4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Erdogan most éppen Athénban játszotta el a török szultánt kővé dermedt vendéglátói előtt. Az elnök a látogatása alatt azt is kifejtette, hogy nemcsak a görög határokat, hanem a teljes régió határait meg akarja vitatni. Mára Ankara és a Nyugat viszonya mély válságba jutott és ezzel egy októberi felmérés szerint a török lakosság 68 százaléka is egyetért.
A kétnapos hivatalos látogatáson Görögoszágban tartózkodó Recep Tayyip Erdogan török köztársasági elnök (MTI/AP pool/Török elnöki sajtóhivatal/Kayhan Özer)

Múlt csütörtökön 65 év után először látogatott török elnök a görög fővárosba és Athén abban reménykedett, hogy a régi riválissal sikerül dűlőre jutni pár vitatott kérdésben és megerősíteni a kétoldalú viszonyt. De az egyre inkább szultáni allűröket felvevő Erdogan nagy ívben tett a diplomácia játékszabályaira és megdöbbent vendéglátóit szembesítette Ankara határmódosítási törekvéseivel. Ne felejtsük, ez a súlyos incidens két NATO-tagállam között zajlott le, amely egyben mutatja a védelmi szövetség jelenlegi állapotát is.

Revansista Erdogan

Ahogyan a transzatlanti viszonyban és intézményeiben folyamatosan érezhetjük a második világáború utáni konstrukció lemorzsolódását, úgy a Közel-Keleten és a Kelet-Mediterráneumban az első világháború után összetákolt békerendszer a szemünk előtt roppan meg. Az 1916-os Sykes–Picot-egyezmény egy titkos szerződés volt Párizs és London között, melyben felosztották egymást között az összeomlás szélén álló Oszmán Birodalom egy részét. Ez alapján az angolok kapták volna a mai Jordánia és Dél-Irak, valamint Haifa területét, a franciáké lett volna Anatólia délkeleti része, Észak-Irak, Szíria és Libanon. Anglia és Franciaország később a Népszövetség segítségével bizonyos módosításokkal ugyan, de érvényt szerzett az egyezményben foglaltaknak, így az a 21. század elején is fennálló határok alapja lett.

Ankara mára nyíltan megkérdőjelezi a lausanne-i békeszerződést, amelyet 1923-ban írt Törökország és az első világháborúban győztes antanthatalmak a svájci Lausanne-ban. A szerződés nem csak az új határokat fektette le, hanem egy millió ortodox keresztényt Törökország elhagyására kényszerített, míg a másik oldalon 400 000 muszlimnak kellett Görögországból Törökországba áttelepülnie. Erdogan most a látogatása alatt egy interjúban azt is kifejtette, hogy nemcsak a görög határokat, hanem a teljes régió határait meg akarja vitatni. Valóban, az 1923-as békeszerződés az iraki és a szír határ kérdését is rendezte.

Devlet Bahceli, a török nacionalista MHP párt vezetője – és egyben Erdogan elnök szövetségese –, már idén tavasszal kijelentette, hogy az Égei-tenger keleti része „görög megszállás alatt van”. Hozzátette, hogy a török hadsereg „a görögöket a tengerbe fogja kergetni”. Erdogan maga is az elmúlt egy évben sorozatosan megkérdőjelezte az 1923-as határokat. „Ha az a békeszerződés nem lenne, akkor ma Törökország nem 780 ezer négyzetkilométer nagyságú lenne, hanem 4 millió”, hangsúlyozza a török elnök.

Káncz Csaba

Mély válságban a török–nyugati viszony

Athén komoly aggodalmakkal figyeli, hogy Ankara az amerikai Lockheed Martin konszernnél 30 darab F-35-ös vadászgépet rendelt, amelyet 2018-tól szállít le az amerikai cég. Ráadásul a törökök 2023-ig az F-35-ös flottájukat 100 darabosra akarják bővíteni. Ezzel a lépéssel Ankara egyértelmű légifölényt érne el az Égei tenger felett. A görögök és törökök évtizedek óta civakodnak abban a térségben felségterületen, gazdasági zónán és katonai ellenőrző jogosítványokon.

Összességében mára Ankara és a Nyugat viszonya mély válságba jutott és ezzel egy októberi felmérés szerint a török lakosság 68 százaléka is egyetért. Ankara és Washington viszonyát tovább mérgezi egy bírósági tanúvallomás, amelyet egy török bankár tett december elsején New York-ban és amely szerint Erdogan személyesen hagyta jóvá két bank részvételét az Iránnal szembeni ENSZ szankciók megsértésében, az "aranyat olajért" ügylet keretén belül. A török líra ezekben a hetekben történelmi mélypontokon tántorog: a piac fél a Törökországgal, illetve a török bankokkal szemben esetleg bevezetendő pénzügyi szankcióktól, amely elvághatja az egyébként is dollárhiányos bankrendszert a külföldi finanszírozástól.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG