Csúnyákat mondtak
Juncker az olasz La Reppublica újságnak nyilatkozott, és elmondta, hogy egyre nagyobb jóindulattal viseltetik az amerikai elnök iránt, aki szerinte egyre inkább érzi, mi a feladata. Juncker korábban rendkívül kritikus volt az amerikai elnökkel szemben, miután az legalábbis szavakban támogatta Nagy-Britannia kilépését az Unióból, ráadásul még más országokat is erre biztatott. Ezeket persze nem gondolta igazán komolyan, de eleinte nehéz volt eldönteni, miben viccelődik, és mi az, amit komolyan mond.
Ezekre a nem túl komoly elnöki elszólásokra Juncker sem akárhogy reagált: azt mondta az amerikai alelnöknek, hogy ha szétverik az Európai Uniót, újra háború lesz a Nyugat-Balkánon, azaz a volt Jugoszláviában. Úgy gondolta, ez Amerikát megijesztheti, pedig az európai integráció visszafordításának a legkevésbé ez lenne a következménye. Azzal is riogatta az alelnököt, hogy ha ők EU-tagállamokat biztatnak kiválásra, akkor ő majd Ohio államot biztatja kiválásra (érdemi esélye inkább Kalifornia esetében lenne).
Nekiment a főgonosznak
Kétségkívül mindkét oldal komolytalan érvekkel hozakodott elő, de ami a lényeg, hogy Trump kezdeti botladozásai után egyre inkább kezdi egy felelős politikus képét mutatni, és az a határozottság, amivel múlt héten fellépett, hirtelen nagy népszerűséget hozott neki. Nem véletlenül: a közvélemény nem kedveli a tömeggyilkos diktátorokat, de azokat végképp nem, akik mérges gázt vetnek be, különösen civilek ellen. Egyesek arra hivatkoznak, hogy még Hitler sem használt gázt a harcmezőn (igaz, a gázkamrákban annál inkább).
Ami a lényeg, ezzel a húzással Aszad újra a legnagyobb főgonosz lett a világ közvéleménye számára, a patás ördög, és aki fellép ellene, az a jó erő. Így az amerikai elnök egyszeriben közkedvelt lett, és egy, a CNBC által idézett politikai elemző szerint ezzel egyúttal az amerikai-európai együttműködés esélye is megnövekedett a védelem és a biztonság terén. Hozzátette, hogy ahhoz azért idő kell, amíg az európai köztudatban teljesen megszűnik az a Trumpról alkotott korábbi kép, hogy kiszámíthatatlan vezető.
Hogyan tovább?
Azt most még nem lehet tudni, hogy a múlt heti akciónak mik a hosszabb távú következményei: felhagy-e Aszad a mérges gáz használatával (feltehetőleg erre fogja ösztökélni orosz szövetségese, hisz ez rendkívül kellemetlen nekik), vagy hogy változik-e ezáltal a várható jövőbeli szíriai rendezés. Ott még amúgy is komoly feladatok vannak hátra: az Iszlám Állam felszámolása úgy, hogy a felszabaduló területekből minél kevesebb kerüljön Aszad uralma alá.