“A forradalmak a történelem lokomotívjai” – A német Marxista-Leninista Párt választási plakátja Nürnbergben, 2017 |
Becslések szerint 65 ezer ember vett részt Chemnitzben (volt Karl-Marx-Stadt), egy baloldali koncerten, amely “mi vagyunk többen” jelszóval nyíltan az antifasiszták, baloldaliak találkozója volt. A Kraftklub nevű együttes által rendezett, de több banda által feldobott koncerten a rasszizmus, a múlt héten kitört szélsőjobboldali megmozdulások ellen akartak tiltakozni.
Amint arról beszámoltunk, másfél hete egy 35 éves férfi halt meg és két másik személy megsebesült egy késelésben. Emiatt egy iraki és szíriai személyt gyanúsítanak. Az eset után a szélsőjobboldal hajtóvadászatot indított a külföldiek ellen, és tüntetés-sorozatot szervezett, ahol szintén voltak sérültek.
De Chemnitz valójában már sok éve a szélsőjobb egyik fellegvára (illetve az egész környező Szászország). A “koncert vagy demonstráció?” kérdésre a Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint könnyű volt válaszolni, mindenki inkább az utóbbinak tekintette az esetet. A résztvevőket rendőrkordon kísérte, rendőrkamerák filmezték. A jobbos ellentüntetéseket nem engedélyezték.
Nem a gyilkosok mellett, hanem verőlegények ellen
A szélsőjobboldal azzal vádolta a koncert résztvevőit, hogy ünnepelnek, miután egy embert meggyilkoltak, és a gyilkosokat támogatják vele. A résztvevők szerint erről szó sincs, nem a gyilkosok mellett, hanem a városban garázdálkodó, emberekre vadászó, önbíráskodó újfasiszták ellen vannak. Egy perces néma megemlékezést tartottak a késelés áldozata és a neonáci támadások áldozatai emlékére egyaránt
Humoros politikai tévéműsor plakátja, a jobboldali populizmust gúnyolja, Popo=popsi (Nürnberg, 2017) |
A nacionalista, rasszista szélsőségeseket ellenségeik “bionémeteknek” csúfolják. A Frankfurter Allgemeine helyszíni tudósítója szerint míg a jobbos tüntetéseken túlnyomó részt fiatal férfiak masíroznak (időnként katonai vagy náci egyenruhákra emlékeztető barna, fekete öltözékben), addig a tegnapi koncert sokkal színesebb volt. Nők, tinédzserek, még gyerekek is sokan voltak a koncerten, lila haj, színes ruha, színes ékszer, bulizós hangulat, lazaság, mosoly.
Egy német-kubai baloldali is lehet hős?
Hogy minden még bonyolultabb legyen, a múltkori halálos áldozat nemcsak maga is bevándorló származású (német-kubai), hanem – amint a Die Zeit kommentárja írja – Facebook-profilja szerint inkább baloldali érzelmű volt. Ilyen személyeket távolról sem szoktak a szélsőjobbon németnek tekinteni, de ha iszlám vallásúak áldozatai, akkor úgy látszik, kivételt tesznek.
A lap idézi az Amadeu Antonio Alapítványt, amely szerint tavaly négy támadás történt menekültek szállásai ellen Németországban – naponta. A német bűnügyi statisztika ennek töredékéről tud.
Minden negyedik német külföldi?
A kommentár emlékeztet arra is, hogy a német lakosság negyede már bevándorló-gyökerekkel rendelkezik (legalább az egyik szülője bevándorló, 19,3 millió fő.) Így amikor a szélsőjobb bevándorlókra rendez hajtóvadászatot, akkor a lakosság negyedére rendez hajtóvadászatot.
“Big Data – Hogyan rombolják szét a szabadságot és a munkahelyeket?” – az AfD plakátja a szinte teljes foglalkoztatottságú Münchenben, 2016 |
A balos demonstráció-sorozat hetedikén Marburg városában folytatódik, a német politikusok egy része meg azon töri a fejét, hogy a kelet-németek miért ennyire elégedetlenek a sorsukkal és miért termelnek ki ennyi szélsőségest.
Sok elégedetlen NDK-s
Sokan az ottani “rendszerváltás”, a Berlini Fal leomlása utáni zavaros időkkel, például a privatizációval kapcsolatos igazságtalanságokkal magyarázzák ezt. Még a koncerten szereplő együtteseknek is vannak olyan dalszövegeik, hogy “keletiek vagyunk, lúzerek vagyunk”, gyakori életérzés arrafelé.
Most felmerült például, hogy a privatizációs szervezet, a Treuhandanstalt korábbi cselekményeit kivizsgáló tényfeltáró bizottságot kellene létrehozni. (A cselekmények vélhetően már elévültek.)
Neonáci népfront?
Erősödött az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt választói támogatottsága, amióta esetenként erőszakba forduló tüntetéseket tartanak Chemnitzben egy emberölés miatt – írta ma az MTI. Egy új felmérés szerint megelőzte a Német Szociáldemokrata Pártot (SPD) is, és előlépett Németország második számú politikai erejévé. Más közvélemény-kutatások is a párt erősödését jelzik.
Ugyanakkor a magyar hírügynökség is idézi Hajo Funke politológust, a németországi szélsőjobboldali szerveződések kutatóját, aki szerint az AfD a volt NDK területén egy “szélsőjobboldali népfront” része lett, “összeállt uszítókkal, rasszistákkal és erőszakoskodókkal, ami új fejlemény”. A keleti tartományokban tovább erősödhet a támogatottsága, de középtávon árthat az összefogás a szélsőjobbal.
Bal, Jobb, Bal, Jobb Németországban nemcsak szélsőjobb van, a baloldal, a szélsőbal is viszonylag erős. A szélsőjobboldali, nacionalista, idegenellenes AfD 12,6 százalékot kapott a tavaly szeptemberi választásokon. De a Linke nevű, részben az NDK volt állampártjának (SED) utódaiból, részben a szociáldemokraták egyik szárnyából létrejött párt is kapott 9,2 százalékot. Középen pedig a kereszténydemokrata CDU/CSU szövetség 32,9 százaléka mellett az SPD 20,5 százalékkal szerepelt. Kisebb, nem parlamenti szélsőbaloldali jellegű pártocskák is akadnak (a kicsi pedig sokszor hangerővel próbálja magára felhívni a figyelmet). A német bűnözési statisztikákban a politikailag motivált, szélsőjobboldalinak besorolt cselekményekhez hasonló súllyal szerepelnek a szélsőbaloldali indíttatású esetek is. Sok ilyen eset abból származik, amikor a két tábor tüntetői összecsapnak egymással, vagy például tiltott önkényuralmi jelképeket használnak, propagandaanyagokat terjesztenek. |