A legesélyesebb utódjelölt, Boris Johnson és a távozó brit kormányfő, Theresa May 2017 májusában Brüsszelben. EPA/THIERRY CHARLIER |
Ma kezdődik hivatalosan Theresa May brit miniszterelnök utódjának megválasztási folyamata.
May pénteken távozott a kormányzó Konzervatív Párt éléről, és ez miniszterelnöki tisztségének megszűnésével is jár. Ugyanakkor utódja megválasztásáig, vagyis várhatóan még mintegy másfél hónapig ügyvezető minőségben ellátja a kormányfői és a pártvezetői feladatokat.
Ma estig jelentkezhetnek
A Konzervatív Párt vezetői tisztségére jelentkezni kívánó képviselők helyi idő szerint hétfő délután 17 óráig jelezhetik indulási szándékukat az illetékes frakciótestületnek. Az utódjelöltek hivatalos névsorát este, a határidő lejárta után várhatóan közzéteszik, írta az MTI.
A vezetőválasztási folyamat első szakaszában a frakció sorozatos szavazásokkal két főre szűkíti a jelöltek létszámát. Az első szavazási fordulót csütörtökön, a továbbiakat június 18-án, 19-én és 20-án tartják.
A versenyben maradó utolsó két jelölt közül - ha egyikük sem lép vissza a másik javára - a Konzervatív Párt 160 ezer regisztrált tagja választhatja meg postai szavazással Theresa May utódját, aki az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke is lesz.
Július 22-én lesz új kormányfő
A jelenlegi ütemterv szerint a győztes július 22-én veszi át a pártvezetői tisztséget, és ezután tájékoztathatja kormányalakítási szándékáról II. Erzsébet királynőt.
Az utódjelöltek egyelőre nem hivatalos mezőnye jelenleg 11 fős, de a létszám a hétfő esti határidőig bővülhet. Jelezte indulási szándékát többek között Boris Johnson volt külügyminiszter és volt londoni polgármester, a keményvonalas tory Brexit-tábor frontembere, Dominic Raab volt Brexit-ügyi miniszter, Michael Gove környezetvédelmi miniszter, Jeremy Hunt külügyminiszter, Rory Stewart, a nemzetközi fejlesztési tárca vezetője, Matt Hancock egészségügyi miniszter, Esther McVey volt munka- és nyugdíjügyi miniszter, valamint Andrea Leadsom, az alsóház volt vezetője.
Johnson a fő esélyes
A BBC szerint a konzervatív parlamenti képviselők közül Boris Johnsont támogatják a legtöbben, és a párttagok között is messze ő legnépszerűbb: 33,5 százalékuk választaná őt, miközben Dominic Raab volt Brexit-ügyi miniszter 15,5, Michael Gove környezetvédelmi miniszter pedig 12,4 százalékos támogatottsággal bír. A londoni fogadóirodák szerint szintén Johnson győzelme a legvalószínűbb.
Esélyeit növeli az is, hogy mégsem kell bíróság elé állnia a brit EU-tagságról rendezett népszavazás kampányában polgármesterként és parlamenti képviselőként tett kijelentéseiért.
Johnson ellen egy magánvádló kezdeményezett jogi eljárást. A kereset szerint a politikus közhivatalt betöltő személy által elkövetett visszaéléssel vádolható azért, mert a 2016-os népszavazás előtti kampányban azt állította: Nagy-Britanniának heti 350 millió fontjába kerül az EU-tagság. (Hogy valóban ennyibe kerül-e, az ebből a háttéranyagunkból derül ki: Politikai merénylet vagy pofátlan átverés? Újabb vihar tépázza Nagy-Britanniát.)
Belebukott a Brexit-tárgyalásokba
Theresa May május 24-én könnyek között jelentette be, hogy csaknem három év után lemond a kormányfői posztról.
Búcsújának fő oka, hogy többszöri próbálkozás ellenére sem tudta elfogadtatni a brit parlamenttel a kormánya és az EU között létrejött kilépési megállapodást, ezért a kilépés dátumát 2019. október 31-re kellett kitolni. Johnson már jelezte, hogy ha ő lesz a kormányfő, akkor az Egyesült Királyság eddig az időpontig ki fog lépni az EU-ból – akár megállapodás nélkül is.