3p
Oroszország várhatóan csak a legvégső lehetőségként folyamodna a tőkeáramlási korlátozások bevezetéséhez, ám bárki vetette is fel ezt a lehetőséget, "nem járt el túl bölcsen" - vélekedtek londoni pénzügyi elemzők azokra a piacon elterjedt keddi beszámolókra reagálva, amelyek szerint orosz illetékesek tőkekorlátozásokat vettek fontolóra a nagyarányú tőkemenekítés miatt.

Azt sem tudják, ki mondta ki először

Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza az értesülés elterjedése utáni kommentárjában hangsúlyozta: egyelőre az sem világos, hogy a kormány vagy az orosz jegybank illetékeseitől származnak-e a kijelentések, és az sem, hogy milyen beosztású és befolyású döntéshozók beszéltek a tőkekorlátozásról.

Shearing szerint mindenesetre úgy tűnik, hogy miután az orosz gazdaságból az idén eddig kimenekített tőke értéke közelít a 100 milliárd dollárhoz - az éves orosz hazai össztermék (GDP) 4,5 százalékához -, egyesek elkezdték megkérdőjelezni a 2006-ban végrehajtott tőkeliberalizáció fenntarthatóságát.

Nincs konszenzus

A Capital Economics vezető londoni elemzője ugyanakkor kiemeli azt is, hogy Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke éppen a múlt héten jelentette ki, hogy tőkekorlátozások bevezetésének "nem lenne értelme". Ez legalábbis arra vall, hogy a tőkekorlátozások hasznáról nincs konszenzus az orosz gazdaságpolitikai döntéshozatal felső szintjén - fogalmaz a Capital Economics londoni főközgazdásza.

Shearing szerint mindez nem jelenti azt, hogy Oroszország nem vezet be valamilyen formájú tőkekorlátozást, ha a tőkekiáramlás folytatódik.

Nem túl okos dolog tőkekorlátozásról beszélni

Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó főközgazdásza keddi kommentárjában azt a véleményét emelte ki, hogy a tőkekorlátozások puszta felemlítése is tovább gyorsíthatja a tőkemenekítést, ezért "nem tűnik túl okos dolognak" e lehetőség kilátásba helyezése.

Ash kiemelte azt is, hogy 2008-2009-ben, a Lehman Brothers amerikai nagybank összeomlása utáni globális pénzügyi pánikhelyzetben a rubel szélsőséges eladási nyomás alá került, az orosz gazdaságból pedig 200 milliárd dollár magántőkét menekítettek ki - a kétszeresét az idei évre várt kiáramlásnak -, annak idején azonban nem vetődött fel a tőkekorlátozások lehetősége. Ha ennek az eszköznek az alkalmazása most bármiféle támogatást kapna az orosz vezetésen belül, az az eddig általánosságban liberális orosz makrogazdasági politika figyelemreméltó módosulását jelezné - vélekedett a Standard Bank vezető londoni elemzője.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
Makro / Külgazdaság Elviheti a lottóötöst Orbán Viktor dél-amerikai barátja?
Litván Dániel | 2024. május 15. 05:43
Hatalmas kincs rejlik az argentin föld alatt, az új elnök külföldi tőkét bevonva pörgetné fel a termelést olyan szintre, hogy a világpiacon is komoly játékost csináljon országából. Vannak azért akadályok is a nagyszabású tervek útjában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG