Kim Dzsongun az április 15-i katonai parádén. Azt állítják, ekkor készült ellene merénylet. Fotó: EPA/How Hwee Young |
Ahogy arról már korábban írtunk, a dél-koreai Újraegyesítési Minisztérium még tavaly év végén adott ki egy előrejelzést, amely azzal számolt, hogy Észak-Korea 2018-ban megkezdi a tárgyalásokat az Egyesült Államokkal nukleáris programjáról, valamint normalizálja a viszonyát Dél-Koreával. Az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un nem is várt sokat, az év első napján baráti jobbot nyújtott a déli szomszédjának, amit a másik fél el is fogadott, és így végül január 9-re írták ki a megbeszélést, ami le is zajlott (Korea 10 órával jár előttünk időben).
Lassan szövődik a barátság
A tárgyalások (amire egyébként két éve nem volt példa) eredményesen zárultak, mindkét fél elégedetten távozott a Béke Házában tartott megbeszélésről. A Reuters cikke szerint a felek komolyan, de optimistán álltak a tárgyaláshoz, és végül megegyeztek abban, hogy Észak-Korea nem csak delegációt küld majd Dél-Koreába a téli olimpia alkalmából februárban, de sportolókat és szurkolói csapatot is. Észak-Korea gyakorlatilag minden nyári olimpián ott volt a közelmúltban, a téli részvétel azonban eseti – legutoljára 2010-ben indultak sportolók észak-koreai zászló alatt a vancouveri olimpián.
A játékok idejére - és a békét erősítendő - még a hadgyakorlatról is lemondott Dél-Korea és Amerika. >>> |
Egyébként idén is terveztek indulni, két műkorcsolyázó, Ryom Tae-ok és Kim Ju-sik indulhatott volna a játékokon, ám az észak-koreai olimpiai bizottság egész egyszerűen nem küldte meg a nevezésüket az október 30-i határidőig. Bár a határidőt lekésték, a mostani tárgyalások úgy tűnik, végül mégis megszerzik a jogot a két sportolónak arra, hogy átléphessék a déli határt - ez egyébként szigorúan tilos az északi lakosságnak. Észak- és Dél-Korea között sosem kötöttek békét, 1953-ban mindössze tűzszünetet kötöttek, így az ilyen tárgyalások – még ha a sport kapcsán is történnek – de lépések a béke irányába. A déli fél részéről felmerült, hogy a játékokon a két Korea sportolói együtt vonuljanak majd be a nyitóünnepségen.
További intézkedések jönnek
A téli olimpia mellett a közelgő holdújév is további baráti intézkedésekre ad lehetőséget, a két fél egyebek mellett tárgyalt arról, hogy az újév alkalmából ismét lehetőség lesz a két országba szakadt családok egyesítésére – sokak így több évtized után először találkozhatnak rég nem látott rokonaikkal. Szöul emellett javaslatot tett arra, hogy folytassanak tárgyalásokat a katonai feszültség leépítéséről is.
Az ügyben megszólalt Donald Trump amerikai elnök is, ők ugyanis egyelőre várakozó álláspontot vettek fel a koreai kérdésben, noha Kim Dzsong Unék jelezték, hogy Dél-Korea után az Egyesült Államokkal is szívesen tárgyalóasztalhoz ülnének. Trump szerint a mostani tárgyalások „jó, hogy megtörténtek”, és amint szükség lesz rá – például katonai kérdések megvitatásában – úgy Amerika is kész beszállni a megbeszélésbe. Ameddig azonban csak a sportról van szó, egyelőre kivárnak.