4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miután bebizonyosodott, hogy az orosz hackerek és propagandagépezet nagyban hozzájárult Donald Trump elnökválasztási győzelméhez, az Egyesült Államok sem várt tovább az ellenlépéssel. Obama csütörtök éjszaka kihajított az országból több tucat diplomatát és szankciókat vezet be hírszerzési szervezetekkel szemben.

Nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hackerei kamuoldalai óriási szerepet játszottak abban, hogy Donald Trump nyerte az Egyesült Államok elnökválasztását, de most Obamán a sor, hogy utoljára még visszavágjon: csütörtök éjszaka a még hivatalban lévő elnök 35 diplomáciai kapcsolatokkal rendelkező személyt utasított ki az országból és két orosz hírszerzési szervezettel szemben vezet be szankciókat.

A New York Times tájékoztatása szerint a szervezeteken belül 4 magas rangú tisztviselőt is kémkedéssel vádolnak, miután az amerikai hírszerzés bizonyosságot szerzett abban, hogy Hillary Clinton email-botrányát a Kreml megrendelésére robbantották ki orosz állami hackerek azzal, hogy ellopták a leveleket, majd kiszivárogtatták őket.

Az amerikai hatóságok két ingatlant is lezártak az országban, amelyek vélhetően az orosz hírszerzést segítették, de az még egyelőre nem bizonyított, hogy a számítógépes betöréseket innen indították volna.

Trumpnak kell lépnie

Ahhoz, hogy a szankciók valóban hatályba lépjenek, Donald Trump megválasztott elnöknek kell döntést hoznia beiktatása után a következő hónapban. Trump egy Twitter-bejegyzésében azt ígérte, hogy meghallgatja a hírszerzés eredményeit, amelyek szerint az oroszok segítették az ingatlanmogult az elnöki posztra. Trump ugyanakkor azt is írta "itt az ideje továbblépni ezen".

Obama Hawaii szigetén beszélt az incidensről: szerinte formális és informális úton is jelezték az orosz kormánynak, hogy hagyja békén az Egyesült Államok választását, ez azonban nem történt meg, így a lépést szükségesnek ítélték. A leköszönő elnök még utasítást adott arra, hogy az Egyesült Államok felkészüljön további digitális támadásra és propagandára, ugyanakkor kilátásba helyezte azt is, hogy segítenek megakadályozni a hasonló eseteket a közelgő német és francia választásokon is, ahol szintén orosz befolyást vélnek felfedezni a populista mozgalmak térnyerése mögött.

Pedig ez a kapcsolat működhetett  volna!

Az oroszok is megszólaltak Obama hirtelen döntése kapcsán: Dimitri S. Peskov, Putyin szóvivője szerint ezzel az elnök csak alá akarja ásni az orosz-amerikai kapcsolatokat, illetve így akarja megnehezíteni Donald Trump dolgát a külpolitikai kérdésekben. Konstantin Kosacsev, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának vezetője egyenesen ezt mondta az Interfaxnak: "ilyet nem a béna kacsák csinálnak, hanem a politikai hullák".

A mostani szankciók ugyanakkor enyhébbek, mint amelyek az ukrajnai megszállás után léptek életbe: akkor gazdasági szankciókat vezettek be a nyugati szövetségesek és több tucat, Putyinhoz közeli ember került feketelistára.

Hasonló eset két éve történt az Egyesült Államokban, amikor Észak-Korea állami hackerei betörtek a Sony Pictures Entertainment rendszerébe, hogy az adatok ellopása mellett megakadályozzák a "The Interview" című film moziba kerülését, amely egy, a CIA által Kim Dzsongun ellen szervezett merényletről szóló kitalált vígjáték. Akkor Obama azt mondta, hogy ez a szólásszabadság elleni harc egy új frontja.

A mostani betörésekkel kapcsolatban az FBI és a Nemzetbiztonsági Hivatal nemrégiben bemutatott néhány bizonyítékot is: vírusok és hálózati címek vezethetők vissza az orosz félhez, egyelőre azonban nem sikerült a felsőbb körökhöz nyomot találni.

Fontos, de nem elég

Független szakértők szerint Obama lépései szükségesek, de messze nem elegendők: ha a közvéleményt nem sikerül az oroszok ellen hangolni, akkor Putyin sem veszíthet sokat, így folytatják a támadásokat. John P. Carlin - aki az észak-koreai, kínai és iráni hackerek ügyén is dolgozott - viszont azt mondja, egyértelmű üzenete van a szankcióknak: "ha megsérted az online tér szabályait, kiderítjük, hogy csináltad és meglesznek a következmények."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG