4p
A helyhatósági választások megrázták Itáliát. Renzi miniszterelnök októberben lemond, ha nem kapja meg a támogatást alkotmányos reformjaihoz. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk végzetes csapást jelenthetne a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszer számára, ahol a nem teljesítő hitelek tömege eléri a GDP 12 százalékát.

Az elmúlt napok olasz helyhatósági választásai megmutatták, hogy az országban többségben vannak a radikális változásokat követelők.

Eddigi legnagyobb győzelmét érte el a mozgalomból és protestpártból az olasz politika egyik meghatározó erejévé előlépő 5 Csillag Mozgalom (M5S), amelynek jelöltje, a 37 éves Virginia Raggi győzött Rómában és ezzel ő lett a város 2769 éves történetének első női polgármestere. A római polgárok nyilvánvalóan már torkig vannak a politika és a maffia összefonódásaiból, a korrupciós botrányokból és a romló közszolgáltatásokból.

Mit akar az M5S?

A rómaiak egy olyan jelöltre bízták a 3 milliós világváros vezetését, aki híján van bármifajta érdemleges politikai tapasztalatnak és egy olyan pártot képvisel, amelynek nincsen egy épkézláb programja – mármint azon kívül, hogy be kell jelenteni az államcsődöt és vissza kell hozni a lírát, hogy az országot kiszabadítsák a német kereskedelmi szorításból.

A hagyományos pártokat a mamelukjaikkal együtt tehát a polgárok kihajították a történelem szemétdombjára. Különösen a frusztrált jobboldali szavazók ikszeltek a M5S mozgalomra, hogy kirántsák a szőnyeget a baloldali jelöltek alól. Ez alatt a baloldali szavazók inkább otthon maradtak, mert nekik Renzi kormányzása nem tűnik igazi baloldalinak.

Renzi türelme is fogy

A harag által életre hívott ’elutasítók egyesülése’ most azzal a veszéllyel járhat, hogy Renzi miniszterelnök reform-programját is ugyanazzal a lendülettel kihajítják. Márpedig Renzi októberben népszavazást akar tartani a tervezett alkotmányos reformjairól, és elejét venni a politikai patthelyzeteknek. Ez magában foglalná a felsőház létszámának és hatalmának radikális megkurtítását. Eddig a két, egyenlő hatalmú parlamenti kamara ízekre szedte a törvényjavaslatait és ebből a miniszterelnöknek elege van. Ha azonban nem sikerül átvinnie az akaratát, akkor Renzi távozik a posztjáról és előrehozott választások jönnek.

Már két és fél éve, hogy Matteo Renzi megalakította kormányát Rómában. A 42 éves kormányfő lassanként beindította 1948 óta a legkomolyabb alkotmányreformot, átalakította a választási rendszert, rugalmasabbá tette a munkaerőpiacot és oktatási reformba („Buona Scuola”) is belevágott.

Az elmúlt időszakban Renzi sokat tett az elaggott politikai rendszer megújítására. Saját pártjának régi gárdáját eltávolította, aztán kisiklatta Berlusconi pályáját – amellyel az olasz jobboldal hirtelen vezető nélkül találta magát. De tavaly már beszámoltunk róla, hogy a dinamikus miniszterelnök hamar szembetalálta magát a múlt démonaival. A pazarlás, a korrupció és a maffia mélyen beivódtak Olaszország politikájának és társadalmának mindennapjaiba. Egy 2014 decemberi felmérés szerint az olaszok csupán három százaléka gondolja, hogy a politikusok bármit is tesznek értük, és csak 15%-nak van bármilyen bizodalma az olasz állam iránt.

A feladatok pedig gigantikusak

Az államadósság továbbra is az egekben. Aránya a GDP-hez képest 133 százalékon áll, amely az EU-ban csupán Görögországban magasabb. A GDP 8 százalékkal, az ipari termelés pedig 25 százalékkal alacsonyabb szinten áll, mint a 2008-as krízist megelőzően.

Káncz Csaba

A fiatalkori munkanélküliség közel áll a 40 százalékhoz. Az ország stagnálása súlyos struktúrális gyengeségekre vezethetők vissza. Az EU-n belül Olaszországban legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, és a negyedik legmagasabb arányban vannak olyanok a népességben, akik csupán alapfokú végzettséggel bírnak. Sajnos ez a visszamaradottság a fiatal generációra is érvényes, így pedig hosszú idő kerül, hogy ezen trendek megváltozzanak.

Az olasz kormány most imádkozhat, hogy a britek többsége holnap ne döntsön a kilépés mellett. Egy Brexit esetén bekövetkező EU periféria-sokk újra megrázná alapjaiban a rendkívül sérülékeny olasz bankrendszert, amelyben a nem teljesítő hitelek tömege egyes becslések szerint eléri a GDP 12 százalékát. A helyhatósági választásokon meggyengült Renzi-kormányzatnak pedig nem igazán van puskapora egy komolyabb sokk kivédésére.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
Makro / Külgazdaság Elviheti a lottóötöst Orbán Viktor dél-amerikai barátja?
Litván Dániel | 2024. május 15. 05:43
Hatalmas kincs rejlik az argentin föld alatt, az új elnök külföldi tőkét bevonva pörgetné fel a termelést olyan szintre, hogy a világpiacon is komoly játékost csináljon országából. Vannak azért akadályok is a nagyszabású tervek útjában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG