Kiszivárgott kormányzati jelentés alapján írja az Index: több száz milliárdot kellene nagyon gyorsan találni, hogy tartani tudjuk a tervezett költségvetési hiányt annak ellenére is, hogy bődületes többletbevétele lesz az államnak.
Az előterjesztés szerint az NGM 3 százalékos államháztartási hiánnyal számol 2018-ra, viszont ez meghaladja az uniós szabályok által előírt szintet.
Hogy sikerül ezt összehozni?
A lap szerint az jelenti a problémát, hogy az állam sok egyszeri bevételtől elesik 2018-ban (pl. földárverésből származó bevétel, nagy adózók idecsábítása), az áfacsökkentések miatt sem jön be annyi, ráadásul nőnek az állami kiadások is.
Egészen konkrétan 484 milliárd forintot kellene valahonnan összeszedni, ha a 2016-ban kitűzött GDP-arányosan 1,8 százalékos hiányt akarjuk tartani, viszont az előterjesztés azt is írja, hogy „amennyiben az uniós szabályok szerinti előírást szeretnénk teljesíteni, úgy a hiánycél a GDP 0,8%-a lenne, így a költségvetési rés 888 milliárd forintra emelkedne.”
Pedig nem számoltak az extrákkal
NGM: téves és valótlan Az Index által a költségvetésről ma megjelentetett írás téves és valótlan információkat tartalmaz: a következő évi költségvetésben folytatódnak a kormány által eldöntött béremelések, csökkennek a munkát terhelő adók, és az ideinél nagyobb mértékben emelkednek a nyugdíjak - közölte a cikk megjelenése után a Nemzetgazdasági Minisztérium. A kormány a folytatódó gazdasági növekedés mellett a bevételek növekedésével kalkulál, így minden tervezett kormányzati intézkedés fedezete biztosított lesz. Az Index által nyilvánosságra hozott dokumentum már csak a fentiek miatt sem tekinthető a kormány álláspontjának - írja reakciójában az NGM. |
Az Index azt írja, hogy az NGM még csak nem is számolt beígért kiadásokkal, amelyek lehetséges költséget jelentenek: fiataloknak és gyermekvállalóknak nyújtandó új kedvezmények, további áfacsökkentések, haderő fejlesztése vagy életpályamodellek azok, amelyeket a kormány nemrég ígérgetett. A minisztérium azt is valószínűnek tartja, hogy a tárcák jövőre is százmilliárdos nagyságrendű kérésekkel állnak majd elő.
Ráadásul 2018 választási év is lesz, és ugyan korábban arról volt szó, hogy nem lesznek emiatt nagy kilengések a költségvetésben, borítékolni lehet, hogy két kézzel szórja majd a pénzt a kormány.
Spórolni, de honnan?
Az NGM megnézte, hol lehetne vágni a költségeken: gazdaságfehérítés az e-számlával, beruházások csökkentése, minisztériumok 1 százalékkal kevesebbet kaphatnának, költségvetési tartalék csökkentése és az állami vagyon csökkentése is szerepel a listán.
Ezekkel sem lehetne 370 milliárdnál többet spórolni, de legalább nem fenyegetne minket egy újabb túlzottdeficit-eljárás.