosan támadta a Tony Blairt felváltó Gordon Brown miniszterelnököt, akinek a népszerűsége erősen visszaesett a 2008-ban kirobbant gazdasági válság miatt. A konzervatívok megnyerték a 2009-es európai parlamenti választást. A 2010. május 6-i választáson a konzervatívok érték el a legjobb eredményt, de nem szereztek elég mandátumot ahhoz, hogy többségi kormányt alakíthassanak, így a Liberális Demokrata Párttal kellett koalícióra lépniük. Május 11-én a királynő David Cameront nevezte ki miniszterelnökké.


A MarketWatch egyik szeptemberi cikkében az ismert londoni stratéga, Matthew Lynn azt írja: önmagában egy leminősítés még nem lenne baj, viszont a brit körülményeket figyelembe véve az automatikusan együtt járna David Cameron miniszterelnök kormányának, illetve a koalíciónak a bukásával, a politikai és pénzügyi káosz pedig együtt jelentős gondokhoz vezethet. Az elemző szerint az angol font és a londoni tőzsde erős ostrom alá kerülne ebben az esetben. Lynn emlékeztet rá, hogy a hitelminősítők rendre nagyon lassan reagálnak a folyamatokra. Az amerikai jelzálogpiaci gondokat akkor vették észre amikor már túl nagy volt a baj, és ugyanígy hittek a legvégsőkig a görögök hitelképességében is.

A font tavalyi jelentős leértékelődése ellenére kritikusan lelassult az export, az olimpia hatása átmeneti volt, ráadásul már a játékok alatt egyértelmű volt, hogy a turizmus és a bevételek nem hozták az elvárt szintet. A tavalyi negyedik negyedévben a vártnál jobban, 0,3 százalékkal esett vissza a brit hazai össztermék, így amennyiben az idei első negyedév is mínuszos lesz, akkor Nagy-Britannia ismét recesszióba kerül. A várakozások szerint a következő években nagyon lassú lesz a gazdaság kilábalása, az államadósság mértéke pedig a GDP 96 százaléka körül tetőzhet. 2015 a választás éve lesz, de már ezt megelőzően jelentősen élesedhet a politikai zűrzavar. Az alábbi grafikonon a font sterling euróval szembeni mozgása látszik 2012-ben.

Forrás: Privátbankár Dealbook



Matthew Lynn érdekes párhuzamot von Japánnal, amennyiben az is egy válság sújtotta szigetországi gazdaság, hatalmas államháztartási hiánnyal. Ott is egyfolytában nyomtatja a jegybank a pénzt, hogy előremozdítsa a gazdaságot, miközben a bankrendszer vajmi kevés életjelet mutat a legutóbbi összeomlás óta. Japán évek óta nem tagja a tripla-A országok klubjának, ahogy már nem tartozik oda az Egyesült Államok és Franciaország sem, most pedig a britek is kiestek a pixisből. Egyre szűkül tehát az az elitklub, amelynek tagjait mind a három nagy hitelminősítő intézet AAA-minősítéssel tart számon. A bennmaradás feltétele a jelek szerint az átlagosnál magasabb növekedési ráta, stabil és magasan tőkésített bankrendszer, egészséges társadalombiztosítási, és nyugdíjrendszer, amelynek nincsenek fedezetlen kötelezettségei.

A mostani leminősítés akár előrehozott választásokhoz is vezethet, ugyanis annak idején a David Cameron vezette konzervatívok csak úgy tudtak kormányt alakítani, hogy koalícióra léptek a Liberális Demokrata Párttal, így ha ez a szövetség széthullik, akkor a konzervatívok kisebbségben maradnak. A MarketWatch publicistája szerint eleve a pénzügy bizalom fenntartására kötötték meg annak idején a koalíciót, így egy bizalmatlansági hullám, amely elsöpri a kötvényhozamokat, a tőzsdét és a sterlinget, akár a koalíciónak is megadhatja a kegyelemdöfést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG