4p
Magyarországi döntéshozókkal folytatott konzultációik után külföldi piaci elemzők úgy látják: a jelenlegi magyar pénzügyi politika két legfontosabb törekvése a devizahitelek helyzetének rendezése és a kamatláb lehető legalacsonyabb szintre történő csökkentése.

Nem nagyon lehet csökkenteni az államadósságot

A jövő évi növekedést mind a monetáris vezetés, mind a bankszektor biztatónak ítélte meg, kiemelve, hogy a GDP  1,7 és 2,1% közöttire becsült bővülése számos kedvező tényező egyidejű hatásának tudható be (leginkább az EU fejlesztési pénzeknek, a közmunkaprogramnak, a rendkívül alacsony inflációnak és alapkamatnak). Azt azonban látják, hogy a jövőbeli növekedés lehetőségei nem kellően megalapozottak: az államadósság szintje stabilan 80% körül alakul, számottevő csökkenésére nincs reális esélye.

A költségvetés minden valószínűség szerint  azonban a megfelelő tartalékoknak köszönhetően a forint gyengülése esetén is képes tartani a kitűzött hiánycélt.

Meddig engedik el a forintot?

Az elemzők által megkérdezett döntéshozók továbbra is egyértelműen a kamatláb csökkentése mellett álltak ki. Véleményük szerint erre egyrészt az Európai Központi Bank tervezett könnyítési intézkedései adnak teret és lehetőséget, másrészt pedig az illetékesek meg vannak győződve róla, hogy a piac Magyarországot világosan elkülöníti a többi feltörekvő országtól. A Magyarország helyzetének egyediségét hangsúlyozó retorika továbbra is kulcsszerepet fog játszani a kamatcsökkentés indoklásában.

Ami a forint árfolyamát illeti, a központi bank nem tart különösebb politikai nyomástól, hiszen a devizahitelek szabályozásának köszönhetően a relatíve gyengébb magyar fizetőeszköz nem fog jelentős negatív hatást gyakorolni a fogyasztói árindexre, és a forint legutóbbi mélypontja egyébként is messze van a pénzügyi stabilitást veszélyeztető szinttől, amit a szakértők 340-350 forintos euró árfolyamra becsülnek.

Meglepő, hogy még mindig van devizahiteles kérdés

A bankszektort érintő legfontosabb kérdések most a bankszektor jövőbeli szerkezete, a devizahitelekkel kapcsolatos reformok valamint a nem teljesítő hitelek problémája tekinthető. Az elemzőket meglepte a jogszabályalkotási folyamat lassúsága, mely főleg a magyar és európai bíróságok különböző fórumain elhúzódó peres eljárásokra vezethető vissza. A konzultációk alapján az elemzők úgy látják, a kormányzat leginkább egy egységes felső árfolyamgát alkalmazását tartaná üdvözítőnek, mely a jelenlegi pufferszámla-rendszer (amikor a tőketörlesztés rögzített árfolyam fölötti része egy számlán gyűlik, amit később vissza kell fizetni) eltörlését vonhatja maga után.

A bankok képviselői ezzel a megoldással kapcsolatban az erkölcsi kockázat problémakörét vetik fel, hiszen amennyiben a háztartások törvényhozók által előírt könnyítés lehetőségét látják maguk előtt, valószínűleg nőni fog a nem teljesítő hitelek arányszáma. A bankok egyébként különböző devizahitel rendezéssel kapcsolatos forgatókönyvekre is elvégezték a stressz-tesztet, és a potenciális hatásokat mérsékeltnek találták, kényelmesen teljesítve a Tier1 feltételeit.

Ki megy és ki marad? Mit csinál az alvó óriás?

A bankszektor jövőbeni szerkezetével kapcsolatban a Nemzeti Bank jelenleg is számos forgatókönyvet vizsgál, de kétséges, hogy a jövőben mélyreható változások várhatók e téren. Az MNB-nek igen nagy hatalma van, de az uniós szabályozások megkötik a kezét. A Magyar Fejlesztési Bank szintén hatalmas források felett diszponál, de a szakértők szerint egyelőre nem kapott konkrét utasításokat a kormánytól. Az MFB részt vett ugyan az energiaszektor átalakításában, de még mindig alvó óriásnak tekinthető.

Az elemzők tájékozódása szerint számos bank esetleges kivonulásáról lehet hallani. A külföldi bankokat ugyanis EU-s szabályozások és nemzetközi megállapodások kötelezik arra, hogy leányvállalataikat feltőkésítsék, a profitkilátásaik viszont a devizahiteleseknek nyújtandó könnyítések és a bankokat sújtó különadó miatt nem túlságosan kedvezők. Különösen az OTP foglalkozik akvizíciók gondolatával, de a felvásárlások előtt számos akadály áll, például a leányvállalatoknak anyavállalataik által nyújtott hitelek magas aránya, adóügyi nehézségek, vagy a vagyonelemek értékbecslésének és átstrukturálásnak óriási költségei. Piaci elemzők azzal  számolnak, hogy a közeljövőben sem a kormány, sem az MNB nem fog komoly lépéseket tenni, hogy biztosítsa az akvizíciók hátterét.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG