Nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök hackerei kamuoldalai óriási szerepet játszottak abban, hogy Donald Trump nyerte az Egyesült Államok elnökválasztását, de most Obamán a sor, hogy utoljára még visszavágjon: csütörtök éjszaka a még hivatalban lévő elnök 35 diplomáciai kapcsolatokkal rendelkező személyt utasított ki az országból és két orosz hírszerzési szervezettel szemben vezet be szankciókat.
A New York Times tájékoztatása szerint a szervezeteken belül 4 magas rangú tisztviselőt is kémkedéssel vádolnak, miután az amerikai hírszerzés bizonyosságot szerzett abban, hogy Hillary Clinton email-botrányát a Kreml megrendelésére robbantották ki orosz állami hackerek azzal, hogy ellopták a leveleket, majd kiszivárogtatták őket.
Az amerikai hatóságok két ingatlant is lezártak az országban, amelyek vélhetően az orosz hírszerzést segítették, de az még egyelőre nem bizonyított, hogy a számítógépes betöréseket innen indították volna.
Trumpnak kell lépnie
Ahhoz, hogy a szankciók valóban hatályba lépjenek, Donald Trump megválasztott elnöknek kell döntést hoznia beiktatása után a következő hónapban. Trump egy Twitter-bejegyzésében azt ígérte, hogy meghallgatja a hírszerzés eredményeit, amelyek szerint az oroszok segítették az ingatlanmogult az elnöki posztra. Trump ugyanakkor azt is írta "itt az ideje továbblépni ezen".
Obama Hawaii szigetén beszélt az incidensről: szerinte formális és informális úton is jelezték az orosz kormánynak, hogy hagyja békén az Egyesült Államok választását, ez azonban nem történt meg, így a lépést szükségesnek ítélték. A leköszönő elnök még utasítást adott arra, hogy az Egyesült Államok felkészüljön további digitális támadásra és propagandára, ugyanakkor kilátásba helyezte azt is, hogy segítenek megakadályozni a hasonló eseteket a közelgő német és francia választásokon is, ahol szintén orosz befolyást vélnek felfedezni a populista mozgalmak térnyerése mögött.
Pedig ez a kapcsolat működhetett volna!
Az oroszok is megszólaltak Obama hirtelen döntése kapcsán: Dimitri S. Peskov, Putyin szóvivője szerint ezzel az elnök csak alá akarja ásni az orosz-amerikai kapcsolatokat, illetve így akarja megnehezíteni Donald Trump dolgát a külpolitikai kérdésekben. Konstantin Kosacsev, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának vezetője egyenesen ezt mondta az Interfaxnak: "ilyet nem a béna kacsák csinálnak, hanem a politikai hullák".
A mostani szankciók ugyanakkor enyhébbek, mint amelyek az ukrajnai megszállás után léptek életbe: akkor gazdasági szankciókat vezettek be a nyugati szövetségesek és több tucat, Putyinhoz közeli ember került feketelistára.
Hasonló eset két éve történt az Egyesült Államokban, amikor Észak-Korea állami hackerei betörtek a Sony Pictures Entertainment rendszerébe, hogy az adatok ellopása mellett megakadályozzák a "The Interview" című film moziba kerülését, amely egy, a CIA által Kim Dzsongun ellen szervezett merényletről szóló kitalált vígjáték. Akkor Obama azt mondta, hogy ez a szólásszabadság elleni harc egy új frontja.
A mostani betörésekkel kapcsolatban az FBI és a Nemzetbiztonsági Hivatal nemrégiben bemutatott néhány bizonyítékot is: vírusok és hálózati címek vezethetők vissza az orosz félhez, egyelőre azonban nem sikerült a felsőbb körökhöz nyomot találni.
Fontos, de nem elég
Független szakértők szerint Obama lépései szükségesek, de messze nem elegendők: ha a közvéleményt nem sikerül az oroszok ellen hangolni, akkor Putyin sem veszíthet sokat, így folytatják a támadásokat. John P. Carlin - aki az észak-koreai, kínai és iráni hackerek ügyén is dolgozott - viszont azt mondja, egyértelmű üzenete van a szankcióknak: "ha megsérted az online tér szabályait, kiderítjük, hogy csináltad és meglesznek a következmények."