A kormány még júliusban hozta létre az Autonóm Likviditási Alapot a nagy önállósággal rendelkező tartományi kormányok számára, mivel többüknek gondot jelenthet, hogy év végéig refinanszírozzák lejáró adósságukat. Hárman - a csőd közelébe jutott Valencia, a korábban a pénzügyi segítséget valósággal követelő Katalónia valamint Murcia - már éltek a lehetőséggel, legutóbb a barcelonai Generalitat jelentette be igényét a mentőcsomagra. Figyelembe véve azonban a tartományok lejáró adósságát, valószínű, hogy a mentőalap év végére teljesen kiürül.
Madrid bajban? János Károly spanyol király és Mariano Rajoy kormányfő |
Mivel a piacokról nem tudná magát finanszírozni, Valencia 3,5 milliárd euróra, Katalónia tegnap 5 milliárd euróra, Murcia pedig 300 millió euróra nyújtotta be igényét. A következő "áldozat" pedig a megszorításokkal folyamatosan hasztalan próbálkozó Andalúzia lehet.
A kormány a tartományi mentőalapba 18 milliárd eurót pakolt, egyrészt mert a lejáró adósságok tükrében úgy ítélték meg, hogy ennyi differenciáltan elég lehet a tartományoknak, másrészt azért, mert úgy gondolták, egy ekkora puffer megnyugtathatja a piacokat, hogy Spanyolország teljesíteni tudja az év végére vállalt hiánycélt (tavaly többek között a tartományok túlköltekezése miatt szállt el a deficit).
Az összes tartomány második félévben lejáró adóssága azonban eléri 15,6 milliárd eurót, egyre több jel mutat arra, hogy a mentőalap kiszáradhat év végére és csak tűzoltásra lehet elegendő ez az összeg.
A mentőcsomagot több forrásból szedte össze az elmúlt hónapokban több megszorító intézkedést is bejelentő Rajoy-kabinet, egy részét a nemzeti lottótársaság nyereségéből állták (6 milliárd euró), fizettek bele a pénzügyi cégek (8 milliárd) valamint maga az államkincstár (4 milliárd) is beszállt.
Csak két jó tanuló akad
A spanyol kormányzat kommunikációs gépezete nem győzi hangsúlyozni, nem mentőcsomagról van szó, hanem a nehéz helyzetbe került tartományok "likviditási helyzetének javításáról". Hiába azonban a kommunikációs trükközés, a tartományok egy része valószínűleg nem tudja majd tartani a kormány által megszabott, a tartományi össztermékekhez mért 1,5%-os deficitet év végén. Prognózisok szerint a tizenhétből csak 2 autonóm közösség tudja majd tartani ezt a szintet: Navarra és Galicia (mindkettő megszorításokat vezetett be, 1,2%-os hiányt érhetnek el év végére). Ezzel szemben Katalónia a kitűzött cél kétszeresét, 2,5%-os deficitet, míg Castilla-La Mancha ennél is többet, 3,1%-os hiányt hozhat össze 2012 végére.
A mostani keretből már csak 9 ,2 milliárd euró hívható le, jóformán a három tartomány elvitte a teljes alap felét. Bár sok tartománynak a nominális adóssága nem tűnik soknak - főleg a mediterrán tartományok lejáró adóssága mellett -, a kisebb tartományok gazdasági teljesítőképességükhöz mérten szintén nyakig ülnek a hitelekben. A két "jó tanuló" mellett tulajdonképpen 12 tartomány "pályázhat" még a mentőalapban lévő összegre. Valószínű, hogy ilyen igénnyel nem fog mindegyikük előállni, de a tartományi kormányok csak nagyon lassan és nehezen tudják átverni a megszorító intézkedéseket. Ebben amúgy nagy mozgásterük van, hiszen a tartományi státusz nagy önállóságot biztosít az egyes autonóm közösségeknek.
Megszorításokra van szükség, nem segélyre
A kormány kész arra, hogy 2013-ban is javítsa a tartományok likviditási helyzetét, de valószínűleg csak szigorúbb feltételek mellett lesz erre hajlandó. A jelenleg kiutalásra váró eurómilliárdok azonban így sem jelentenek tartós megoldást, hiszen abból a kérvényező tartományi kormányok csak az idei kötelezettségeiket tudják állni.
Tartományi szinten is komoly megszorítások várhatnak a spanyolokra, hiszen a helyi kormányok vethetnek ki például adót, de valószínűleg hozzányúlnak a szociális segélyekhez, átszabhatják az oktatási és az egészségügyi rendszert, a közösségi közlekedést. A tartományi közigazgatási rendszerek a következő években rengeteg közszolgától szabadulhatnak meg, ha nem, akkor egy durvább fizetéscsökkentést is a nyakukba kaphatnak a hivatalnokok (Valencia már bejelentett egy leépítései tervet, Andalúziában hatalmas emiatt a felháborodás). Madridban már a metróhálózat privatizációján is elgondolkoztak. Vége a jó világnak?