Scott Morrison ausztrál miniszterelnök. EPA/RICHARD WAINWRIGHT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT |
Ezeken a hasábokon 2017 júniusában mutattunk rá először Ausztrália és Kanada pénzügyi kártyavárára. Kiemeltük, hogy az ingatlanpiaci buborék előrejelzett kipukkanása alapjaiban rázhatja meg az ausztrál és kanadai pénzügyi- és bankrendszert. Nos, 21 hónap után térjünk vissza a két színhelyre.
Ausztrália, mint első dominó
A kenguruk földjén négy negyedév óta folyamatosan esnek az ingatlanárak. Ez az ausztrál háztartásoknál az elmúlt hét év legnagyobb vagyonvesztéséhez vezetett. Melbourne-ben a 2017-es csúcs óta 9,6 százalékkal csökkentek a lakásárak, Sydney-ben pedig 13,2 százalékkal, miközben az új építésekre kiadott engedélyek száma közel 40 százalékkal zuhant. Csupán emlékeztetőül tesszük hozzá, hogy a 2016-os év során a teljes ausztrál gazdasági növekedés 67 százaléka Sydney és Melbourne városainak ingatlanpiacáról jött, ahol a szövetségi kormányzatok mindent meg is tettek, hogy tovább fűtsék a robbanás szélén álló kazánt.
Káncz Csaba |
John Adams korábbi kormányzati tanácsadó 10 napja jelentette ki, hogy Ausztrália lehet az első dominó, amely eldől a globális gazdasági válságban. Adams párhuzamot vont a mai ausztrál és a 2007-es ír ingatlanválsággal, amely akkor egy teljes körű pénzügyi válságba torkollott. De míg 2007-ben az ír háztartások adósságállománya a GDP arányában 100 százalékon állt, ez az arány jelenleg 120 százalék Ausztráliában. 2007-ben az ír háztartások adóssága a rendelkezésre álló jövedelem arányában durván 200 százalékon állt, ez a mutató jelenleg Ausztráliában 188 százalék. Az ausztrál háztartások nettó vagyonának jelenleg mintegy kétharmada fekszik ingatlanban, ez az összeomlás előtt az írországi háztartásoknál 83 százalékon állt.
Valójában már jelenleg 400 ezer olyan ausztrál ingatlan-tulajdonos van, akik több jelzáloggal tartoznak, mint amennyi a házuk értéke. Más szóval, hiába is adnák el a házukat, akkor se tudnának a teljes adósságuktól megszabadulni.
Az LF Economics ingatlanár elemzői szerint idén további 15-25 százalékos zuhanásra van kilátás az ausztrál ingatlan piacon. Nem véletlen tehát, hogy az OECD tavaly decemberben felszólította a kormányt, hogy készítsen vészforgatókönyveket az ingatlanpiac „súlyos összeomlására” felkészülve.
Későn kapkod a kanadai jegybank
A kanadai háztartások adósságállománya mára elérte a GDP 100,2 százalékát, ezzel a legmagasabb arányt mutatva a G7 országok között. Míg egy évtizede a háztartások adóssága a rendelkezésre álló jövedelmek arányában 148 százalékon állt, ez a tavalyi negyedik negyedévben már 174 százalékra ugrott. A kanadai jegybank 2017 óta már ötször emelt kamatot – a jelenlegi 1,75 százalékos szintre –, így az ingatanárak esésnek is indultak. Ilyen jelenséget három évtizede nem tapasztaltak Kanadában.
Van honnan esni az áraknak, hiszen az elmúlt 15 évben az ország ingatlanárai átlagosan 337 százalékkal ugrottak meg, azon belül különösen Vancouver árai törtek az egekbe a kínai oligarchák és a felső középosztály pénzkimenekítése miatt. Tavaly azonban már Vancouverben is egyharmaddal estek a tranzakciók, az árak pedig közel 10 százalékkal kerültek lejjebb. A kanadai jegybank friss jelentése szerint a jelzáloghitelek növekedése 22 éves mélypontra esett az országban.