Pozitívnak látja az Európai Bizottság az unió elkövetkező gazdasági helyzetét - áll az intézmény tavaszi gazdasági előrejelzésében. 2015-re 1,5 százalékos, 2016-ra pedig közel két százalékos GDP- növekedésre számítanak az elemzők az Európai Unióban.
Az uniós tagországok várható GDP-növekedése 2015-ben. Forrás: Európai Bizottság / Privátbankár.hu |
A dokumentum alapján a fogyasztás növekedése lendíthet a gazdasági teljesítményen, a bővülés pedig leginkább átmeneti hatásoknak köszönhető, úgy mint az alacsony olajár, a gyengülő euró és az Európai Központi Bank januári mennyiségi enyhítő programja.
Gyűlnek azért a fellegek
Megjegyzik ugyanakkor, hogy a feszült helyzet Oroszországgal és az egyes tagállamok foglalkoztatottsági rátái aggodalomra adnak okot. Az előrejelzés szerint azonban a várható idei 9,6 százalékos munkanélküliség 2016-ban 9,2 százalékra esik.
Elégedettek hazánkkal
Magyarországgal kapcsolatban a bizottság kiemeli, hogy a 2014-es, meggyőző 3,6 százalékos GDP növekedés után lassuló iramot vehet fel a bővülés, így 2015-ben 2,4, 2016-ra pedig már csak 2,2 százalékos növekedést jósol az intézmény.
A előrejelzés azonban megjegyzi, hogy a növekedés hajtóereje áttevődhet a befektetésekről a lakossági fogyasztásra, köszönhetően a devizahiteles ügyek rendezésének és a reálbérek emelkedésének.
Ugyanakkor a lassuláshoz hozzájárul, hogy 2016-ra a korábbinál sokkal kevesebb uniós forrás érkezik hazánkba, amelyet eddig a befektetők költöttek el.
Tovább csökkenhet a munkanélküliség
Az Európai Bizottság tavaszi előrejelzése szerint a munkanélküliségi ráta is tovább csökken: a magánszektor bővülésével a cégek is bátrabban alkalmaznak új munkavállalókat, emellett a kormány is folytatná a közmunkaprogramot, így a tavalyi 7,7 százalékos munkanélküliségi ráta idén 6,8-ra, 2016-ban pedig kereken hat százalékra eshet.
Így alakulhat az infláció
Tavaly 0 százalékos infláció után idén is hasonló eredményt jósolnak az elemzők, 2016-ra viszont a árak 2,6 százalékos drágulását várják.
Rosszul állhatunk a régióban
Hazánk a gazdasági növekedés ellenére mégis rossz helyzetbe kerülhet hosszú távon: míg tavaly Magyarország bővült a legnagyobb iramban, a prognózis szerint 2015-re a környező országok nem csak hogy megtartják, de növelik is a bővülés sebességét, míg a miénk lassul.
Az Európai Bizottság 2015-re vonatkozó régiós előrejelzése. Piros: GDP növekedés Sárga: infláció Kék: munkanélküliségi ráta |
Magyarország 2016-ra irányzott 2,2 százalékos GDP növekedése mellett Románia 3,3 százalékkal számolhat, Lengyelország 3,4 százalékkal, Csehország 2,6, Szlovákia 3,4, Bulgária pedig 1,3 százalékkal növekedhet.
A foglalkoztatottság szempontjából arra a megállapításra jutott az elemzés, hogy az egész régióban csökkenni fog a munkanélküliség, leginkább Szlovákiában, ahol bőven 1 százalék feletti a várható javulás évről évre.