4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A helyhatósági választások megrázták Itáliát. Renzi miniszterelnök októberben lemond, ha nem kapja meg a támogatást alkotmányos reformjaihoz. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk végzetes csapást jelenthetne a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszer számára, ahol a nem teljesítő hitelek tömege eléri a GDP 12 százalékát.

Az elmúlt napok olasz helyhatósági választásai megmutatták, hogy az országban többségben vannak a radikális változásokat követelők.

Eddigi legnagyobb győzelmét érte el a mozgalomból és protestpártból az olasz politika egyik meghatározó erejévé előlépő 5 Csillag Mozgalom (M5S), amelynek jelöltje, a 37 éves Virginia Raggi győzött Rómában és ezzel ő lett a város 2769 éves történetének első női polgármestere. A római polgárok nyilvánvalóan már torkig vannak a politika és a maffia összefonódásaiból, a korrupciós botrányokból és a romló közszolgáltatásokból.

Mit akar az M5S?

A rómaiak egy olyan jelöltre bízták a 3 milliós világváros vezetését, aki híján van bármifajta érdemleges politikai tapasztalatnak és egy olyan pártot képvisel, amelynek nincsen egy épkézláb programja – mármint azon kívül, hogy be kell jelenteni az államcsődöt és vissza kell hozni a lírát, hogy az országot kiszabadítsák a német kereskedelmi szorításból.

A hagyományos pártokat a mamelukjaikkal együtt tehát a polgárok kihajították a történelem szemétdombjára. Különösen a frusztrált jobboldali szavazók ikszeltek a M5S mozgalomra, hogy kirántsák a szőnyeget a baloldali jelöltek alól. Ez alatt a baloldali szavazók inkább otthon maradtak, mert nekik Renzi kormányzása nem tűnik igazi baloldalinak.

Renzi türelme is fogy

A harag által életre hívott ’elutasítók egyesülése’ most azzal a veszéllyel járhat, hogy Renzi miniszterelnök reform-programját is ugyanazzal a lendülettel kihajítják. Márpedig Renzi októberben népszavazást akar tartani a tervezett alkotmányos reformjairól, és elejét venni a politikai patthelyzeteknek. Ez magában foglalná a felsőház létszámának és hatalmának radikális megkurtítását. Eddig a két, egyenlő hatalmú parlamenti kamara ízekre szedte a törvényjavaslatait és ebből a miniszterelnöknek elege van. Ha azonban nem sikerül átvinnie az akaratát, akkor Renzi távozik a posztjáról és előrehozott választások jönnek.

Már két és fél éve, hogy Matteo Renzi megalakította kormányát Rómában. A 42 éves kormányfő lassanként beindította 1948 óta a legkomolyabb alkotmányreformot, átalakította a választási rendszert, rugalmasabbá tette a munkaerőpiacot és oktatási reformba („Buona Scuola”) is belevágott.

Az elmúlt időszakban Renzi sokat tett az elaggott politikai rendszer megújítására. Saját pártjának régi gárdáját eltávolította, aztán kisiklatta Berlusconi pályáját – amellyel az olasz jobboldal hirtelen vezető nélkül találta magát. De tavaly már beszámoltunk róla, hogy a dinamikus miniszterelnök hamar szembetalálta magát a múlt démonaival. A pazarlás, a korrupció és a maffia mélyen beivódtak Olaszország politikájának és társadalmának mindennapjaiba. Egy 2014 decemberi felmérés szerint az olaszok csupán három százaléka gondolja, hogy a politikusok bármit is tesznek értük, és csak 15%-nak van bármilyen bizodalma az olasz állam iránt.

A feladatok pedig gigantikusak

Az államadósság továbbra is az egekben. Aránya a GDP-hez képest 133 százalékon áll, amely az EU-ban csupán Görögországban magasabb. A GDP 8 százalékkal, az ipari termelés pedig 25 százalékkal alacsonyabb szinten áll, mint a 2008-as krízist megelőzően.

Káncz Csaba

A fiatalkori munkanélküliség közel áll a 40 százalékhoz. Az ország stagnálása súlyos struktúrális gyengeségekre vezethetők vissza. Az EU-n belül Olaszországban legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, és a negyedik legmagasabb arányban vannak olyanok a népességben, akik csupán alapfokú végzettséggel bírnak. Sajnos ez a visszamaradottság a fiatal generációra is érvényes, így pedig hosszú idő kerül, hogy ezen trendek megváltozzanak.

Az olasz kormány most imádkozhat, hogy a britek többsége holnap ne döntsön a kilépés mellett. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk újra megrázná alapjaiban a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszert, amelyben a nem teljesítő hitelek tömege egyes becslések szerint eléri a GDP 12 százalékát. A helyhatósági választásokon meggyengült Renzi-kormányzatnak pedig nem igazán van puskapora egy komolyabb sokk kivédésére.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG