Sigmar Gabriel sürgeti, hogy az Európai Unió védje meg kulcsfontosságú iparágait az unión kívüli befektetőkkel szemben. A gazdasági miniszter a WirtschaftsWoche címú gazdasági lapnak írt cikkében kifejti, hogy az uniónak nemcsak a biztonsági és védelmi szektorokat kell óvnia, hanem az európai gazdaság jövője szempontjából stratégiai fontosságú ágazatokat is.
Nem áldozunk fel európai munkaerőt
"Megváltoztak azok a területek, ahol a jövőbeli prosperitás és értékteremtés magjai el vannak vetve. Számolnunk kell ezzel a változással" - hangsúlyozta a szociáldemokrata miniszter, aki az alkancellári posztot is betölti.
"Komolyan fel kell tenni magunknak a kérdést, hogy akarunk-e harmadik országokból olyan befektetőket, amelyek állami források révén nyomulnak be piacgazdaságunkba (...) nem vagyok hajlandó munkahelyeket és vállalatokat feláldozni a nyílt európai piac oltárán" - utalt a kínai befektetőkre Sigmar Gabriel.
A miniszter cikke a WirtschaftsWoche pénteki számában jelenik meg, két nappal Angela Merkel kancellár pekingi látogatása előtt. A kérdésnek az ad különleges aktualitást, hogy Midea kínai háztartásigép-gyártó májusban közölte: 4,6 milliárd euró értékben ajánlatot a német Kuka iparirobot- és berendezésgyártó vállalat felvásárlására.
Német részről kinyilvánították, hogy nincs ínyükre az ügylet, és a gazdasági minisztérium szóvivője kijelentette: Sigmar Gabriel szívesebben látna ugyan német vagy európai pályázót, de vállalati döntésről van szó, és a kormány nem avatkozik be.
Erőszakos bővülés
A Kuka a világ egyik vezető autóipari robot szállítója, világszerte 12 ezer alkalmazottja van. A Kuka a Kuka Robotics Hungária Ipari Kft. révén 1991 óta van jelen Magyarországon. A Kuka Robotics Hungária Ipari Kft.-nek Taksonyban és Füzesgyarmaton van telephelye, több mint 1000 munkavállalót foglalkoztat.
A Midea európai terjeszkedése beleillik a kínai stratégiába, amely előirányozza, hogy kínai érdekeltségű cégek 2020-ig megháromszorozzák, évi 100 ezerre növeljék az ipari robotok gyártását. Jelenleg mintegy 20 millió ipari robotot alkalmaznak világszerte, számuk évi átlagban 30 százalékkal nő.
Eközben Magyarországon
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a Kína és a közép- és kelet-európai országok (KKE) miniszteri tanácskozásán, a kelet-kínai Ningpóban beszélt arról, hogy Magyarországnak többszörösen is megérné ha Kína elnyeri a piacgazdasági státuszt az Európai Uniótól.
"Kína érdeklődése a térség iránt láthatóan növekszik és nekünk is az az érdekünk, hogy Kína számára az egész régió vonzó legyen. Ezáltal ugyanis Magyarországnak is több szerep jut" - jelentette ki miniszter.