Az ehhez szükséges törvénymódosító javaslatokat a kormány szerdán jóváhagyta, és még a nap folyamán megküldi egyeztetésre az Európai Központi Banknak - tudatta közös közleményben Szijjártó Péter és Giró-Szász András.
Brüsszelben szerdán jelentették be, hogy két témában - az adatvédelmi hatóság függetlensége és a bírói tevékenység felső korhatára tekintetében - az Európai Bizottság folytatja Magyarország ellen a gyorsított kötelezettségszegési eljárást, a központi bank függetlenségét illetően pedig további tájékoztatást kér a magyar kormánytól. Ez utóbbi ügyben az EB korábban 6 aggályának adott hangot, ebből 5 ügyet sikerült rendezni, az MNB-elnök javadalmazásáról tart még a vita (a 90% tehát itt sem jön ki).
Megkerestük a Miniszterelnökség sajtóirodáját is. Az alábbi kérdésekre várjuk a választ: - Mi alapján jön ki a 90% az említett ügyek kapcsán? - Úgy értesülünk, hogy ma az Európai Bizottság napirendjén csak az eddig is gyorsított eljárásban tárgyalt 3 ügy szerepelt, ebből kettő ügyben folytatódik az eljárás, a harmadikban sem szüntették meg - itt sem értelmezhető a 90%. - Mire vonatkozik ezek alapján a közleményükben szereplő "az Európai Bizottság az általa kezdeményezett ügyek" kitétel? Megkaptuk a válaszokat >>> |
Érthetetlen ugyanakkor, hogy milyen 90%-ről beszél a kormányzati kommunikáció két arca, Szijjártó Péter és Giró-Szász András. A ma napirendre tűzött, eddig is gyorsított eljárásban tárgyalt három eljárásból kettőt új szakaszba léptetnek, az MNB-törvénnyel kapcsolatos eljárást pedig egyelőre jegelik. Ezenkívül az EB több ügyben információkat kért még Budapesttől, melyekkel kapcsolatban aggályai vannak, de kötelezettségszegési eljárást nem indított.
Az Európai Bizottság január 17-én indította meg Magyarország ellen az eljárásokat. Egy hónapot adott a válaszadásra, most pedig a határidőre beérkezett magyar válaszokra reagált. Az uniós eljárásrend értelmében ha a brüsszeli bizottságot nem elégíti ki az indoklással alátámasztott véleményére adott tagállami válasz sem, akkor az ügy a luxembourgi székhelyű Európai Bíróság elé vihető.
Most, a második szakaszban - az ügyek sürgető voltára hivatkozva - szintén egy hónapot adnak Magyarországnak a válaszadásra, szemben az ilyen eljárások esetében általában szokásos két hónappal.