MTI Fotó: Kovács Attila |
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Kovács Zoltán kormányszóvivő sajtótájékoztatót tart KORMÁNYINFÓ 61 - Mit, miért tesz a kormány? címmel.
A kormány elég gyakran megy szembe az európai szabályokkal
Nem nagyon tudjuk betartani az uniós játékszabályokat, a kormány pedig ezt továbbra is támadásként éli meg – így összegezhetnénk a kötelezettségszegési eljárásokkal kapcsolatban a Lázár János által a kormányinfón elmondottakat.
Jelenleg 21 ügy van folyamatban, kifejezetten gazdasági kérdésekben – Lázár szerint az EU bizottsága azokat a lépéseinket támadja, amelyek a magyar vállalkozások megerősítéséről szólnak. Nyertünk a dohányellátó és egyes infrastrukturális beruházások ügyében, más ügyekben viszont nagy viták vannak.
Földügyben folyamatos támadás alatt állunk a kormány szerint, a Bizottság az Európai Bírósághoz fordul, amiért Magyarország kizárja a külföldieket, a jogi személyeket a földvásárlásból a fejenként 300 hektárban szabja meg a földbirtoklás felső határát. Könnyen lehet, hogy 2018-ban számunkra kedvezőtlen döntés születik – összefogásra készülünk a lettekkel, litvánokkal, románokkal, bolgárokkal, mert ellenük hasonló eljárások indultak.
Brüsszel azt is szeretné elérni, hogy a magyarországi gyógyszertárak ne csak magyar kézben lehessenek – jelenleg ugyanis csak magyar patikusok nyithatnak. Emellett a rezsicsökkentést, a plázastopot is támadja Brüsszel Lázár megfogalmazása szerint.
A határon épített kerítés kapcsán azonban nincs eljárás, csak adminisztratív leveleket kaptunk egyelőre.
Államadósságot csökkentenének a földpénzből
A földárveréseknek vége, azonban azt javasolják, hogy a kormány folytassa a kisebb, 3 hektár alatti területek értékesítését. Azt is javasolják, hogy a Földet a gazdáknak programból befolyt 270 milliárd forintból az államadósságot csökkentsék.
Több rendőr, több katona
Európa legfontosabb problémája a biztonság – 3 ezer rendőrt toboroznak, fejlesztik a honvédséget a következő években. Szükség van a déli határszakaszon lévő kerítés megerősítésére is.
650 ezer elhunyt magyar katona sírját akarják felkutatni 2018-ig minden fronton, ahol magyar katona szolgált. A sírokat felújítják, rendbe hozzák. Központi emlékhelyet hoznak létre az I. világháború áldozatainak Budapesten, ennek még keresik a helyét.
Beteg a társadalom
A kormányülésen egy új ifjúságpolitikai stratégia elkészítésével bízták meg Balog Zoltán minisztert, Palkovics László államtitkár pedig az orvosképzésről adott beszámolót – ez a legerősebb terület a magyar felsőoktatásban. A kormány célja az orvosi egyetemek további megerősítése, egy szakemberekből, orvosprofesszorokból álló tanácsadó testületet is felállítanak a kormány mellé az orvosképzés megújítása érdekében.
Egy másik ügyre térve Lázár azt mondta: beteg az ország, beteg a társadalom – jövőre konkrét népegészségügyi programokat indít a kormány.
Bevennék a munkaadókat a szakképzésbe
Miközben üres munkahelyek vannak, ezrek keresnek munkát – tárt fel egy közgazdaságtani alapigazságot Lázár János. A szakképzés átalakításában látja a megoldást a kormány. Nem egy kiválóan működő, hanem egy rosszul működő rendszer átalakítása folyik, ennek szükségességét minden szereplő belátja Lázár szerint. A cél az, hogy a munkaadó is vegye ki a részét a képzésből. Valóban elég későn, szeptember elsejére állt össze a rendszer, kétéves előkészítő munkát követően.
Ritkán adatik meg, hogy népszavazhassunk, ugye?
Bevándorlási kérdésekben szeptember 16-án a visegrádi négyek közösen terjesztik javaslataikat Európa elé. A népszavazás kapcsán azt mondta: senki ne maradjon otthon, nem demokratikus és gyáva politikus az, aki bojkottra buzdít. Lázár még azt is mondta: ritkán adatik meg, hogy közvetlenül véleményt nyilváníthassunk. (Itt feltehetőleg nem a népszavazási kezdeményezés benyújtását megakadályozó kopaszokra gondolt.)
Szeptemberben is lesz népszavazási tájékoztató kampány. És hogy mit remél a kormány a referendumtól? Felhatalmazást és erőt ahhoz a küzdelemhez, amit novemberben-decemberben kell megvívniuk Brüsszelben.
Mi lenne, ha csak 9-kor csöngetnének be?
Szólnak mellette és ellene is érvek, nagy vita lesz, de még a vitát sem kezdtük el – mondta Lázár arra a kérdésre, elképzelhető-e, hogy csak 9 órakor kezdődjön a tanítás a magyar iskolákban.
El sem kezdődik idén a metrófelújítás
A HÉV az utasoknak továbbra is ugyanannyiba fog kerülni, az ellátás minősége és színvonala nem csökkenhet. Hogy a költségvetésnek mennyibe fog kerülni, azt még nem tudni.
A hármas metró rossz állapotban van, balesetveszély is fennállhat, a kormánynak is érdeke, hogy megkezdődjön a felújítás. A kormány oldaláról finanszírozási akadály nincs, szakmai kérdésekben van vita. Még a közbeszerzés sincs kiírva, így nem valószínű, hogy megkezdődhet még idén a felújítás. A metrópótlást illetően a kormány a magyar nemzeti buszgyártást feltámaszthatónak tartja, azt szeretné a kormány, hogy magyar gyártású buszokat vásároljanak az önkormányzatok. 5-10 éven belül 12 ezer autóbuszra lesz szükség a következő években, ezeken a pályázatokon esélyt kell adni a magyar gyártóknak – bár rövid távon csak 1200 buszra van szükség.
Kérdés, hogy ha azonos műszaki tartalom mellett a külföldi busz olcsóbb, hogy nyerhetne a magyar? Lázár erre azt mondta: egy éve már nem csak az ár számít a közbeszerzések elbírálásánál, hanem a társadalmi-gazdasági hatást is figyelembe kell venni.
Keleties mese
Keleties mese, keleties nagyotmondás, hogy Orbán Ráhel energiaügyekről tárgyalt volna Bahreinben; Lázár János szerint inkább csak az történhetett, hogy a bahreiniek dicsekedni akartak azzal, hogy a magyar miniszterelnök felesége náluk járt - kommentálta a kedden felröppent ügyet egy kérdésre válaszolva a miniszter.